In memoriam: Padrons Psyche

Data publikacji: 2017-09-09
Padrons Psyche fot. Stuart Vesty/Schoukens Training Center
Padrons Psyche (Padron - Kilika/Tamerlan), fot. Stuart Vesty/Schoukens Training Center

 

W wieku 29 lat odszedł Padrons Psyche (Padron - Kilika/Tamerlan) - zasłużony reproduktor czystej krwi arabskiej. Jego sylwetkę przybliżamy poniżej. 

Padrons Psyche był synem urodzonego w SK Tiersk ogiera Padron i poprzez ojca kontyuował ród Saklawi I, zdecydowanie dominujący w dzisiejszej hodowli koni czystej krwi na świecie. Co ciekawe w rodowodzie ogiera Padrons Psyche aż trzykrotnie występuje Aswan. Warto podkreślić, że Aswan, poprzez Palasa bardzo silnie zaznaczył się w polskiej hodowli, pozostawiając nie tylko znakomite córki w tym m.in. Emigrację, Etrurię czy Pilarkę, ale także świetne ogiery, na czele ze wspaniałym Araratem. 

Podobnie jak wiele innych koni czystej krwi arabskiej, także Padrons Psyche rozpoczął swoją karierę od występów na pokazach. Jako trzylatek wywalczył tytuł Wiceczempiona USA, ale w ringu nigdy nie dorównał swojemu słynnemu ojcu. Fantastycznie sprawdził sie jednak na polu hodowlanym. W trakcie swojej niezwykle długiej i bardzo owocnej kariery Padrons Psyche dał ponad 1200 źrebiąt. Wśród jego najlepszych potomków warto wymienić m.in. og. Magnum Psyche, ojca WH Justice, nazywanego "ojcem czempionów" czy klacz Psyches Amber Gem - Czempionkę Pucharu Narodów Aachen 2005. 

 

 

 

Padrons Psyche w polskiej hodowli 

Padrons Psyche oraz jego potomkowie byli i są nadal używani również w Polsce. Samego Padronsa w swojej hodowli użył m.in. Stanisław Redestowicz oraz SK Michałów. W SK Krzewień urodził się po nim obiecujący Pilin Psyche (od Pilina/Eternit), sprzedany później do Rumunii, natomiast w Michałowie Padrons pozostawił ogiera Zigi-Zan (od Zagrobla/Monogramm), który po dobrej karierze pokazowej w 2011 roku został sprzedany na aukcji Silent Sale za 21 000 euro. 

W latach 2006-2009 polskie stadniny państwowe używały z powodzeniem mrożonego nasienia Enzo (Padrons Psyche - RD Bey Schampane/Bey Shah), a później również jego syna - Eden C (od Silken Sable/Genesis C). Oba wspomniane reproduktory dobrze spisały się w krajowej hodowli. Enzo w Janowie pozostawił m.in. Czempiona Polski Ogierów Starszych 2016 - ogiera Albano (od Alena/Emigrant), a w Michałowie obiecującego Empire (od Emira/Laheeb) i El Omari (od Embra/Monogramm). Eden C w obu wspomnianych stadninach dał przede wszystkim ciekawe matki. W Janowie urodziła się po nim m.in. Wiceczempionka Polski Klaczy Młodszych 2014 - Paterna (od Pinga/Gazal Al Shaqab), a w Michałowie m.in. Editha (od Ejrene/Gazal Al Shaqab) - matka Wiceczempiona Ogierów Rocznych - Białka 2017 og. Edmund (Ekstern). 

Polscy hodowcy chętnie korzystają również z wspomnianego wcześniej wnuka Padronsa, ogiera WH Justice oraz jego synów. W hodowli państwowej na przestrzeni kilku ostatnich sezonów stanowili Shanghai E.A. oraz Sahm El Arab.

 

Empire (Enzo - Emira/Laheeb) hod./wł. SK Michałów, fot. Oliwia Chmielewska/Equista.pl

 

 

Albano (Enzo - Alena/Emigrant) hod./wł. SK Janów Podlaski - Czempion Polski Ogierów Starszych 2016
fot. Pola Gałczyńska/Equista.pl

 

 

Powiązane linki:

 

 

 

 

 

Konie - zobacz rodowody

Aswan ex. Raafat

Padrons Psyche

Inspiracje

Facebook

Instagram