In memoriam: Galerius

Data publikacji: 2017-06-20
Galerius fot. Oliwia Chmielewska

 

 

W sobotę nad ranem, 17 czerwca na wiecznie zielone pastwiska odszedł ogier Galerius (Jape xx - Galeria po Fanimo). Obok Tiumena był to najbardziej zasłużony polski koń specjalizujący się w wyścigach przeszkodowych, po 2000 roku. Jego sylwetkę przybliżamy krótko poniżej.

 

Rodowód

Galerius przyszedł na świat w SK Moszna. Był synem bardzo zasłużonego dla polskiej hodowli ogiera Jape (Alleged - Northern Blossom/Snow Knight) i klaczy półkrwi Galeria po Fanimo (Animo - Candy/Goldschlager). Jape dawał konie doskonale biegające, m.in. niepokonaną w wieku trzech lat Kombinację. Holenderski Fanimo, sam z powodzeniem sprawdzony w konkurencji skoków przez przeszkody, zasłużył się w polskiej hodowli dając takie konie Elf (od Eglin/Genius) czy Sofix (Sangara/Genius). 

Co warte podkreślenia Galerius miał uznanego półbrata, sprawdzonego w sporcie og. Gayall (Luron), a z tej samej rodziny żeńskiej pochodziła m.in. Gardenia (Lombard), na której swoje pierwsze sukcesy odnosiła Sandra Piwowarczyk-Bałuk.  

 

Kariera wyścigowa

Kariera wyścigowa Galeriusa trwała 8 lat, z czego 3 lata był koniem niepokonanym, wygrał ponad 120 000 zł - jest to piąta suma, wśród potomków ogiera Jape xx, pod względem sumy wygranych pieniędzy. To jedyny koń półkrwi w tym towarzystwie. Z 39 wyścigów, 30 razy mijał celownik na pierwszym miejscu, tylko raz był bez miejsca, i raz nie skończył z powodu upadku jeźdźca.

 

Kariera hodowlana

We wrześniu 2015 roku Galerius został zakupiony przez Annę Tomaszewską ze Słońska Dolnego i udostępniony hodowcom, pozostawiając kilka sztuk źrebiąt. 

 

Jedno ze źrebiąt po ogierze Galerius - kucka Torvi od Tigra/Da Capo

 

 

źródło: Anna Tomaszewska, fot. Oliwia Chmielewska/Equista.pl

 

Konie - zobacz rodowody

Galerius

Jape