In Memoriam: Irosa's Gold

Data publikacji: 2017-02-15
In memoriam Irosa Gold fot. Krisztina Hajdu
CSIO Kecskemét Krzysztof Prasek & VW Irosa's Gold, fot. Krisztina Hajdu/archiwum zawodnika

 

W wieku 27 lat odeszła Irosa's Gold - klacz, która złotym zgłoskami zapisała się w polskim sporcie jeździeckim. Jej historię przybliżamy poniżej. 

 

Rodowód

Ciemnogniada Irosa przyszła na świat w Holandii. Jej ojcem był świetny, holsztyński Burggraaf (Landgraf I x Cor de la Bryere) - ojciec choćby znanego z polskich parkurów og. Zoweja (Krzysztof Ludwiczak), a matką córka pełnej krwi angielskiej og. Hanassi xx. 

 

Kariera sportowa 

Irosa's Gold trafiła do Polski jako koń dla... amatora. Szybko jednak okazało się, że jej możliwości skokowe znacznie przekraczają pułap klas L-P. Tym sposobem klacz trafiła do jeżdżącego w barwach SK Nad Wigrami Krzysztofa Praska. Razem z nim klacz współtworzyła pierwszy w Polsce profesjonalny team skokowy - Volkswagen Jumping Team, stąd prefix Volkswagen w jej imieniu. Wpólnie wygrali wiele konkursów 130-140, także na zawodach międzynarodowych. Jednym z największych sukcesów pary był srebrny medal Halowego Pucharu Polski zdobyty w Poznaniu w 2004 roku - lepszy był wtedy tylko Quamiro pod Krzysztofem Ludwiczakiem. Irosa's Gold kilkukrotnie uczestniczyła także w konkursach Pucharu Narodów - w Kecskemet (Węgry) i w Atenach (Grecja) - w tym drugim przypadku zastąpiła Palegro, który po długiej i męczącej podróży nie był w stanie przystąpić do rywalizacji. 

Jaka Irosa była w treningu i podczas startów? Nerwowa - denerwowała się czasem tak podstawowymi zabiegami jak golenie, bardzo wrażliwa, ale raczej bezproblemowa w jeździe czy treningu. Na parkurze starała się nie dotknąć żadnego drąga, ale nie była bardzo waleczna - miała raczej zajęcze serce - opowiada nam jeździec Irosy Krzysztof Prasek. 

 

Kariera hodowlana

Zanim Irosa trafiła do Polski urodziła w Holandii jedno źrebię, ogierka nazwanego Mondriaan. Już jako dorosły koń, pod imieniem Cortaflex Mondriaan zasłynął on jako świetny skoczek, nie tylko zajmując z drużyną brytyjską 6. miejsce w ME w San Patrignano, ale stając się specjalistą konkursu typu derby. W słynnym konkursie Derby Hickstead wystartował aż 5 razy - trzy razy wygrał (2006,2008,2009) raz był trzeci, a raz czwarty. W 2011 właśnie tam odbyło się jego oficjalne zakończenie kariery. Drugim potomkiem Irosy był urodzony w Polsce, dzięki embriotransferowi Irgiz (Indoctro), który dziś startuje w konkursach niższych klas. 

 

 William Funnel (GBR) & Cortaflex Mondrian - Hickstead Derby 2009

 

 

 

Irosa's Gold spędzała emeryturę w SK Nad Wigrami, gdzie dożyła pięknego wieku 27 lat. 

  

 

 

Konie - zobacz rodowody

(Cortaflex) Mondriaan

Burggraaf

Irosa's Gold (Volkswagen Irosa's Gold)