Festiwal Jeździecki Baborówko od kuchni - rozmowa z Henrykiem Święcickim

Data publikacji: 2016-05-11
Wywiad Festiwal Jeździecki Baborówko Heniu

 

Coraz większą popularnością cieszy się w Polsce WKKW. To niezwykłe połączenie trzech jeździeckich konkurencji możemy z zapartym tchem śledzić m.in. podczas Festiwalu Jeździeckiego Baborówko. Na kilka tygodni przed tegoroczną edycją festiwalu rozmawialiśmy z Henrykiem Święcickim - jednym z organizatorów tego wydarzenia.

 

Na trasie krosu - Paweł Warszawski, fot. Katarzyna Lichnowska

 

 

Equista.pl: Przed nami kolejna edycja Festiwalu Jeździeckiego Baborówko, czy moglibyśmy prosić o przybliżenie genezy tego wydarzenia?

Henryk Święcicki: Aż trudno uwierzyć, że już po raz jedenasty zaprosimy wszystkich na zawody WKKW do Baborówka. Wszystko zaczęło się tak naprawdę w 2000 roku. Wtedy właśnie zorganizowaliśmy zawody regionalne i towarzyskie w skokach i ujeżdżeniu. Nikt z nas się nie spodziewał, że za 15 lat będziemy organizować jedną z największych imprez jeździeckich w Polsce, a do Baborówka będą przyjeżdżać zawodnicy ze światowej czołówki WKKW. Prawo do organizacji zawodów międzynarodowych otrzymaliśmy w 2009 roku. Od tamtej pory staramy się z roku na rok rozwijać naszą imprezę i podnosić rangę zawodów. W zeszłym roku po raz pierwszy organizowaliśmy konkurs na poziomie trzech gwiazdek

 

Equista.pl: Wspaniały kierunek rozwoju! Skąd taki, a nie inny wybór konkurencji?

Henryk Święcicki: Konie były obecne w naszej rodzinie od pokoleń, rodzinnie prowadzimy ośrodek jeździecki i hodujemy konie, a ja sam startowałem w zawodach WKKW. Uznaliśmy, że zarówno teren w Baborówku (urozmaicony, z dobrym podłożem, z jednego miejsca widać wiele przeszkód) jak i infrastruktura jaką dysponujemy idealnie nadają się do organizacji imprez jeździeckich, a w szczególności WKKW. Ponadto uważamy, że połączenie eleganckiego ujeżdżenia, pełnego adrenaliny krosu i precyzji w skokach sprawia, że WKKW jest niezwykle widowiskową konkurencją jeździecką, do której mamy szczególny sentyment i którą warto przybliżyć szerokiej publiczności. Stąd właśnie taki wybór. Bez kompromisów w kierunku jakiejkolwiek z dyscyplin (śmiech)

 

Equista.pl: Takie wydarzenie jeździeckie łączące wszystkie dyscypliny wymaga wiele nakładów pracy. Kto tworzy Festiwal Jeździecki Baborówko?

Henryk Święcicki: W organizację tak dużego przedsięwzięcia zaangażowanych jest bardzo wiele osób. Ze względu na fakt, iż Ośrodek w Baborówku prowadzimy rodzinnie to właśnie najbliższa rodzina jest podstawą zespołu organizacyjnego przygotowującego Festiwal. Wspiera nas stały zespół pracowników, który coraz bardziej się powiększa oraz członkowie Stowarzyszenia na co dzień działający w Baborówku. Co roku przy organizacji Festiwalu pomaga również ok. 50 wolontariuszy, którzy przyjeżdżają do nas z całej Polski. Jesteśmy bardzo dumni z całego programu wolontariatu i nie wyobrażamy sobie tego wydarzenia bez tej grupy wspaniałych, młodych pasjonatów jeździectwa. Naturalnie zaangażowany jest duży zespół osób oficjalnych – sędziowie, gospodarze toru, delegaci techniczni, komisarze i sędziowie przeszkodowi, a także przedstawiciele miejscowych służb – Straż Pożarna, Policja i Straż Miejska.   

 

Equista.pl: To wielka grupa ludzi! Tworzycie również rodzinny biznes, proszę powiedzieć jakie są zalety i wady organizacji zawodów 'w rodzinie'?

Henryk Święcicki: Jak wspomniałem od zawsze podstawą naszego zespołu byli członkowie rodziny. Praca w rodzinnym gronie daje dużo satysfakcji, naturalnie dużo łatwiej o dobrą komunikację wewnątrz grupy i pełne zaufanie do współpracowników. Wiemy, że wewnątrz rodziny zawsze możemy na sobie polegać. Z drugiej jednak strony praca w rodzinnym zespole powoduje, że trudno oddzielić pracę od życia prywatnego. Niejednokrotnie podczas rodzinnych spotkań pojawiają się tematy dotyczące naszej firmy, Stowarzyszenia i zawodów. Myślę, że umiejętność rozdzielenia spraw zawodowych od życia prywatnego to najważniejsza umiejętność potrzebna do pracy w rodzinnym zespole.

 

Equista.pl: Jendym słowem z rodziną dobrze wychodzi się nie tylko na zdjęciach ;) Proszę nam przybliżyć proces organizacyjny tak dużego wydarzenia jakim jest Festiwal Jeździecki Baborówko?

Henryk Święcicki: Tak naprawdę proces organizacyjny naszego wydarzenia trwa cały rok. Następnego dnia po zakończeniu każdej edycji analizujemy co możemy zmienić, co jeszcze można poprawić. Z roku na rok mamy więcej doświadczenia, dlatego przygotowanie pewnych elementów Festiwalu przychodzi co raz łatwiej. Zawsze jednak każda edycja naszego wydarzenia to bardzo duże wyzwanie dla zespołu. Najważniejszym elementem zawodów WKKW to odpowiednie przygotowanie próby terenowej i toru crossowego. Budowa przeszkód oraz przygotowanie podłoża na trasie crossu zajmuje najwięcej czasu. Bardzo ważnym segmentem w ramach organizacji zawodów jest współpraca z mediami, przygotowanie promocji naszego wydarzenia, a także pozyskanie i obsługa partnerów Festiwalu.     

 

Equista.pl: W jakim terminie będziemy mogli śledzić to wydarzenie w tym roku?

Henryk Święcicki: Od kilku lat nasza impreza odbywała się w 3 weekend lipca, a od tego roku zapraszamy na Festiwal w ostatni weekend maja (27-29.05.2016). Zaczynamy w piątek 27 maja od próby ujeżdżenia we wszystkich konkursach oraz próby skoków w niższych klasach. W sobotę 28 maja tradycyjnie odbędzie się najtrudniejsza i najbardziej emocjonująca próba WKKW, czyli cross. W niedzielę 29 maja publiczność odwiedzająca Festiwal podziwiać będzie skoki przez przeszkody i finały najważniejszych konkursów międzynarodowych.

 

Equista.pl: Proszę opowiedz nam co w tym roku zaplanowaliście dla zawodników, a jakie atrakcje dla publiczności?

Henryk Święcicki: W tym roku planujemy przeprowadzić aż 5 konkursów międzynarodowych  – CIC1*, CCI1*, CIC2, CCI2* i najważniejszy konkurs imprezy - CIC3* oraz 2 konkursy krajowe dla mniej doświadczonych jeźdźców i koni – CNC L i CNC P. Festiwal Jeździecki Baborówko to jednak nie tylko sportowe emocje. Co roku staramy się przygotować atrakcyjny program dodatkowy zarówno dla fanów jeździectwa jak i dla osób, które dopiero chcą poznać tę piękną dyscyplinę. Pragniemy, żeby nasze wydarzenie przybrało charakter rodzinnego pikniku dlatego w sobotę i niedzielę na publiczność czekać będzie wiele atrakcji. Wszyscy odwiedzający Festiwal będą mogli spróbować jazdy konnej, a także skorzystać z szerokiej oferty stoisk wystawienniczych ze sprzętem jeździeckim, produktami regionalnymi i rękodzielnictwem. Przygotowaliśmy również szereg pokazów, a kibice mogą liczyć na niezwykle widowiskowe pokazy zaprzęgów. Wstęp dla publiczności we wszystkie dni Festiwalu jest bezpłatny. Ponadto w niedzielę 29 maja w ramach Festiwalu zorganizowany zostanie Dzień dziecka z końmi, w specjalnej strefie na najmłodszych czekać będzie mnóstwo ciekawych zajęć i warsztatów edukacyjnych i artystycznych.

 

Equista.pl: Wspaniale to wszystko brzmi, my już nie możemy się doczekać Festiwalu! Bardzo dziękujemy za rozmowę!

Henryk Święcicki: Ja również dziękuję i serdecznie zapraszam do kibicowania.

 

 

 

 

fot. materiały prasowe, grafika equista.pl