In memoriam: Ebonit

Data publikacji: 2016-04-29
Ebonit fot. Oliwia Chmielewska

 

Z przykrością informujemy, że w wieku 14 lat na wiecznie zielone pastwiska pogalopował Ebonit (Jalienny - Emfaza/Kwartet), utytułowany polski koń, startujący w konkurencji WKKW. 

 

Rodowód

Ebonit przyszedł na świat w Stadninie Koni Janów Podlaski, w marcu 2002 roku. Jego ojcem był francuski reproduktor - Jalienny (Enny - Caline D/Muscadet), użyty w Polsce także w Ochabach i Walewicach - gdzie dał m.in. og. Huzar (od Huanita/Toledo xx, jeździec Paweł Warszawski). 

Matka Ebonita, Emfaza miała również bardzo ciekawe pochodzenie. Była córką Kwarteta, bardzo zasłużonego dla polskiej hodowli i legendarnej klaczy Emerycha, a więc "przy okazji" także pełną siostrą ogiera Emetyt, wykorzystywanego w Polsce i Niemczech. 

Rodowód

 

Ebonit & Kamil Rajnert - Finał Pucharu Polski WKKW, Walewice 2009 

 

Kariera sportowa

Ebonit rozpoczął karierę sportową jako czterolatek. Już w pierwszym sezonie uzyskał kwalifikację do Mistrzostw Polski Młodych Koni. Jako 5-latek, startując pod Dariuszem Sulowskim, wywalczył brązowy medal. Rok później Ebonit wywalczył złoty medal MPMK, ale tym razem pod Martą Dziak-Gierlicz.

Od 2009 roku na Ebonicie startował Kamil Rajnert. Pod tym zawodnikiem koń ukończył swoje pierwsze 3* i świetnie spisywał się w konkursach 2* (1. miejsce CIc2* Sopot i 3. miejsce CIC2* Strzegom 2011). W sezonach 2012-2013 startowała na nim Agata Jodko, a ostatnio Mateusz Sarnecki. 

Ebonit był koniem bardzo dzielnym i chętnym do pracy. Jego odejście jest dużą stratą dla polskiego jeździectwa. 

 

Mateusz Sarnecki & Ebonit
Zgrupowanie Kadry Narodowej, Racot marzec 2016
źródło: Polish Eventing 

 

fot. Oliwia Chmielewska/equista.pl