Pierwsza klacz źrebna American Pharoah!

Data publikacji: 2016-03-04
American Pharoah fot. Coolmore

 

Niepobity amerykański ogier pełnej krwi angielskiej - American Pharoah (Pionieerof The Nile - Littleprincessemma/Yankee Gentleman), pierwszy trójkoronowany w USA od 37 lat, rozpoczyna właśnie karierę reproduktora. 

 

Najlepsze klacze dla debiutanta

American Pharoah stanowi w jednym z największych i najbardziej renomowanych ośrodków hodowli koni pełnej krwi na świecie - Coolmore Stud America - Ashford Stud w Kentucky, gdzie trafił prosto z toru, 2 listopada 2015r. Od tego czasu ogier był przygotowywany do sezonu, który rozpoczął się w lutym br. Cena stanówki w pierwszym sezonie hodowlanym AP została ustalona na 200 tys. dolarów, a o jej warunkach pisaliśmy TUTAJ.

Lista hodowców, którzy chcieliby pokryć swoją klacz tym niezwykłym ogierem jest długa, wiemy już także, że pierwsze krycia zakończyły się sukcesem. Jak informują właściciele Coolmore pierwszą skutecznie zaźrebioną klaczą jest 12-letnia Untouched Talent (Storm Cat - Parade Queen/A.P. Indy), matka m.in. konia Bodemeister (Empire Maker), który biegał w gonitwach G1 i zajął płatne miejsce w Kentucky Derby. Ciekawostką rodowodu Untouched Talent jest inbred na wspaniałego og. Secretariat.
Do krycia zgłoszono także m.in. matkę I'll Have Another - zwycięzcy Kentucky Derby i Preakness Stakes - kl. Arch’s Gal Edith. Pierwsze źrebięta urodzą się zapewne już w styczniu 2017r., a to czy dorównają klasie swojego ojca okaże się za 3-4 lata. 

 

Untouched Talent - pierwsza klacz źrebna American Pharoah

 

USG potwierdzające źrebność Untouched Talent

 

 

Celebryta i reproduktor

Pisząc o rozpoczynającej się karierze hodowlanej AP, nie sposób nie wspomnieć o jego planie dnia. Jest on teraz zupełnie inny od tego kiedy ogier przebywał w treningu, ale nie zmieniło się jedno - dalej jest jednym z największych końskich celebrytów na świecie. Jak dokładnie wygląda przeciętny dzień życia American Pharoah? Rozpoczyna się od wypełnienia obowiązków hodowlanych, potem mniej więcej do 13, AP przebywa na swoim padoku. Około 13.30 odbywa się popołudniowe krycie, a o 15.00 American Pharoah wciela się znów w rolę celebryty, bowiem jest to pora dnia, w której odbywają się wycieczki po Ashford Stud. 

Co ciekawe mimo że reproduktory pełnej krwi angielskiej, często po rozpoczęciu kariery hodowlanej stają się dużo bardziej pobudliwe, opiekunowie AP zapewniają, że jest to niezykły koń i mimo nowych obowiązków dalej jest tym samym dżentelmenem, którym był dotychczas. 

 

American Pharoah w Coolmore

 

 

fot. Coolmore America

 

 

Inspiracje

Facebook

Instagram