In memoriam: Silvermoon

Data publikacji: 2016-02-24
Silvermoon trakehner

 

23 lutego, w wieku 25 lat odszedł ogier Silvermoon, znany także pod imieniem Blue Hors Silver Moon. Jego sylwetkę przybliżamy poniżej. 

 

Rodowód

Silvermoon był koniem rasy trakeńskiej o bardzo ciekawym rodowodzie. Jego ojciec, Kostolany (Enrico Caruso - Kapstadt/Falke) bardzo pozytywnie sprawdził się w hodowli koni sportowych, pozostawiając m.in. słynnego sportowca i reproduktora og. Gribaldi (Gribaldi to natomiast ojciec Totilasa). Matką ogiera Silvermoon była elitarna klacz trakeńska - Suleiken (Mahagoni - Sylveleine/Maharadscha), wywodząca się z linii kl. Suska. Mimo przedwczesnej śmierci, Suleiken dała dwa ogiery, wyróżnione premią hodowlaną.

W rodowdzie ogiera Silvermoon odnajdziemy ponadto ciekawe inbredy - na ogiery Mahagoni oraz Maharadscha. 

Rodowód

 

Kariera sportowa

Jako 2,5 latek, jesienią 1993 roku, Silvermoon został wybrany zwycięzcą Korungu Trakeńskiego w Neumunster. Dwa lata później, w Danii przyznano mu tytuł Czempiona Trakeńskiego. Później z powodzeniem startował w konkursach ujeżdżeniowych do poziomu Grand Prix włącznie. 

 

Kariera hodowlana

Podobnie jak inni synowie ogiera Kostolany, także Silvermoon pozytywnie sprawdził się w hodowli. Licencję do krycia przyznał mu m.in. Związek Trakeński oraz Oldenburski. Silvermoon był użytkowany także w Danii i właśnie tam urodziła się jego najsłynniejsza córka - Blue Hors Matine, która podczas MŚ w 2006 wywalczyła dwa medale - srebrny i brązowy. 

Silvermoon ma również uznanego syna, premiowanego Cadeau, którego wybrano Trakeńskim Ogierem 2015 Roku

 

Andreas Helgstrand (DEN) & Blue Hors Matine
WEG Aachen 2006

 

 

 

fot. gestuet-haemelschenburg.de, grafika equista.pl