In memoriam: Emerycha

Data publikacji: 2015-12-09
Emerycha fot. Wiesław Pawłowski
fot. Wiesław Pawłowski

 

Smutnie kończy się ten rok w najstarszej polskiej stadninie koni - SK Janów Podlaski. W październiku na wiecznie zielone pastwiska, przedwcześnie pogalopowała wspaniała Pianissima, a 8 grudnia dołączyła do niej legendarna Emerycha (Ermitaż - Emoza/Czatownik o)

 

Rodowód 

Emerycha przyszła na świat 24 grudnia 1983. Jej ojcem był Ermitaż (Dahoman IX o - Eri/Odeon xx), a matką klacz Emoza (Czatownik o - Emocja/Shagya X-32). Co ciekawe oboje jej rodzice mieli wspólną babkę - kl. Elita, córkę wyhodowanej w Kiełczynie klaczy półkrwi arabskiej - Tirana. 

W rodowodzie Emerychy przeważały konie półkrwi arabskiej, ze starych i cenionych rodów austro-węgierskich. Po mieczu Emerycha była wnuczką słynnego Dahomana IX o. Potomkowie tego ogiera bardzo pozytwynie sprawdzili się w polskiej hodowli. Jego córką była m.in. matka uznanego w Niemczech ogiera Askar - klacz Arsena (od klaczy Arsi/Saumur xx).

Rodowód

 

Emerycha, fot. Wiesław Pawłowski

 

Kariera hodowlana

Niektórzy zadadzą sobie pewnie pytanie dlaczego Emerycha była tak cenna? Otóż okazała się ona prawdziwą "kurą znoszącą złote jaja". W trakcie kariery hodowlanej urodziła 13 źrebiąt z czego 5 uznanych ogierów i osiem klaczy wpisanych do księgi głównej! O jej ogromnym wpływie na kształt janowskiej hodowli niech świadczy fakt, że obecnie ok. 80 z 130 koni półkrwi w stadninie jest z nią spokrewnione. 

To właśnie dzięki niej rodzina żeńska klaczy Tirana, jest największą i najcenniejszą linią koni półkrwi w Janowie. Krótką charakterystykę córek i synów Emerychy zamieszczamy poniżej.

 

Emetyt (Kwartet) - to jeden z najlepszych potomków Emerychy

 

Potomstwo Emerychy:

 • ur. 1987 og. Emetyt (Kwartet) - koń sportowy z sukcesami startujący w konkurencji skoków (do poziomu Grand Prix) i WKKW, ogier uznany w Polsce i Niemczech (m.in. w Związku Holsztyńskim)
 • ur. 1989 kl. Emigracja (Hipokryta) - klacz hodowlana w macierzystej stadninie, matka m.in. uczestnika MEMJ - og. Eremita (Veritas) 
 • ur. 1990 kl. Elstera (Hipokryta) - klacz z wpisem do księgi, wykorzystywana w hodowli prywatnej
 • ur. 1991 kl. Emanuela (Hipokryta) - klacz z wpisem do księgi, wykorzystywana w hodowli prywatnej
 • ur. 1992 kl. Emfaza (Hipokryta) - klacz hodowlana w macierzystej stadninie, matka m.in. złotego medalisty MPMK w WKKW i uznanego ogiera Ebonit (Jalienny) oraz klaczy Emarilla (Decoration), włączonej do stada matek
 • ur. 1993 og.Emir (Arcyksiąże) - uznany ogier, ojciec m.in. uznanego licencjonowanego og. Aspan, startującego z powodzeniem w międzynarodowych zawodach WKKW na poziomie 2-3* 
 • ur. 1994 kl. Eminencja (Szał xxoo) - złota medalistka KWZH Polagra 2005, klacz hodowlana w macierzystej stadninie - matka takich koni jak Ezop (Dounba xx, startuje z powodzeniem w WKKW, 1*), Estyma (Veritas, Czempionka KWZH Polagra 2005) czy Emanor (Vis Versa, uznany ogier, z powodzeniem startuje w konkursach skokowych do  klasy N włącznie)
 • ur. 1995 og. Emerson (Szał xxoo) - uznany ogier, ojciec m.in. licencjonowanego og. Makler II
 • ur. 1998 Emilka (Veritas) - klacz z wpisem do księgi
 • ur. 1999 og.Efekt (Veritas) - uznany ogier, medalista MPMK, z powodzeniem startował w konkurencji skoków do poziomu Grand Prix włącznie

 

Uznany ogier Ekolog (Dounba xx - Ekspansja/Veritas)
- to jeden z wielu potomków Emerychy z powodzeniem startujący w sporcie, fot. Oliwia Chmielewska

 

 • ur. 2000 kl.Ekspansja (Veritas) - Czempionka Klaczy Młodszych, Białka 2002, klacz hodowlana w macierzystej stadninie - matka m.in. uznanego ogiera Ekolog (Dounba xx), z powodzeniem startującego w WKKW do klasy 2* włącznie
 • ur. 2001 Edycja (Vis Versa) - klacz hodowlana w macierzystej stadninie
 • ur. 2002 og. Emaks (Divisor xx) - uznany ogier, stacjonował m.in. w SK Janów Podlaski 

 

Emerycha mimo upływu lat zachwycała wigorem i żywotnością, na zdrowiu podupadła dopiero niedawno. Do wczoraj była najstarszym koniem w Janowie. Podobnie jak inne legendarne janowskie konie, spocznie w alei zasłużonych w parku na terenie stadniny.

Za udostępnienie zdjęcia klaczy dziękujemy Stadninie Koni Janów Podlaski