In memoriam: Landor S

Data publikacji: 2015-11-01
Landor S main fot. Hof Sosath
fot. Hof Sosath

 

31 października odszedł Landor S - jeden z czołowych reproduktorów skokowych hodowli niemieckiej. Informację o jego śmierci podała stacja Hof Sosath, będąca właścicielem ogiera. Przyczyną zgonu Landora były obrażenia jakie odniósł w wyniku wypadku na padoku. 

 

Rodowód

Oldenburski Landor S urodził się w 1991 roku. Jego hodowcą był Gerd Sosath - założyciel renomowanej i jednej z największych niemieckich stacji ogierów. Ojcem Landora był Landadel (Landgraf I x Farnese), jeden z synów fundamentalnego dla hodowli koni sportowych, ogiera Landgraf I, a matką klacz wyróżniona premią państwową Fureida II (Godehard x Furioso II). Landor S niósł nie tylko krew zankomitych reproduktorów jak Ladykiller xx, Landgraf I, Gotthard czy Furioso II, ale był również półbratem medalisty olimpijskiego, wałacha Coulthard (Corofino I). 

Rodowód

 

Kariera sportowa

Po zdaniu próby dzielności w Medingen Landor S trafił do sportu. Odnosił wiele sukcesów w Niemczech - jako 6-latek był złotym medalistą Bundeschampionatu. Później z powodzeniem startował w konkursach klasy S, zdobył też tytuł Mistrza Oldenburga i tytuł Oldenburskiego Konia Roku. Jego jeźdźcem był jego hodowca - Gerd Sosath. 

 

 

Kariera hodowlana

Landor S rozpoczął karierę hodowlaną podczas Korungu Związku Oldenburskiego, jesienią 1993 roku i kontynuował ją równolegle z karierą sportową. Do dnia dzisiejszego został uznany w większości europejskich związków hodowlanych m.in. w hanowerskim, westfalskim, a także w Danii, Francji, Szwajcarii i Austrii.

Potomkowie Landora startują z powodzeniem w konkurencji skoków, tylko w Niemczech jego potomstwo wygrało 1,6 mln euro. Landor S ma też około 40 uznanych synów.

Wśród jego najbardziej wybitnych potomków należy wymienić:

  • wał. Blue Loyd (od klaczy Suzana du Boulay/Hadj AA) - najbardziej utytułowany koń sportowy po og. Landor S. W 2012 zdobył brązowy medal Igrzysk Olimpijskich (jeździec Cian O'Connor)
  • og. Wandor van de Mispelaere (od klaczy Sister Pleasure Mispelaere/For Pleasure) - koń sportowy i licencjonowany ogier. Jego córka kl. Goja odnosi sukcesy pod Janne Friederike Meyer

 

 

Najbardziej utytułowany potomek og. Landor S - Blue Loyd 12, fot. Oliwia Chmielewska 

 

 

Inspiracje

Facebook

Instagram