In memoriam: Larino

Data publikacji: 2015-07-17
In memoriam Larino

 

Kilka dni temu, na wiecznie zielone pastwiska pogalopował zasłużony reproduktor skokowy - Larino (Concorde x Armstrong). Larino urodził się w Holandii i był wpisany do księgi KWPN. 

 

Rodowód

Larino miał bardzo interesujące pochodzenie. Jego ojcem był jeden z najbardziej zasłużonych reproduktorów skokowych, wywodzący się z rodu Furioso IIConcorde (Voltaire x Marco Polo), ojciec takich koni jak Namelus R, Marius Claudius czy Talan. Concorde odszedł jesienią 2014r., więcej o jego karierze sportowej i hodowlanej można przeczytać tutaj.

Matką Larino była zasłużona klacz Erina (Armstrong x Ridder), która  wydała na świat jeszcze m.in. wałacha Ohio (Burggraaf) startującego w konkursach skokowych na najwyższym światowym poziomie. Bardzo zasłużona w hodowli koni sportowych była również druga matka (czyli babka) Larino, klacz Warina (Ridder x Le Mexico). Użyta w hodowli pozostawiła m.in. doskonałego skoczka międzynarodowej klasy, konia Romulus oraz uznanego og. Couperus, który z kolei był ojcem znakomitego Mr Blue (jest on ojcem takich koni jak Plot Blue czy Zirocco Blue). 

Rodowód

 

Kariera sportowa

Ogier Larino, imię sportowe Norit Larino,  miał doskonałą karierę sportową.  Już jako czterolatek znalazł się w czołówce rocznika w Holandii, zajmując drugie miejsce w tamtejszych czempionatach dla młodych koni. W konkursach dla młodych ogierów, dwukrotnie przyznano mu "9" za technikę skoku. 

W wieku 6 lat, w 1999 r. Larino rozpoczął karierę międzynarodową, udanie startując w konkursach dla młodych koni na zawodach w Arnhem, Hadze oraz Mechelen. Dwa lata później, w 2001 roku zadebiutował w konkursach klasy Grand Prix. Był drugi w GP w Hadze oraz trzeci w Valkenswaard oraz 6-ty w Rotterdamie. Startował również w konkursach Pucharu Narodów, oczywiście w holenderskich barwach.

Jeźdźdzem Larino był Peter Geerink - aktualny trener reprezentacji polski w skokach. 

 

Kariera hodowlana 

Larino był uznany w Belgii, Holandii, Francji, we Włoszech oraz w Argentynie - gdzie spędził ostatnie lata swojego życia. Wiele jego synów i córek z powodzeniem startuje w konkursach międzynarodowych. Do grona najlepszych jego potomków można z pewnością zaliczyć:

  • wał. Redefin (od klaczy Cerise/Zeus) - starty w konkursach międzynarodowych, para Ian Millar - Redefin zajęła w 2009r. m.in. 2. miejsce w Grand Prix CSI2* Ottawa oraz 7. miejsce w Grand Prix CSIO5* Calgary
  • wał. Silver Spring (od klaczy Laganita/Glendale) - starty w konkursach międzynarodowych,
    1. miejsce CSIO3* Drammen i 9. miejsce w Grand Prix podczas CSI2* Redefin.

 

Oliver Lazarus & Silver Springs

 

Do hodowli włączono również kilku synów Larino m.in. licencjonowanego przez KWPN - Carrera (od klaczy Ehrentender/Contender) czy uznanego w AES - Hercules by Immofluisteraar (od klaczy Ediette/President)

Przez większość życia Larino stacjonował w słynnej holenderskiej stacji ogierów - Team Nijhof, gdzie wciąż dostępne jest jego nasienie mrożone. 

 

fot. Z archiwum prywatnego Team Nijhof, grafika: equista.pl