Cavaliada Poznań 2023: Niezbędnik kibica

Data publikacji: 2023-12-06
Weronika Kwiatek (POL) & Paulared oraz Eldorado, fot Dava Palej Timeless Photography
Weronika Kwiatek (POL) & Paulared oraz EldoradoCavaliada
w Poznaniu stanowi wyjątkową odsłonę każdego sezonu Cavaliady Tour, ponieważ to właśnie tutaj wszystko się zaczęło! Od debiutanckiej edycji tych zmagań minęło 13 lat, a dziś Cavaliada – na którą obecnie składają się spotkania w Warszawie, Poznaniu, Sopocie i Krakowie – cieszy się statusem jednej z największych imprez jeździeckich w tej części Europy. Etap przeprowadzany w stolicy Wielkopolski jest zdecydowanie najbardziej zróżnicowany pod kątem programu, który jest tu realizowany w pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich, oferując publiczności nie tylko zmagania w kilku konkurencjach, ale też aukcję koni czy targi sprzętu jeździeckiego. Przed kibicami i zawodnikami aż 4 dni (7-10 grudnia) wspaniałych emocji, dobrej zabawy i sportowej rywalizacji z najwyższej półki, a ponieważ będzie się działo, przygotowaliśmy dla Was „Niezbędnik kibica”, który będzie pomocny zarówno podczas planowania podróży do Poznania, jak i już w trakcie pobytu na terenie Międzynarodowych Targów PoznańskichRemco Been (NED) & Holland vd Bisschop (Heartbreaker x Bollvorm’s Libero H) 
PODSTAWOWE INFORMACJE 

Nazwa: Cavaliada Poznań 2023

Termin: 7-10 grudnia 2023 r.

Adres: Międzynarodowe Targi Poznańskie (ul. Głogowska 14)

CZYM JEST CAVALIADA? 

Jak już wspomniano, Cavaliada to dziś jedno z największych wydarzeń jeździeckich w naszej części Europy. Na sezon 2023/24 składają się następujące etapy: Warszawa (COS Torwar, 16-19 listopada 2023 r.), Poznań (Międzynarodowe Targi Poznańskie, 7-10 grudnia 2023 r.), Sopot (ERGO Arena, 1-4 lutego 2024 r.) i Kraków (TAURON Arena, 22-25 lutego 2024 r.), a program sportowy zawsze zawiera konkursy w: skokach przez przeszkody (Cavaliada Tour), ujeżdżeniu (Cavaliada Dressage Tour), powożeniu (Orlen Driving Tour) i WKKW (TRAF Eventing Tour). Cavaliada to jednak nie tylko sport, ponieważ kolejne starcia są przeplatane pokazami specjalnymi, a na terenie imprezy są też rozstawiane liczne stoiska z akcesoriami jeździeckimi. Poznańska Cavaliada jest dodatkowo rozszerzona o licytację Cavaliada Horse Auction, podczas której kupujący mają do wyboru młode konie o doskonałych rodowodach. Warto dodać, że w trakcie całego sezonu zawodnicy zbierają punkty rankingowe, by w krakowskim finale wyłonić zwycięzców poszczególnych konkurencji. 

DOJAZD

Międzynarodowe Targi Poznańskie są zlokalizowane w sercu miasta, dzięki czemu dojazd na miejsce nie będzie kłopotliwy. Rozkłady jazdy MPK można sprawdzić TUTAJ – najbliższymi przystankami są Dworzec Zachodni i Most Dworcowy – rozkłady jazdy PKP są dostępne TUTAJ (przejście pieszo z dworca do MTP zajmie ok. 5 min), a zmotoryzowani mogą skorzystać z poniższej mapki. 


MAPKA OBIEKTU 

Teren o wielkości 212,5 ha może nieco onieśmielać – wystarczy wspomnieć, że Międzynarodowe Targi Poznańskie zajmują 25. miejsce w rankingu największych europejskich obiektów tego typu – ale bez obaw, poruszanie się po obiekcie będzie łatwe dzięki zamieszczonej niżej ilustracji.Plan terenu
PARKING

Obiekt dysponuje parkingiem podziemnym, jest on zlokalizowany za budynkiem Centrum Targowego (na wysokości dworca PKP). Wjazd znajduje się od strony ul. Głogowskiej 11.Wjazd na parking podziemny MTP 
PROGRAM

Najbardziej wymagającą i zarazem widowiskową częścią programu będą 4-gwiazdkowe rywalizacje w skokach przez przeszkody. Właśnie w tej randze odbędą się najważniejsze konkursy poznańskiej Cavaliady, w tym także niedzielny Grand Prix, gwóźdź programu. Cavaliada to jednak nie tylko skoki! Kibice zobaczą również kolejne etapy zmagań w WKKW, powożeniu czy ujeżdżeniu, a na parkurze ponownie zaprezentują się także uczestnicy Cavaliady Future, cyklu konkursów dla najmłodszych skoczków na kucach. Cały program będzie realizowany równolegle na dwóch arenach, dlatego aby się w tym wszystkim nie pogubić, warto mieć pod ręką naszą rozpiskę Cavaliady Poznań 2023.

CAVALIADA HORSE AUCTION 

Cavaliada Horse Auction odbędzie się w piątek (8 grudnia) tuż po zakończeniu konkursu Speed & Music, a do wylicytowania będzie 14 młodych koni. Wydarzenie zostanie przeprowadzone w formule hybrydowej – licytowanie będzie możliwe zarówno na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, jak i za pośrednictwem platformy Equibid (należy pamiętać o wcześniejszej rejestracji!). Katalog koni jest dostępny TUTAJ.

ZAWODNICY 

Skoczkowie Felix Hassman (GER), Andre Thieme (GER) czy Angelos Touloupis (GRE), WKKW-iści Jakub Wiraszka (POL) i Daria Kobiernik (POL), powożący Sandro Koalick (GER) oraz Weronika Kwiatek (POL), dresażystki Sandra Sysojeva (LTU), Doreen Lange (GER) czy Ilona Janas (POL) – do Poznania przyjadą naprawdę rewelacyjni zawodnicy, w tym wielu olimpijczyków czy medalistów mistrzostw świata czy Europy. Przed publicznością zaprezentują się przedstawiciele aż 20 różnych państw, którym będzie towarzyszyć niemal 600 koni, a więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJNiels Kersten (NED) & Grieg S (Indoctro x Kenwood)
LISTY STARTOWE I WYNIKI 

Wyniki wszystkich cavaliadowych konkursów będą publikowane na żywo na stronie livejumping.com, ale mimo to warto pamiętać o naszej zakładce CAVALIADA TOUR 2023/24, ponieważ pojawią się tu szczegółowe podsumowania wybranych rywalizacji.

PIERWSZA POMOC NA TERENIE MTP

W trakcie wydarzeń na miejscu jest obecny zespół ratownictwa medycznego, który przebywa w pawilonie nr 13. W przypadku sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia można zadzwonić pod nr tel. 618 692 112 (to targowy telefon alarmowy), ponadto na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozmieszczono apteczki i defibrylatory – ich lokalizację pokazano poniżej.


UDOGODNIENIA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Międzynarodowe Targi Poznańskie są zaprojektowane w taki sposób, aby osoby niepełnosprawne nie miały żadnych problemów z poruszaniem się po obiekcie. Wśród udogodnień można wymienić szerokie drzwi wejściowe, podjazdy czy odpowiednio dostosowane łazienki. Osoby poruszające się w towarzystwie psa przewodnika również są tu mile widziane, jednak organizator bardzo prosi o wzięcie pod uwagę tego, że podwyższony poziom głośności imprezy może być niekomfortowy dla wrażliwszych zwierząt. W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z MTP (nr tel. 61 869 20 00).

BANKOMATY W OKOLICY 

Najbliższe bankomaty znajdują się tuż obok Międzynarodowych Targów Poznańskich: PKO SA – ul. Głogowska 26, PKO BP – ul. Głogowska 10. W punktach MTP Cafe można również skorzystać z usługi cashback, czyli wypłaty gotówki po wykonaniu niewielkich zakupów i zapłaceniu kartą płatniczą (chęć skorzystania z usługi należy zgłosić PRZED realizacją transakcji kartą).Erica Swartz (SWE) & Madonna (Flamenco de Semilly x Carabas vd Wateringhoeve) 
SZATNIE I PRZECHOWALNIE BAGAŻU 

Szatnie oraz przechowanie znajdują się w holach wejściowych. Po pozostawieniu swoich rzeczy – personel może odmówić przyjęcia odzieży wierzchniej lub bagażu, jeśli wartość danego przedmiotu przekracza 3 tys. złotych lub w przypadku stwierdzenia uszkodzeń (np. braku możliwości zamknięcia walizki) – należy odebrać żeton oraz uiścić opłatę. Regulamin można znaleźć TUTAJ.

GASTRONOMIA

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich działają restauracje Garden City (smaczne i zdrowe posiłki w rozsądnych cenach), Port Sołacz (kuchnia śródziemnomorska z dodatkiem produktów regionalnych) i Pasodobre (hiszpańskie smaki), ponadto punkty MTPcafe i MTPbistro. Każdy znajdzie coś dla siebie, by naładować baterie przed kolejnymi punktami programu Cavaliady!

Przydatne linki:

NASZA ZAKŁADKA CAVALIADA 2023/24

Strona internetowa Cavaliady 

BILETY

WYNIKI NA ŻYWO

Program Cavaliada Poznań 2023

Cavaliada na Facebooku 

Instagram Cavaliady 

Cavaliada na TikToku 

Transmisja na żywotekst i opracowanie: equista.pl, fot. Dava Palej Timeless Photography, mat. prasowe MTP