Zangersheide Quality Auction 2023: Klaczki polskiej hodowli sprzedane do USA i Irlandii

Data publikacji: 2023-09-25
Zangersheide Quality Auction 2023, fot Luana Mooibroek/Zangersheide
Zangersheide Quality Auction 2023W katalogu prestiżowej aukcji Zangersheide Quality Auction znalazły się polskie klaczki Contabella Z (Conthargos – Trisch vd Bisschop/Di Cantero van Ter Hulst Z) i Baloutinka Diamond ML (Balou du Reventon – Elite de Muze/Malito de Reve), a sama licytacja towarzyszyła tegorocznym Mistrzostwom Świata Młodych Koni w skokach przez przeszkody, które przeprowadzono w dniach 21-24 września w Lanaken (wyniki – TUTAJ). Jakie kwoty uzyskały wymienione konie polskiej hodowli?Baloutinka Diamond ML (Balou du Reventon x Malito de Reve)
Program licytacji Zangersheide Quality Auction był podzielony na czwartkową aukcję młodych koni (nr kat. 1-13) oraz część poświęconą wyłącznie źrebiętom, którą przeprowadzono w piątek (nr kat. 1-43) i sobotę (nr kat. 44-86). Spośród młodych koni najlepszą kwotę (86 tys. euro) uzyskał wyhodowany w Belgii ogier Kastaar Lux Z (Kasanova de la Pomme – Corline JH Z/Corland), który pozostanie w kraju. Na drugi dzień przed publicznością zaprezentowała się pierwsza grupa źrebiąt, w tym polska Contabella Z (hod. i wł. Jarosław Kwieciński i Marcin Gerke), ostatecznie wylicytowana za 24 tys. euro przez kupca z USA. Najwyższą cenę osiągnął tu ogierek Chagan Z (Chacco Blue – Gancia de Muze/Malito de Reve), sprzedany za 96 tys. euro do USA, ale na uwagę zasługuje również ogierek Bailando de Regor Z (Balou du Reventon – Centa de Muze/Cento), za którego klient z Polski zapłacił 46 tys. euro. Rekordzistą w drugiej grupie źrebiąt okazał się ogierek Colosseo MVD Z (Casall ASK – Carthina Z/Carthago Z), sprzedany za 120 tys. euro do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wyhodowana w Polsce Baloutinka Diamond ML (hod. i wł. Tomasz Olszewski) uzyskała kwotę w wys. 52 tys. euro i już niebawem pojedzie do Irlandii, jednak nie był to jedyny polski akcent tego dnia aukcji – klaczka Eres Tú de Regor Z (Emerald van't Ruytershof – Centa de Muze/Cento) i ogierek Captain Cooper Z (Casall ASK – Finja/Cento) zostali wylicytowani przez kupców z Polski, którzy zapłacili odpowiednio 28 tys. euro i 76 tys. euro. Contabella Z (Conthargos x Di Cantero van Ter Hulst Z)
Serdecznie gratulujemy zarówno hodowcom klaczek Contabella Z i Baloutinka Diamond ML, jak i wszystkim polskim kupcom, którzy pozyskali tu nowe konie! tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Zangersheide