Cavaliada Kraków 2023: Aleksander Fularczyk ze złotem HPP w powożeniu

Data publikacji: 2023-03-04
Aleksander Fularczyk, fot Katarzyna Lichnowska/kaskal
Aleksander Fularczyk (POL) & Ares, Edje, Neptun oraz Nuta



Aleksander Fularczyk (POL)
najlepszym powożącym tego sezonu Halowego Pucharu Polski w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi (Cavaliada Driving Tour)! Ogłoszenie tego werdyktu poprzedziło rozegranie dwóch ostatnich konkursów cyklu, które przeprowadzono w czwartek (2 marca) i sobotę (4 marca) na terenie krakowskiej Tauron Areny (ul. Stanisława Lema 7), a same zaprzęgi zrobiły na publiczności wielkie wrażenie i dostarczyły mnóstwo emocji i jeszcze więcej pozytywnej energii, czego wyrazem było naprawdę głośne dopingowanie uczestniczących zespołów. Jakie wyniki uzyskali poszczególni zawodnicy? Zapraszamy do zapoznania się z naszą relacją!




Aleksander Fularczyk (POL) & Ares, Edje, Neptun oraz Nuta




Czwartkowa (2 marca) rywalizacja zakończyła się wygraną Krzysztofa Szczepaniaka (POL), który dobrał do swojego zaprzęgu następujące konie: Maestoso Mano, Pluto XX-2, Pluto XX-21 oraz Pluto XX-3. W I rundzie zespół zebrał 4 pkt karne, a choć czas ich przejazdu wyniósł 124,70, taki rezultat zapewnił im awans do decydującej części konkursu – tutaj zawodnik nie tylko pokonał tor na czysto, ale i zrobił to w najkrótszym czasie, co przełożyło się na zwycięstwo. Na 2. miejscu znaleźli się dwukrotnie bezbłędni Piotr Mazurek (POL) & Blizard, Intercity, Inwencja oraz Jaśmin, a 3. miejsce wywalczyli Aleksander Fularczyk (POL) & Ares, Edje, Neptun oraz Nuta. Poza podium uplasowały się zespoły, które nie weszły do rozgrywki: Tadeusz Andrys (POL) & Artysta, Atos, Portos oraz Rewir ukończyli rywalizację na 4. miejscu, natomiast Katarzyna Wieczorek (POL) & Siglavy Capriola XXVI-1, Amarant, Weart-P oraz Pentagram zajęli 5. pozycję. 



Krzysztof Szczepaniak (POL) & Maestoso Mano, Pluto XX-2, Pluto XX-21 oraz Pluto XX-3 w II nawrocie




Konkurs zręczności powożenia z elementami maratonu (IV etap, konkurs nr 7), 2 marca

1. Krzysztof Szczepaniak (POL) & Maestoso Mano, Pluto XX-2, Pluto XX-21 oraz Pluto XX-3 – 4/0; 106,03

2. Piotr Mazurek (POL) & Blizard, Intercity, Inwencja oraz Jaśmin – 0/0; 109,90

3. Aleksander Fularczyk (POL) & Ares, Edje, Neptun oraz Nuta – 4/4; 112,19

4. Tadeusz Andrys (POL) & Artysta, Atos, Portos oraz Rewir – 0

5. Katarzyna Wieczorek (POL) & Siglavy Capriola XXVI-1, Amarant, Weart-P oraz Pentagram – 12

Wyniki szczegółowe



Wywiad z Krzysztofem Szczepaniakiem




Ostatnie starcie sezonu przeprowadzono w sobotę (4 marca), a co bardzo istotne, wyniki tego finałowej rywalizacji były mnożone przez 1,5; dzięki czemu w pierwszej trójce rankingu wciąż mogło dojść do przetasowań – warto przypomnieć, że tuż przed rozpoczęciem konkursu na 1. miejscu znajdował się Aleksander Fularczyk (36 pkt), 2. miejsce należało do Krzysztofa Szczepaniaka (28), a 3. pozycję zajmował Piotr Mazurek (27 pkt). Finał rozpoczął się od omówienia trasy przez Bartłomieja Kwiatka – kiedyś uczestnika Cavaliady Driving Tour, dziś prowadzącego tych zawodów – a następnie przyszedł czas na prezentację wszystkich zespołów i powitanie ich przez publiczność. Rundę rozpoczęli Tadeusz Andrys (POL) & Artysta, Atos, Portos oraz Rewir, którzy zdecydowanie postawili na szybkość, zbierając po drodze 8 pkt karnych. Katarzyna Wieczorek (POL) & Siglavy Capriola XXVI-1, Amarant, Weart-P oraz Pentagram również otrzymali 8 pkt karnych, jednak byli przy tym wolniejsi od poprzedników. Piotr Mazurek (POL) & Blizard, Intercity, Inwencja oraz Jaśmin pokonali trasę na czysto i w najlepszym czasie, dzięki czemu w tym momencie konkursu wysunęli się na prowadzenie. Krzysztof Szczepaniak (POL) & Maestoso Mano, Pluto XX-2, Pluto XX-21 oraz Pluto XX-3 szybko przejęli pozycję lidera, a jako ostatni z trasą zmierzyli się Aleksander Fularczyk (POL) & Ares, Edje, Neptun oraz Nuta, którzy zebrali 8 pkt karnych, ale i tak zdołali dostać się do II nawrotu.



Piotr Mazurek (POL) & Blizard, Intercity, Inwencja oraz Jaśmin



Krzysztof Szczepaniak (POL) & Maestoso Mano, Pluto XX-2, Pluto XX-21 oraz Pluto XX-3




Decydującą część konkursu rozpoczęli Aleksander Fularczyk (POL) & Ares, Edje, Neptun oraz Nuta, którzy co prawda zebrali 16 pkt karnych, jednak zawodnik i tak był przeszczęśliwy, ponieważ w tym momencie już miał pewność otrzymania dziś złota HPP!
Piotr Mazurek (POL) & Blizard, Intercity, Inwencja oraz Jaśmin ponownie pokonali trasę na czysto, a Krzysztof Szczepaniak (POL) & Maestoso Mano, Pluto XX-2, Pluto XX-21 oraz Pluto XX-3 podjęli ryzyko na torze, przez co nieco ucierpiała precyzja przejazdu.



Tadeusz Andrys (POL) & Artysta, Atos, Portos oraz Rewir



Katarzyna Wieczorek (POL) & Siglavy Capriola XXVI-1, Amarant, Weart-P oraz Pentagram




FINAŁ, 4 marca 

1. Piotr Mazurek (POL) & Blizard, Intercity, Inwencja oraz Jaśmin – 0/0; 107,98

2. Aleksander Fularczyk (POL) & Ares, Edje, Neptun oraz Nuta – 8/16; 121,92

3. Krzysztof Szczepaniak (POL) & Maestoso Mano, Pluto XX-2, Pluto XX-21 oraz Pluto XX-3 – 0/18; 134,33

4. Tadeusz Andrys (POL) & Artysta, Atos, Portos oraz Rewir – 8

5. Katarzyna Wieczorek (POL) & Siglavy Capriola XXVI-1, Amarant, Weart-P oraz Pentagram – 8

Wyniki szczegółowe



Piotr Mazurek (POL) podczas ceremonii dekoracji sobotniego finału 




Zwieńczeniem dzisiejszego finału Halowego Pucharu Polski w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi (Cavaliada Driving Tour) była oczywiście ceremonia rozdania medali i nagród, które wręczyli Oskar Szrajer (prezes PZJ) i Filip Bittner (wiceprezes Zarządu Grupy MTP). Złoto otrzymali Aleksander Fularczyk oraz luzacy Radosław Falów i Maciej Stromski, srebro wywalczyli Piotr Mazurek oraz luzacy Szymon Pocztowy i Tomasz Cichocki, a brązowy medal odebrali Krzysztof Szczepaniak oraz luzacy Jakub Szczepaniak i Tomasz Pełka.
Gratulujemy wszystkim cavaliadowym powożącym i ich zespołom, jak również bardzo dziękujemy za cały sezon zmagań, podczas którego naprawdę świetnie się bawiliśmy! 



Aleksander Fularczyk (POL) & Ares, Edje, Neptun oraz Nuta




Medale rozdane, ale krakowska Cavaliada wciąż ma wiele do zaoferowania! Już za chwilę będzie można zobaczyć sztafetę z udziałem dzieci i zaproszonych gości (20:15), a następnie konkurs Creaton Speed & Music (21:30), który będzie ostatnim punktem dzisiejszego programu. Niedzielę zdominują finały poszczególnych starć – mowa tu o małej rundzie (7:30), cyklu Immergas Dressage Tour (11:15), Grand Prix w skokach (13:30) i Cavaliadzie Future (16:00) – po których odbędzie się już tylko konkurs Last Chance (18:15). Zapraszamy do wspólnego kibicowania!



Ceremonia dekoracji HPP w powożeniu

 




Przydatne linki: 

NASZA ZAKŁADKA CAVALIADA 2023/2023

Kalendarz nowego sezonu 

Program i plan transmisji TV

Oficjalna strona internetowa Cavaliady 

Bilety 

Zakwalifikowani zawodnicy: CSI, pozostałe konkurencje

Cavaliada na Facebooku  

TikTok Cavaliady 

Instagramowe konto Cavaliady 

 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Katarzyna Lichnowska/kaskal