Mistrzostwa Świata Młodych Koni w WKKW Lion d’Angers 2021: Polski koń na liście!

Data publikacji: 2021-10-13
Yasmin Nathalie Sanderson (NOR) & Inchello DHI (Chello III VDL x Montreal), fot. FEI/Libby Law Photography
Yasmin Nathalie Sanderson (NOR) & Inchello DHI (Chello III VDL x Montreal) podczas MŚMK w Lion d’Angers (2019)Mistrzostwa Świata Młodych Koni w WKKW to już ostatnia
tegoroczna odsłona tych zmagań, przeprowadzanych w kilku konkurencjach – za nami m.in. MŚMK w skokach przez przeszkody  czy ujeżdżeniu, podczas których Beata Stremler (POL) wywalczyła brązowy medal. Rywalizacja WKKW-istów odbędzie się w dniach 21-24 października we francuskiej miejscowości Lion d’Angers, a poniżej można znaleźć garść informacji o nadchodzących zawodach, w tym również kilka słów o koniu polskiej hodowli, który znalazł się na liście przyjętych duetów! 


Oficjalny plakat wydarzeniaSłynny ośrodek w Lion d’Angers może pochwalić się długą historią, ponieważ powstał w 1797 r., natomiast 3-dniowa rywalizacja w WKKW odbywa się tu od 1986 r. Dziś obiekt dysponuje nowoczesną infrastrukturą (na jego terenie znajdują się m.in. rozprężalnie, czworobok konkursowy, tor wyścigowy oraz charakterystyczny kros), który pozwala na przeprowadzanie zawodów na najwyższym poziomie. Co roku odbywa się tu ok. 60 wydarzeń o zasięgu krajowym i międzynarodowym, w tym właśnie Mistrzostwa Świata Młodych Koni w WKKW (Championat du monde de concours complet, Mondial du Lion). W tym miejscu warto też spojrzeć nieco szerzej – miejscowość Lion d’Angers jest położona w Kraju Loary, czyli regionie Francji, który jest kojarzony z końmi i jeździectwem. W tej samej części kraju działa też Cadre Noir, słynna szkoła jazdy konnej, a wg oficjalnych danych w tych stronach mieszka ok. 5,5 tys. hodowców i 27 tys. klaczy najróżniejszych ras, mających do dyspozycji aż 20 tys. ha.  


Oliver Townend (GBR) & Cooley Rosalent (Valent x Roselier) w Le Lion d'Angers (2020)Do tegorocznej edycji Mistrzostw Świata Młodych Koni w WKKW zakwalifikowano łącznie 110 koni, oczywiście stosując podział na 2 kategorie wiekowe: 6-latki (40 koni, CH-2*) i 7-latki (70 koni, CH-3*). W tej drugiej grupie znalazła się 7-letnia Hebertina (Caretino K – Hebe/Bajou du Rouet), którą wyhodował Daniel Wieliczko. Tak hodowca przedstawił tę klacz: „Hebertina startowała w niskich skokowych konkursach pode mną, a ponieważ musiałem zwolnić miejsce w stajni, sprzedałem ją znanej zawodniczce WKKW – Małgorzacie Garus. Klacz była odważna, skoczna i rokowała w WKKW, a Małgosia mając kontakty międzynarodowe sprzedała ją dalej do Rosji. Matka kl. Hebertina – Hebe wywodzi się ze stadniny koni Nowa Wioska, ma w sobie krew wielkopolskich ogierów jak Zodiak (dalej Piołun) czy Araka, Parysów xx. Była trudna do zajeżdżenia, ale skakała w korytarzu imponująco, dlatego zdecydowałem się ją zostawić w hodowli. Jest kryta dobrymi i jezdnymi ogierami, mam u siebie 5 jej potomków. Mam nadzieję, że Hebertina dobrze wypadnie w Lion i wyróżni się w tej najtrudniejszej z dyscyplin jeździeckich jakim jest WKKW”. 


Olesya Kosareva (RUS) & Hebertina (Caretino K x Bajou du Rouet)Hebertina rasy sp tworzy duet z Olesyą Kosarevą (RUS), która miała już okazję rywalizować w Mistrzostwach Świata Młodych Koni w Lion d’Angers – mowa o edycji z 2019 r., kiedy to Rosjanka stanęła na starcie wraz z klaczą Lady Chin (Chin Champ – Liloy/Lesotho). Już teraz zaczynamy trzymać kciuki za to, by Kosareva & Hebertina powróciły z medalem MŚMK 2021
tekst i opracowanie: equista.pl, źródło: PZHK, fot. FEI/Libby Law Photography, Mondial du Lion, FEI/Solène Bailly