Stulecie działalności FEI

Data publikacji: 2021-06-25
Konie, fot. FEI


Ten rok jest szczególnie ważny dla Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI), ponieważ właśnie teraz instytucja obchodzi 100-lecie swojego istnienia! Tak istotny jubileusz wymaga odpowiedniej oprawy, dlatego Zarząd FEI postanowił stworzyć specjalną stronę internetową, dzięki której do wspólnego świętowania będą mogli dołączyć fani jeździectwa z całego świata. 


Filmowe podsumowanie 100-lecia FEIMiędzynarodową Federację Jeździecką założono w 1921 r., a sama data oczywiście nie była przypadkowa. Europa wciąż borykała się ze skutkami I wojny światowej, jednak pomimo wszystko starano się jak najszybciej wrócić do normalności – dotyczyło to także sportu, w tym oczywiście ekspresowo rozwijającego się jeździectwa, od niedawna będącego dyscypliną olimpijską*. W tym momencie było już jasne, że konieczne jest wyznaczenie oficjalnych władz, które zajęłyby się nadzorem sportów konnych. Pod aktem założycielskim podpisali się przedstawiciele 8 państw (Belgia, Dania, Francja, Japonia, Norwegia, Stany Zjednoczone, Szwecja, Włochy), za to pierwszym prezydentem FEI został Baron du Teil (1921–1927), a głównym celem było ogólnoświatowe wspieranie i ujednolicenie skoków przez przeszkody, ujeżdżenia i WKKW. Działalność FEI powoli nabierała rozpędu, dzięki czemu z czasem organizacja zaczęła zrzeszać coraz więcej federacji narodowych (tuż przed IO 1924 było ich 14, by dziś liczyć już 136 członków), jak również obejmowała nadzór nad kolejnymi sportami konnymi (obecnie FEI wspiera ujeżdżenie, paraujeżdżenie, skoki przez przeszkody, WKKW, powożenie, parapowożenie, woltyżerkę, rajdy długodystansowe i reining). 


Baron du TeilW ciągu tych 100 lat działalności nie brakowało momentów przełomowych (przykładem może być powołanie Światowych Igrzysk Jeździeckich) czy wielkich postaci jak np.
książę Filip, który w trakcie swojej pracy na stanowisku prezydenta FEI (1964–1986) m.in. doprowadził do uznania powożenia za kolejną wspieraną konkurencję i przyczynił się do stworzenia cyklu zawodów FEI Jumping World Cup. Oczywiście dziś główna misja organizacji pozostaje niezmienna – celem wciąż jest rozwijanie sportów konnych, przez co należy rozumieć nie tylko ustalanie zasad czy nadzorowanie zawodów jeździeckich, ale i wspieranie jeźdźców, wyrównywanie szans, dbanie o dobrostan koni, pielęgnowanie zasady fair play, eliminowanie nadużyć czy innych nieetycznych zachowań, jak również patrzenie na jeździectwo z myślą o przyszłości. 


Ingmar De VosTak o jubileuszu wypowiedział się Ingmar De Vos (prezydent FEI od 2014 r.): „Obchody 100-lecia FEI mają na celu zebranie wszystkich osób, które mają kontakt z koniem na każdym poziomie”. Jak to zrobić? Narzędziem będzie tu specjalnie stworzona strona o nazwie
100 Years Hub, która pozwoli na cyfrowe świętowanie w dowolnym miejscu na świecie. Wśród publikowanych treści nie zabraknie np. wywiadów, wspomnień czy konkursów, dlatego na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie. Aby przejść na stronę 100 Years Hub, należy kliknąć TUTAJ
* Po raz pierwszy jeździectwo pojawiło się podczas IO 1900, jednak rozgrywane wówczas konkurencje (konkurs skoków, skok wzwyż i skok w dal) były zupełnie inne od tych, które pojawiły się w trakcie IO 1912 (ujeżdżenie indywidualnie, skoki indywidualnie i drużynowo, WKKW indywidualnie i drużynowo) czy późniejszych odsłon wydarzenia. 

tekst i opracowanie: equista.pl, źródło i fot. FEI