Nie żyje książę Filip

Data publikacji: 2021-04-15
Książę Filip, fot. The Royal Family


W ostatni piątek (9 kwietnia) w Windsorze odszedł 99-letni książę Filip, mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II, ale i wielki miłośnik koni i jeździectwa, który ma ogromne zasługi w m.in. uznaniu powożenia za oficjalną konkurencję wspieraną przez FEI czy stworzeniu Światowych Igrzysk Jeździeckich. Ponadto książę był jednym z najlepszych brytyjskich zawodników polo oraz miał na koncie drużynowe mistrzostwo świata w powożeniu. 


Książę Filip podczas gry w poloW latach 40. książę Filip nie tylko służył w Królewskiej Marynarce Wojennej, ale i z chęcią grał w polo, szybko plasując się w pierwszej dziesiątce najlepszych brytyjskich zawodników. Ceremonia zaślubin z księżniczką Elżbietą odbyła się 20 listopada 1947 r., co śledziło ok. 200 milionów ludzi na całym świecie, a młodą parę połączyła także wspólna pasja, czyli konie. Zamiłowanie do jeździectwa przeszło również na ich dzieci – książę Karol też gra w polo, natomiast księżniczka Anna wzięła udział w Igrzyskach Olimpijskich jako pierwsza członkini brytyjskiej rodziny królewskiej w historii, ponadto trzykrotnie zdobyła mistrzostwo świata w skokach (1971, 1975 – indyw., 1975 – druż.). 


W zaprzęgu W latach 1964-1986 książę Filip pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (potem to stanowisko objęła księżniczka Anna), a w trakcie swojej kadencji m.in. bardzo wspierał rozgrywanie zawodów w ramach FEI Jumping Nations Cup™, w latach 70. był też zaangażowany w powstanie zmagań FEI Jumping World Cup™, ponadto przez lata zabiegał o powstanie Światowych Igrzysk Jeździeckich (pierwsza edycja odbyła się w 1990 r. w Sztokholmie). Co ważne, to właśnie dzięki Filipowi nastąpił rozwój współczesnego powożenia! Jego starania doprowadziły do uznania tego sportu za oficjalną konkurencję wspieraną przez FEI i powołania Sekcji Zaprzęgów podczas Kongresu FEI (1968). Książę osobiście uczestniczył w pracach związanych z opracowaniem przepisów obowiązujących w powożeniu, a w latach 70. i 80. sam startował w zawodach, zdobywając np. złoto druż. na Mistrzostwach Świata (1980) czy szereg brązowych medali podczas różnych odsłon tych zawodów (1978, 1982, 1984). 
Pałac Buckingham
poinformował, że pogrzeb księcia Filipa odbędzie się 17 kwietnia. tekst i opracowanie: equista.pl, fot. The Royal Family