IO Paryż 2024: Ostateczne zatwierdzenie gospodarza!

Data publikacji: 2020-11-30
Pałac w Wersalu, fot. Château de Versailles/Facebook


Do tej pory wybór organizatora Igrzysk Olimpijskich 2024 jawił się jako emocjonujący spektakl z nieoczekiwanymi zwrotami akcji, jednak wreszcie można mówić o ostatecznym zatwierdzeniu konkretnej lokalizacji dla sportów konnych – wszystkie jeździeckie konkurencje zostaną przeprowadzone na terenie pałacu w Wersalu, czyli dawnej siedziby królów Francji


Pałac i fragment słynnego ogroduWybór miasta od początku nie był łatwy, jednak w końcu to Paryż został wybrany na gospodarza IO 2024. W przypadku sportów konnych postawiono na pałac w Wersalu, ale później pojawiły się inne propozycje, w tym np. Domaine de Grosbois czy zamek Chantilly. Teraz jest już jasne, że wszystkie konkurencje jeździeckie –  ujeżdżenie, skoki, WKKW, paraujeżdżenie i pięciobój nowoczesny (skoki przez przeszkody) – odbędą się na terenie początkowo wybranego pałacu. 


Wnętrze pałacu w WersaluPałac wersalski znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jest dumą wszystkich Francuzów i niemym świadkiem wielu istotnych wydarzeń historycznych (np. w 1919 r. podpisano tu traktat wersalski, który zakończył I wojnę światową oraz oficjalnie przywrócił niepodległą Polskę na mapę Europy). Obiekt jest położony niecałe 20 km od Paryża i zajmuje powierzchnię 800 ha, a corocznie przyciąga 7 mln odwiedzających. Na potrzeby Igrzysk Olimpijskich 2024 zostanie przygotowanych aż 20 tys. miejsc dla widzów – przypomnijmy, że zawody odbędą się w dniach od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 roku.

tekst i opracowanie: equista.pl,  fot. Château de Versailles/Facebook