FBI oskarża 27 osób związanych z wyścigami konnymi

Data publikacji: 2020-03-11
Wyścigi konne, fot. pixabay.comJakiś czas temu światem wyścigów konnych wstrząsnęła śmierć kilkudziesięciu koni na terenie amerykańskiego toru Santa Anita Park, teraz pojawiła się kolejna szokująca wiadomość – nowojorscy prokuratorzy przygotowali akt oskarżenia przeciwko 27 osobom, które uczestniczyły w szeroko zakrojonym procederze podawania koniom wyścigowym substancji, powodujących znaczny wzrost ich wytrzymałości i umiejętności. Z tego względu w poniedziałek (9 marca) aresztowano m.in. Jasona Servisa, szkoleniowca ogiera Maximum Security (New Year’s Day – Lil Indy/Anasheed), czyli niedawnego zwycięzcę Saudi Cup (2020), najwyżej dotowanej gonitwy w historii. 

Rozmowa z Jasonem Servisem tuż po zwycięstwie Maximum Security (New Year’s Day x Anasheed) w wyścigu Bold Ruler Stakes (2019)Wśród oskarżonych znaleźli się m.in.: wspominany Jason Servis, jego asystent Henry Argueta, słynny trener Jorge Navarro czy właściciele internetowych aptek, działających na terenie USA. Servis i Navarro od lat byli na językach, a plotki o korzystaniu z zakazanych środków nasilały się po każdym kolejnym dużym sukcesie. Do tej pory nikt nie miał na to dowodów, jednak teraz śledczy zabezpieczyli m.in. SMS-y czy nagrania rozmów telefonicznych – rozmówcy nie byli zbyt wylewni (wyraźnie unikali takiej formy komunikacji) ale w jednej z nich Servis przyznał się do częstego używania SGF-1000. Ta substancja jest dostępna w internecie, wg dystrybutorów pomaga w szybkiej regeneracji po treningu. Śledczy uważają, że trener podał ją ogierowi Maximum Security w okolicach czerwca, gdy przygotowywał konia do startu w gonitwie Pegasus Stakes. Standardowe badania antydopingowe niczego nie wykryły, w dokumentacji nie odnotowano podania SGF-1000, za to na zlecenie Servisa dopisano skrót „Dex”, co najprawdopodobniej oznacza deksametazon, substancję łagodzącą stany zapalne. Śledczy uważają, że SGF-1000 dostarczali Kristian Rhein oraz Alexander Chan, którzy dodatkowo udzielali porad trenerom czy właścicielom koni w zakresie stosowania tego preparatu. Innym źródłem SGF-1000 była firma Medivet Equine z Kentucky, której właściciel (Mike Kegley) również jest oskarżony o bycie w zmowie z weterynarzami i trenerami. 

Historyczna wygrana Maximum Security (New Year’s Day x Anasheed) w wyścigu Saudi Cup (2020)Akt oskarżenia objął też innego znanego trenera – wg ustaleń śledczych Jorge Navarro podawał wałachowi X Y Jet (Kantharos – Soldiersingsblues/Lost Soldier) substancje sprzedawane jako leki przeciwbólowe, lecz nielegalne w takim zastosowaniu. Koń dostał te preparaty w lutym 2019 r. podczas wyścigów na torze Gulfstream Park na Florydzie i ponownie w trakcie gonitwy w Dubaju. X Y Jet został zwycięzcą wymienionych wydarzeń, padł w tym samym roku w wieku 8 lat. 

Zwycięstwo X Y Jet (Kantharos – Soldiersingsblues/Lost Soldier) podczas wyścigu Dubai Golden Shaheen (2019)W ostatni poniedziałek śledczy z FBI aresztowali opisanych trenerów, poza tym funkcjonariusze przeszukali ich stajnie. Teraz Servis i Navarro z pewnością myślą już o czekającym ich procesie, a trzeba zdać sobie sprawę z tego, że oskarżenia są poważne – cały system był skrupulatnie dopracowany, by substancji nie dało się wykryć podczas badań, co można traktować jako narażenie koni na niebezpieczeństwo.
Akt oskarżenia jest szeroko komentowany w Stanach Zjednoczonych, głos w tej sprawie zabrał m.in. Pat McKenna z New York Racing Association: „W naszym sporcie nie ma miejsca dla osób, które podawałyby nielegalne lub zakazane substancje koniom, znajdującym się pod ich opieką”. 


tekst i opracowanie: equista.pl, fot. pixabay.com