Hodowla: Ogier Tjungske (Carthago Z x Julio Mariner xx) czołowym w Stadninie Koni Rzeczna

Data publikacji: 2015-02-04
Tjungske fot. watermolen.net
Tjungske (Carthago x Julio Mariner xx)

 

Stadnina Koni Rzeczna od kilku sezonów stale polepsza stado klaczy hodowlanych, sprowadzając ciekawe matki z Europy Zachodniej. Coraz częściej korzysta także z interesujących, zagranicznych reproduktorów. W 2015 roku w Rzecznej będzie krył holenderski Tjungske (Carthago Z - OK Wiggy/Julio Mariner xx).

Tjungske jest synem wybitnego Carthago, który nie dość że sam bardzo udanie startował to pozstawił po sobie stawkę doskonałego potomstwa. Wystarczy wspomnieć choćby takie konie jak Mylord Carthago (Penelope Leprevost) czy Old Chap Tame (Edwina Tops-Alexander).
Równie interesująca jest żeńska strona rodowodu ogiera Tjungske. Jego matka klacz O.K. Wiggy to córka ogiera pełnej krwi angielskiej - Julio Mariner, wnuczka og. Dammen (Alme Z) i prawnuczka słynnego Voltaire! Wywodzi się ona ze słynnej rodziny Twiggy, z której pochodziły takie konie jak Madison (Guidam) czy Ovidius (Aldatus Z).

 

Tjungske, fot. watermolen.netog. Tjungske

 

Tjungske dotychczas został uznany nie tylko w Polsce, ale również w znanym z bardzo ostrej selekcji, macierzystym związku KWPN, oraz w belgijskiej księdze Zangersheide. Wielu specjalistów podkreśla fakt, że jest to ogier mocno zaawansowany w krew, co jest niezwykle ważne w dzisiejszej hodowli koni sportowych. Źrebięta po tym ogierze charakteryzują się szlachetnym i eleganckim typem i dużym talentem skokowym. W 2014 roku w Polsce uznano dwóch synów Tjungske - ogiery Alan (Alabama/Elmero) i Erotyk (od klaczy Erotyka/Elmero). Obydwa zostały wyhodowane w SK Racot, gdzie Tjungske krył przez kilka sezonów. Jeden z jego potomków Hirobantos (od klaczy Birobanta/Chin Chin) - uzyskał kwalifikację na tegoroczny Korung KWPN

 

 

 

fot. watermolen.net