Festiwal Jeździecki Baborówko 2019: Listy zawodników

Data publikacji: 2019-05-20
Michael Jung & Fischerrocana fot Dava Palej Timeless Photography
Michael Jung (GER) & FischerRocana FST Już za niecały tydzień rozpocznie się Festiwal Jeździecki Baborówko! To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się w dniach od 23 do 26 maja na terenie Pałacu Baborówko (ul. Parkowa 1, 64-500 Baborówko), a gwoździem programu będą eliminacje olimpijskie. Dodatkowym atutem zawodów będzie rekordowa pula nagród (465 000 PLN), która przyciągnęła wiele gwiazd WKKW. Jak będą wyglądały eliminacje i kto zgłosił swoje przybycie na zawody?Paweł Spisak (POL) & Banderas
Program Festiwalu obejmuje konkursy na poziomie międzynarodowym (CCIO4*-L, CCI4*-S, CCI3*-S, CCI2*-S, CCIYH2*-S) i regionalnym (L), a najwięcej emocji z pewnością wzbudzi walka o udział w IO 2020, czyli zmagania CCIO4*-L. W Baborówku zobaczymy rywalizację ekip z grupy C (Europa Centralna i Wschodnia oraz Azja Środkowa), do której należą drużyny Rosji, Białorusi i Polski. Stawką będzie „bilet” do Tokio (awans otrzymają tylko zwycięzcy) oraz łącznie 85 000 PLN. Przewidziana próba terenowa zapowiada się emocjonująco! Zawodnicy będą mieli tylko 10 min, by pokonać dystans ok. 5700 m i wykonać ok. 40 skoków, a podstawą rankingu będą wyniki 3 najlepszych par. Trener naszej kadry WKKW – Marcin Konarski – jeszcze nie wybrał członków naszej reprezentacji (zgodnie z przepisami można wybrać 4 pary), ale pod uwagę bierze poniższe duety:

Jan Kamiński & Jard
Pod koniec kwietnia tego roku duet spróbował swoich sił w sopockich zmaganiach CCI4*.  9-letni wałach Jard (Czuwaj – Jucznia/Chef Supreme) przyszedł na świat 18 maja 2010 r. w SK Rzeczna, a w 2016 r. i 2017 r. wraz z Janem Kamińskim zaliczył pierwsze starty w konkursach na poziomie CIC1* w Sopocie, Baborówku i Strzegomiu.Jan Kamiński (POL) & JardMateusz Kiempa & Grand Supreme
Mateusz Kiempa i kasztanowata klacz mają już na koncie np. uczestnictwo w Mistrzostwach Europy WKKW Strzegom 2017 czy zajęcie 6. miejsca w zeszłorocznych Mistrzostwach Polski WKKW w kategorii Seniorów. Klacz sp Grand Supreme (Chef Supreme – Grenlandia/Landos) przyszła na świat 21 stycznia 2008 r. na terenie SK Racot – jej przodkiem jest np. legendarny i podziwiany przez cały świat Secretariat (Bold Ruler – Somethinroyal/Princequillo).


Mateusz Kiempa (POL) & Grand Supreme
Mariusz Kleniuk & Winona
Mariusz Kleniuk i klacz zajęli np. 2. miejsce w konkursie na poziomie CIC2* w Baborówku (2016), uczestniczyli w Mistrzostwach Europy WKKW Strzegom 2017, a na koncie mają już starty na poziomie CIC4*. 13-letnia klacz Winona (Love Affair – Waikiki/Spartakus) przyszła na świat 12 kwietnia 2006 r. pod okiem hodowcy Remigiusza Makowskiego, a w jej żyłach płynie krew m.in. hanowerskiego Argentinusa (Argentan I – Dorie/Duden II), najmłodszego „milionera” wśród niemieckich reproduktorów.


Mariusz Kleniuk (POL) & Winona
Joanna Pawlak & Fantastic Frieda
Joanna Pawlak & Fantastic Frieda mogą pochwalić się m.in. zdobyciem 2. miejsca w 4. etapie Lotto Eventing Tour 2018/2019 czy wywalczeniem 3. pozycji podczas Mistrzostw Polski WKKW 2019 w kategorii Seniorów. 10-letnia klacz Fantastic Frieda (For Edition I – Pirola/Pinkus) przyszła na świat 21 marca 2009 r. w Niemczech (hod. Sonja & Klaus Jungclaus). Jednym z jej przodków jest hanowerski For Pleasure (Furioso II – Gigantin/Grannus), który wraz z Marcusem Ehningiem (GER) wywalczył złoty medal druż. podczas IO w Sydney (2000).


Joanna Pawlak (POL) & Fantastic Frieda
Paweł Spisak & Banderas
W tej chwili jest to jeden z naszych najsilniejszych duetów w konkurencji WKKW. Obecnie 12-letni wałach sp Banderas (Moravia – Babilonia/Jape) przyszedł na świat 25 lutego 2007 r. pod okiem wielokrotnie nagradzanego hodowcy Romana Drabińskiego. Ojcem Banderasa był westfalski Moravia (Monsieur – Fotura/Fortissimo), którego sprowadzono z Niemiec do Polski, by doskonalić konie polskich ras półkrwi. Wydaje się, że Spisak i Banderas są doskonale zgraną parą, a na koncie mają np. uczestnictwo w IO w Rio de Janeiro (2016) czy Światowych Igrzyskach Jeździeckich (2018). W 2018 r. wystartowali w prestiżowych zawodach Lexington CCI4*Land Rover Kentucky Three-Day Event, gdzie zajęli 15. miejsce; w ostatnim czasie wywalczyli złoto podczas sopockich Mistrzostw Polski WKKW 2019 w kategorii Seniorów.


Paweł Warszawski & Aristo AZPaweł Warszawski & Aristo AZ
Zawodnik i Aristo AZ wzięli udział np. w Mistrzostwach Świata Młodych Koni we Francji (2017), rok temu wygrali 1. etap Lotto Eventing Tour 2018/2019, a ich uczestnictwo w innych krajowych zmaganiach (np. w Baborówku czy Facimiechu) często skutkuje zdobyciem wysokich miejsc. 9-letni wałach rasy sp Aristo AZ (Lordanos – Artemida/Reval) przyszedł na świat 15 czerwca 2010 r., a wyhodował go Andrzej Ździebło. W drzewie genealogicznym konia widnieje np. Rantzau (Foxlight – Rancune/Cavaliere d'Arpino), którego Francuzi do dziś uważają za jednego z najważniejszych koni w historii francuskiej hodowli – jego potomstwo świetnie sprawdzało się w skokach i WKKW, co cały czas przenosi się na kolejne pokolenia.
Emocje podkręcą też zawody CCI4*-S, których poziom trudności chyba najmocniej widać przez przewidzianą nagrodę – łączna pula nagród wyniesie 325 000 PLN, z czego aż 100 000 PLN trafi do rąk zwycięzcy. Tak atrakcyjne kwoty przyciągnęły światowe gwiazdy WKKW, wśród których pojawią się m.in.:

Michael Jung (GER)
Światowa gwiazda WKKW i zdobywca wszystkich najważniejszych tytułów i nagród, w tym m.in. złotych medali olimpijskich (2012, 2016), złota podczas Światowych Igrzysk Jeździeckich (2010) czy Mistrzostw Europy WKKW (2011, 2013, 2015). Jung jest też zwycięzcą Finału Pucharu Świata WKKW, a także drugim w historii zdobywcą tytułu Rolex Grand Slam of Eventing (oznacza to, że w jednym sezonie wygrał konkursy CCI5* w Burghley, Kentucky i Badminton)


Michael Jung (GER) & FischerRocana FST
Kenki Sato (JPN)
Największym sukcesem tego 35-letniego zawodnika jest zdobycie podwójnego złota podczas Igrzysk Azjatyckich (2010). Rok później wraz z kolegami z ekipy odebrał nagrodę za najlepszy występ drużynowy (Japan Sports Awards 2011).Tim Price (NZL)
Wg rankingu FEI drugi najlepszy zawodnik WKKW świata. Gdy bierze udział w zawodach, nikomu nie daje szans – tak było podczas np. 3 zeszłorocznych konkursów na poziomie 4 gwiazdek. Doskonale sprawdza się w nawet najtrudniejszych konkursach, na koncie ma m.in. zwycięstwo w zmaganiach CCI5* w Luhmuhlen (2014) i  Burghley (2018), 4. miejsce druż. podczas IO (2016).


Time Price (NZL) & Pats JesterAndreas Ostholt (GER)
Ten doświadczony zawodnik miał okazję sprawdzić się w m.in. Mistrzostwach Świata (2004, 2010, 2014, 2015) czy finałach Pucharu Świata (2005, 2006, 2008). Jego starszy brat również uprawia WKKW, Frank Ostholt (GER) brał udział m.in. w Światowych Igrzyskach Jeździeckich (2010).

Andreas Dibowski (GER)
Drużynowy złoty medalista olimpijski (2008), uczestnik IO w Atenach (2004) i Sydney (2000), zwycięzca konkursu CCI5* w Luhmuehlen (2016) oraz zdobywca drużynowych medali Mistrzostw Europy (2013, 2011).
Andreas Dibowski (GER) & Wolfsmond


Zawodnicy z pewnością liczą na gorący doping publiczności, dlatego w imieniu naszej reprezentacji zachęcamy do zabrania ze sobą polskich flag i zaopatrzenia się w biało-czerwone elementy strojów!

Pełne listy zawodników i koni, których zobaczymy podczas Festiwalu Jeździeckiego Baborówko 2019:Przydatne linki:

Oficjalna strona internetowa Festiwalu

Program dla publiczności (PDF) 

Program dla zawodników (PDF) 

Wyniki na żywo

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Dava Palej Timeless Photography

Konie - zobacz rodowody

Aristo AZ

Banderas

Fantastic Frieda

Grand Supreme

Jard

Winona