Cavaliada Poznań 2018: Adrian Kostrzewa liderem pierwszego etapu HPP w powożeniu

Data publikacji: 2018-12-01
Adrian Kostrzewa & Favory, Pluto237, Pegasus oraz PlutoX fot. Anna Przybył

 

1. etap Halowego Pucharu Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi dobiegł końca! Podczas Cavaliady w Poznaniu powożący rywalizowali w dwóch konkursach – czwartkowym o nagrodę BMW Smorawiński i pod patronatem Prezesa PZJ oraz pod patronatem medialnym portalu Driving.pl, a następnie w sobotnim o o nagrodę Poznań Motor Show. Zmagania czwartkowe wygrał Bartłomiej Kwiatek (Mistrz Świata 2018 – więcej na ten temat TUTAJ), a dzisiejszy finał w Poznaniu Adrian Kostrzewa (złoty medalista HPP 2017 – więcej na ten temat TUTAJ).

 

Adrian Kostrzewa & Favory, Pluto237, Pegasus oraz PlutoX

 

Na starcie zobaczyliśmy 5 czwórek, a przypomnijmy, że łącznie zawodnicy wezmą udział w 7 konkursach kwalifikacyjnych, by następnie spotkać się na finale w Warszawie (9 marca 2019 r.). We czwartek swoje zwycięstwo świętował Bartłomiej Kwiatek, który tuż po ogłoszeniu wyników opowiedział nieco o dalszych planach: „Oczywiście planujemy przyjechać do Lublina, do Krakowa, a potem do Warszawy, natomiast muszę troszeczkę pozmieniać skład koni, ponieważ część koni, która szła tutaj w Poznaniu i pójdzie jeszcze w sobotę, będzie musiała odpoczywać”.

 

Bartłomiej Kwiatek & Frombork, Aromat, Bazyli oraz Passat

 

 

Konkurs zręczności powożenia z elementami maratonowymi (I etap, konkurs nr 1) – czwartek, 29 listopada

1. Bartłomiej Kwiatek & Frombork, Aromat, Bazyli oraz Passat – 0/4; 131,06*

2. Adrian Kostrzewa & Favory, Pluto237, Pegasus oraz PlutoX – 0/0; 132,30

3. Piotr Mazurek & Peloponez, Blizars, Jaśmina oraz Inwencja – 0/8; 146,77

Wyniki szczegółowe

*czas II nawrotu

 

 

Wywiad z Bartłomiejem Kwiatkiem po czwartkowym zwycięstwie 
 

 

Sobotnie zmagania pokazały kompletną nieprzewidywalność HPP w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi! Paweł Konarski (gospodarz toru) przygotował 11 przeszkód, w tym 1 nową, czyli speed box. Do budowy wykorzystuje się niskie płotki, które zwykle stosuje się w dyscyplinie ujeżdżenia, a sama nazwa jest jednak myląca, ponieważ wcale nie chodzi o szybkość. Aby bezbłędnie pokonać tę przeszkodę, należy zwolnić i być niezwykle precyzyjnym w prowadzeniu koni. Z torem jako pierwszy zmierzył się Ireneusz Kozłowski, który nie popełnił żadnego błędu. Dużym zaskoczeniem był występ Bartłomieja Kwiatka – zaprzęg z końmi Frombork, Aromat, Bazyli oraz Passat nie trafił w odpowiednią bramkę, a startu już nie udało się nadrobić, przez co Kwiatek nie zakwalifikował się do II nawrotu. W decydującej części konkursu udział wzięło 3 zawodników – 1. miejsce zajął Adrian Kostrzewa & konie Favory, Pluto237, Pegasus oraz  PlutoX, na 2. miejscu uplasował się Ireneusz Kozłowski & konie Wezyr, Walencja, Elton oraz Kabaret, a 3. miejsce wywalczył Łukasz Hałupka & konie Roland, Aport, Legato oraz Hamlet.

 

Ireneusz Kozłowski & Wezyr, Walencja, Elton oraz Kabaret J

  

Konkurs zręczności powożenia z elementami maratonowymi (I etap, konkurs nr 2) – sobota, 1 grudnia

1. Adrian Kostrzewa & Favory, Pluto237, Pegasus oraz  PlutoX – 0/136,21 (3.83); 0/129,25

2. Ireneusz Kozłowski & Wezyr, Walencja, Elton oraz Kabaret J – 0/132,38; 0/131,72

3. Łukasz Hałupka & Roland, Aport, Legato oraz Hamlet – 4/141,41 (9.03); 0/148,28

4. Bartłomiej Kwiatek & Frombork, Aromat, Bazyli oraz Passat – 8/141,69 (9.31)

5. Piotr Mazurek & Peloponez, Blizars, Jaśmina oraz Inwencja – 12/148,20 (15.82)

Wyniki szczegółowe

 

Łukasz Hałupka & Roland, Aport, Legato oraz Hamlet

 

Po ceremonii dekoracji odbyła się widowiskowa runda honorowa, w której najpierw zobaczyliśmy wszystkie zaprzęgi, następnie te z najlepszej trójki, a na końcu samego zwycięzcę. Publiczność była oczarowana i głośno dopingowała powożących i ich konie. Wszystkim zawodnikom, luzakom i koniom dziękujemy za dużą dawkę sportowych emocji, a zwycięzcom przekazujemy gratulacje!

 

Piotr Mazurek & Peloponez, Blizars, Jaśmina oraz Inwe 

 

 

Kolejna odsłona Halowego Pucharu Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi odbędzie się 31 stycznia 2019 r.  podczas Cavaliady w Lublinie.

 

Adrian Kostrzewa wraz z zespołem podczas rundy honorowej

 

 

PRZYDATNE LINKI

Bądź na bieżąco!

Media społecznościowe

 

 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Anna Przybył Fotografia