Winners 100 Gwiazd

Data publikacji: 2018-07-15
Winners 100 Gwiazd

 

Konie niewątpliwie są częścią polskiej historii – wystarczy wspomnieć chociażby ich ciężką i nieocenioną pracę w polu, pełną poświęcenia walkę w szeregach kolejnych formacji wojskowych*, liczne zasługi dla hodowli czy wspaniałe osiągnięcia sportowe. 100-lecie Niepodległości Polski to idealny moment na uczczenie Polaków i ich koni, którzy szczególnie zasłużyli na wyróżnienie. Stąd projekt Polscy Mistrzowie Konie i Ludzie – 100 Gwiazd Polskiej Hodowli i Sportu na 100-lecie Niepodległości Polski, organizowany i realizowany przez Polski Związek Hodowców Koni i Agencję Jeździecką A.A. Bober. Ambasadorami akcji zostali utytułowani skoczkowie: Grégory Wathelet (BEL), Jarosław Skrzyczyński (POL) i Michał Kaźmierczak (POL), a wpływ na ostateczną listę Koni i Ludzi będzie miał każdy z nas.

 

Kasztanka – ukochana klacz marszałka Piłsudskiego

 

Projekt zainaugurowano na tegorocznej Cavaliadzie w Lublinie. To właśnie tam publiczność mogła podziwiać rzeźbę głowy konia – w przyszłym roku najprawdopodobniej będzie ozdobą Wrocławskiego Toru Wyścigowego Partynice lub Toru Wyścigów Konnych Służewiec (konkretne miejsce ma być ustalone w późniejszym terminie). Rzeźba Winners stanie się symbolem najważniejszych dla nas koni, Polaków i ich zasług z lat 1918-2018.

 

27 lipca 2018 r. poznamy listę nominowanych koni. Wybrana data oczywiście nie jest przypadkowa! To rocznica pierwszego jeździeckiego sukcesu niepodległej Polski – właśnie wtedy rotmistrz Adam Królikiewicz & Picador (nn) zdobyli medal olimpijski. Głosowanie będzie możliwe do 30 września, a ostateczny ranking 100 gwiazd polskiej hodowli i sportu zostanie ogłoszony 11 listopada.

 

Obecnie każdy zainteresowany może zaproponować konia, który według niego powinien znaleźć się na liście. Zgłoszenia należy przesyłać tutaj: boberteam@winners100gwiazd.pl. Weryfikacją zajmie się specjalnie do tego powołany zespół, złożony z przedstawicieli PZHK, patronów medialnych i sponsorów projektu. Proponowane konie powinny spełniać pewne warunki, oto one:

 

KONIE SPORTOWE – w grę wchodzą zdobywcy medali indywidualnych i drużynowych na Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Świata Młodych Koni, i Mistrzostwach Europy.

 

KONIE RASY CZYSTEJ KRWI ARABSKIEJ – można zgłaszać platynowych medalistów, konie z tytułem Czempiona Świata i Europy oraz zasłużone dla hodowli tej rasy. Imię proponowanego konia musi widnieć w Polskiej Księdze Stadnej Koni Arabskich Czystej Krwi PASB.

 

KONIE RASY PEŁNEJ KRWI ANGIELSKIEJ – w tej grupie mogą znaleźć się zwycięzcy europejskich gonitw płaskich i przeszkodowych oraz konie o szczególnych walorach hodowlanych, które przyczyniły się do rozwoju tej rasy. Warunkiem koniecznym jest wpis w Księdze Koni Pełnej Krwi Angielskiej PSB.

 

POLSKIE KONIE ZASŁUŻONE DLA HODOWLI – komisja przyjmie również zgłoszenia koni polskiej hodowli, które z sukcesami działały na rzecz hodowli europejskiej, światowej czy krajowej.

 

Wśród ambasadorów projektu znalazł się Grégory Wathelet – belgijski zawodnik doskonale zna zalety koni polskiej hodowli. W połowie czerwca tego roku zdobył 2. miejsce w prestiżowym konkursie LGCT Grand Prix Cascais/Estoril (więcej o tym można przeczytać TUTAJ), gdzie wystąpił na 10-letnim ogierze MJT Nevados S (Calvados Z – Nestia S/Romualdo), wyhodowanym przez Stanisława Szurika z Liszkowa. Ten znakomity koń szlachetnej półkrwi jest też m.in. złotym medalistą Mistrzostw Świata Młodych Koni w Lanaken 2015.

 

Wcześniej wspomnieliśmy o Picadorze, teraz o koniu Watheleta, ale przykładów jest znacznie więcej. Wymieńmy chociażby Lokana (Largis – Lokana/Glockner) – śląskiego ogiera wyhodowanego w SO Książ, słynącego ze wspaniałych występów w zaprzęgu Bartłomieja Kwiatka (więcej o Lokanie można przeczytać TUTAJ) czy Ramzesa (Rittersporn – Jordi/532 Shagya X-3) – najsłynniejszego na świecie konia małopolskiego i założyciela niemieckiej linii „R” koni sportowych, wywiezionego z kraju w 1944 r.

 

Każdy z nas zapewne ma swój własny typ konia (żyjącego lub nie) polskiej hodowli, który zasługuje na wyróżnienie. Zachęcamy do śledzenia wydarzenia w mediach społecznościowych (#winners100gwiazd), zaangażowania się w projekt i wspólnego uczczenia 100 gwiazd polskiej hodowli i sportu na 100-lecie niepodległości Polski!  

 

* Karolina Ferenstein-Kraśko rewelacyjnie poruszyła ten temat w swojej książce „Konie. Pasja od pokoleń”.

 

 

Przydatne linki:

Agencja Jeździecka A.A. Bober (organizator) – strona internetowaFacebook 

  

 

 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. materiały prasowe
 

 

 

 

Konie - zobacz rodowody

Lokan

MJT Nevados ex Nevados S

Ramzes