Od 24 do 27 maja w wielkopolskim Baborówku, oddalonym zaledwie 35 km od Poznania, rozgrywane zostaną krajowe i miedzynarodowe zawody WKKW (CNC L, CIC3*, CIC2*, CIC1* i CICYH1*) – Festiwal Jeździecki Baborówko 2018. Zastanawiacie się jak dojechać, gdzie szukać programu, wyników, a może po prostu chcielibyście dowiedzieć się jakie atrakcje w tym roku przygotowali organizatorzy? Pomocne informacje dotyczące tego wydarzenia zamieszczamy w naszym artykule z cyklu „Niezbędnik kibica”. Zapraszamy do lektury!
Festiwal Jeździecki Baborówko – w skrócie FJB, to międzynarodowe zawody jeździeckie, rozgrywane w konkurencji WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego). Zawodnicy będą rywalizować w 5 konkursach – od L do CIC3*. Konkurencja ta swoją rozpoznawalność zawdzięcza widowiskowej próbie terenowej, zwanej krosem. W jej trakcie zawodnicy pokonują kilkukilometrową i zróżnicowaną trasę, na której rozlokowano przeszkody stałe. Jest to bardzo widowiskowy etap rywalizacji, ale również bardzo trudny technicznie, wymagający doskonałego przygotowania jeźdźca i konia. Wspaniała organizacja i rekordowa w tym roku pula nagród (425 000 zł!) przyciągnęła wielu znanych zawodników z różnych krajów (pisaliśmy o tym TUTAJ).
Program sportowy
Tegoroczny program obejmuje konkursy krajowe (CNC L) i międzynarodowe (CIC3*, CIC2*, CIC1* i CICYH1*), a na starcie zobaczymy aż 250 par z 13 krajów.
Festiwal Jeździecki Baborówko uświetni wiele zagranicznych gwiazd! Wśród nich pojawią się m.in. Oliver Townend - lider rankingu FEI (pisaliśmy o tym TUTAJ), Tim Price (NZL) – znany zawodnik, który wygrywa liczne konkursy WKKW na świecie, Maxime Livio (FRA) – jeździec zajmujący 20. miejsce w rankingu FEI, Yoshiaki Oiwa (JPN) – na koncie ma trzy udziały w IO, obecnie zajmuje 25. miejsce w rankingu FEI, Andreas Dibowski (GER) – trzykrotny uczestnik IO, Sara Algotsson Ostholt (SWE) – srebrna medalistka IO.
Wśród polskich zawodników zobaczymy same sławy! Nie zabraknie Pawła Spisaka – Olimpijczyka i Mistrza Polski Seniorów, Mariusza Kleniuka – zwycięzcy Pucharu Polski WKKW 2016, Mateusza Kiempy – aktualnego lidera Pucharu Polski WKKW w kategorii Seniorów.
Pełną listę zawodników można zobaczyć tutaj: FJB CIC3*, FJB CIC2*, FJB CIC1*, FJB CICYH1*.
Program dodatkowy
Festiwal Jeździecki Baborówko to nie tylko zmagania zawodników WKKW, ale i atrakcyjny program dodatkowy. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć sztafetę koń-samochód, jeździecki pokaz kaskaderski Apolinarski Group, występ orkiestry Vivat! oraz paradę powozów i zaprzęgów.
Organizatorzy Festiwalu zaplanowali również liczne atrakcje dla dzieci, a także kiermasz rękodzieła oraz targi produktów od lokalnych producentów.
Szczegółowo o programie pisaliśmy TUTAJ.
Wstęp na Festiwal Jeździecki Baborówko jest wolny!
Zawody WKKW, a zwłaszcza próba terenowa – kros, rozgrywane są na dużej powierzchni. Jeśli wybieracie się do Baborówka koniecznie zabierzcie wygodne, sportowe buty, krem z filtrem, odzież przeciwdeszczową i nakrycie głowy (zdecydowana większość terenu jest nasłoneczniona). Chociaż organizatorzy zapewnili miejsce dla stoisk gastronomicznych, warto zaopatrzyć się w choć jedną butelkę wody mineralnej.
W próbie ujeżdżenia i skoków należy zachowywać ciszę – oklaski są mile widziane, ale dopiero po zakończeniu przejazdu. Gorący doping warto natomiast wykorzystywać w trakcie krosu – jest to duża motywacja dla, często już zmęczonych pod koniec trasy, par. :) Pamiętajmy również o bezpieczeństwie, jako kibice przebywajmy w miejscach do tego wyznaczonych.
Dla wszystkich, którzy nie mogą kibicować osobiście, organizatorzy przygotowali relację online, dostępną na kilku stronach (o szczegółach pisaliśmy TUTAJ).
Baborówko leży w Wielkopolsce, dokładnie 35 km od Poznania, 350 km od Warszawy, 290 km od Gdańska i 200 km od Wrocławia. Na miejscu jest zapewniony parking. Mapa dojazdu poniżej: