Festiwal Jeździecki Baborówko 2018: Gwiazdorska obsada i rekordowa pula nagród!

Data publikacji: 2018-05-10
Festiwal Jeździecki Baborówko 2018: Gwiazdorska obsada i rekordowa pula nagród! fot Dava Palej

  

W dniach 24-27.05.2018  odbędzie się Festiwal Jeździecko Baborówko, obejmujący zawody zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. W tym roku zawodnicy powalczą o rekordową pulę nagród – będzie to aż 425 000 zł (wspominaliśmy o niej TUTAJ)! Na liście startowej zobaczymy 250 par z 13 państw, które będą się mierzyć w konkursach międzynarodowych CIC3*, CIC2*, CIC1* i CICYH1* (konkurs dla koni sześcioletnich – pierwszy raz w trakcie FJB). Program dopełni krajowy konkurs klasy CNC L.   

 

Oficjalny plakat Festiwalu Jeździeckiego Baborowko 2018 

 

Niecały miesiąc temu otwarty został FEI Entry System, o czym pisaliśmy TUTAJ. Od tamtej pory na liście zawodników w zawodach międzynarodowych ukazało się wiele znamienitych nazwisk. Zobaczymy między innymi start trzeciego w rankingu FEI, Nowozelandczyka, Tima Price’a, dla którego konkursy na poziomie 3* nie sprawiają wrażenia wyjątkowo trudnych – tylko w zeszłym roku wygrał trzy takie rywalizacje. Ponadto systematycznie plasuje się w czołówce najtrudniejszych zawodów WKKW na świecie – CCI4* w Badminton, Burghley, Kentucky, Luhmuhlen (tutaj zwyciężył w 2014 roku). Również występ na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku może zaliczyć do udanych, gdyż razem ze swoją drużyną zajął tam 4. miejsce. Do Wielkopolski zawodnik przywiezie gniadego ogiera Pats Jester (Orchestra – Owey/Sovereign Gleam), z którym dodatkowo startuje w skokach przez przeszkody na poziomie 4*. Tim stanie do rywalizacji ze swoją żoną, Jonelle, która ma na koncie wygraną w CCI4* Badminton w 2017 roku. Małżonkowie wystartują w konkursie CIC3* o nagrodę mecenasa zawodów Romana Roszkiewicza.

Maxime Livio, Francuz, 20. zawodnik rankingu FEI, przyjedzie do Baborówka ze stawką trzech koni. Na Opium De Verrieres (Ultra De Rouhet – Rosiere II/Fragile) wygrał CIC3* w Le Pouget (Francja), razem z Pica d’Or (Tresor Du Renom – Joyeuse Be D’or/Hurlevent) zajął 3. miejsce w Pucharze Narodów CICO3*-NC w Vairano (Włochy). Ponadto wystartuje na ogierze Vitorio Du Montet (Lando – Jenlah Des Yvers/Arpege PierreVille).

Nie zabraknie także japońskiego zawodnika Yoshiaki Oiwa, który zajmuje obecnie 25. pozycję w rankingu FEI. Ma on na swoim koncie trzy udziały w IO (Rio de Janeiro 2016, Londyn 2012, Hong Kong 2008), a polskim kibicom może być znany ze zwycięstwa konkursu CIC3* podczas Strzegom Autumn Show 2015. Na Festiwalu wystartuje na wałachu Calle 44 (Cristo 5 – Sara IV/Quebec) w CIC3*, na którym w 2017 roku wygrał zawody Bramham Horse Trials (Anglia).

Dobrze znany Polakom – Andreas Dibowski – to kolejny zawodnik, którego zobaczymy na starcie Festiwalu Jeździeckiego Baborówko. Zajmuje on 39. pozycję w rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Trzykrotny uczestnik IO (Hong Kong 2008, Ateny 2004, Sydney 2000), drużynowo zdobył złoty medal, a dwa razy był czwarty. W 2016 roku wygrał CCI4* w Luhmuehlen (Niemcy) na koniu It’s Me xx (Kahyasi – Itza/Local Suitor). Na Festiwalu będziemy go podziwiać na czterech koniach w konkursach CIC3* i CIC2*.

Szwedka Sara Algotsson Ostholt znajduje się obecnie na 82. pozycji w rankingu FEI, a do Baborówka przyjeżdża z klaczą Wega (Irco Mena – La Fair/Labrador 588), na której wywalczyła srebrny medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Amazonkę mogliśmy podziwiać także na Mistrzostwach Europy Seniorów, które odbyły się w ubiegłym roku w Strzegomiu – zdobyła tam drużynowy srebrny medal. Para wystartuje w konkursie CIC3*.

 

Promocyjne video zapowiadające zawody

 

Podczas Festiwalu Jeździeckiego Baborówko nie zabraknie najlepszych polskich zawodników WKKW. Zobaczymy Pawła Spisaka (aktualnie 139. pozycja w rankingu FEI), który czterokrotnie uczestniczył w IO (Rio de Janeiro 2016, Londyn 2012, Hong Kong 2008, Ateny 2004), zdobył sześć złotych medali Mistrzostw Polski WKKW (2017, 2015, 2011, 2007, 2006, 2005), a także wielokrotnie był liderem Pucharu Polski WKKW. Ostatnim sukcesem zawodnika jest start w jednych z najbardziej prestiżowych zawodów WKKW na świecie – Kentucky Three-Day Event – gdzie zajął 15. miejsce (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Z aż pięcioma końmi przyjedzie do Baborówka Mateusz Kiempa. Lassban Radovix (Radolin – Aherlow Vixen/Castle Fox) oraz Jak Chef (Chef Supreme xx – Juka/Bonaparte) zmierzą się z najtrudniejszym konkursem zawodów – CIC3*. Na Grand Supreme (Chef Supreme xx – Grenlandia/Landos) i Libertinę (Con Sherry – Libra/West) czeka próba CIC2*, natomiast Ambrozjo J (Czarczaf – Ambrozja/Hamlet Go) powalczy w CIC1*. Mateusz to obecny lider Pucharu Polski WKKW w kategorii Seniorów, srebrny medalista PP WKKW z 2017 roku. Ma na swoim koncie dobry start w Mistrzostwach Europy WKKW w Strzegomiu (2017).

Zwycięzca Pucharu Polski WKKW w 2016 roku, Mariusz Kleniuk, wystartuje na Festiwalu na dwóch koniach – Winonie (Love Affair Hann – Waikiki/Spartakus) oraz Jusis (Spartakus – Juta/Stelvio). Do największych sukcesów zawodnika trzeba zaliczyć start w Mistrzostwach Europy WKKW w Strzegomiu, gdzie zajął 25. miejsce i uplasował się najwyżej spośród Polaków. 

Zapowiadają się prawdziwie sportowe emocje! 

 

Zgłoszeni zawodnicy i konie:

FJB CIC3*

FJB CIC2*

FJB CIC1*

FJB CICYH1*

 

 

 

Przydatne linki:

Oficjalna strona Festiwalu Jeździeckiego Baborówko 2018 

Migawki z FJB 2017

 

 

 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, na podstawie materiałów prasowych Festiwalu Jeździeckiego Baborówko

 

 

 

 
Konie - zobacz rodowody

Grand Supreme

Jak Chef

Jusis

Lassban Radovix

Libertina

Winona