Longines FEI Jumping Nations Cup™ Europe Division 2018: Triumf Szwajcarii w Šamorín

Data publikacji: 2018-05-01
Steve Guerdat (SUI) & Hannah, fot. FEI/Łukasz Kowalski
 

Od 26 do 29 kwietnia odbyły się pierwsze rozgrywki w ramach Longines FEI Jumping Nations Cup™! Wszystko miało miejsce w spektakularnym kompleksie sportowym x-bionic® sphere w Šamorín na Słowacji, a zwycięstwo przypadło drużynie ze Szwajcarii.

 

Drużyna Szwajcarii na podium! Werner Muff, Andy Kistler (team leader), Steve Guerdat, Martin Fuchs i Paul Estermann; fot. FEI/Łukasz Kowalski

 

FEI Nations Cup™ to niezwykle trudne i wyczerpujące drużynowe zawody w skokach przez przeszkody. Gospodarzem pierwszego etapu była Słowacja, a udział wzięły ekipy z następujących krajów: Włochy, Szwajcaria, Niemcy, Szwecja, Irlandia, Hiszpania i Belgia. Rywalizacja odbyła się na poziomie CSIO5*. Nie zabrakło też polskich akcentów! Zdjęcia zawodów w Šamorín wykonał Polak - Łukasz Kowalski, który jest oficjalnym fotografem FEI (nasz wywiad z Łukaszem można przeczytać TUTAJ). W konkursach w ramach CSIO5* wzięli również udział: Maksymilian Wechta na London 32 (Landstreicher – De Luxe/Aldato) i Celtia (Bajou Du Rouet – Carranda/Grandeur) oraz Jan Bobik na Farmer (Rovetto – Feola/Lavendel) i Chacco Amicor (Chacco Blue – Quickcent/Cento). W ramach CSIYH1* wystartowała również Natalia Czernik na NC Verso Red Wine (Vigo D'Arsouilles – Dina Blue RK/Mr. Blue) oraz Maksymilian Wechta na Fibonacci S (Flipper d'Elle - Cita II/ Candillo).

 

Longines FEI Jumping Nations Cup™ Samorin (SVK) - Longines Grand Prix

 

Jak już wspomnieliśmy, zawody rozegrano w nowoczesnym kompleksie x-bionic® sphere. Obiekt mieści się w Šamorín, ok. 30 km od stolicy kraju – Bratysławy. Można tu zorganizować widowiska sportowe z aż 27 dyscyplin olimpijskich! Oczywiście są tu też liczne udogodnienia dla jeźdźców i ich koni, a niedaleko ośrodka postawiono… ogromny pomnik konia. 

 

Widowiskowe miejsce 

 

Zmagania wyłoniły zwycięzców: I miejsce zajęła Szwajcaria, II miejsce przypadło Irlandii, a na III miejscu uplasowała się Belgia. Zwycięska drużyna wystąpiła w mocnym składzie: Werner Muff & Daimler (Canturano – Zarlisa/Lupicor), Paul Estermann & Curtis Sitte (Ugano Sitte – Casta Sitte/Chellano Z), Martin Fuchs & Chaplin (Verdi Tn – Jaltha B/Concorde) oraz  Steve Guerdat & Hannah (Dulf Van Den Bisschop – Dina/Kashmir Van Schuttershof). Team leaderem drużyny jest Andy Kistler, a tak nastawienie ekipy opisał Martin Fuchs: „Sprowadziliśmy tutaj naprawdę dobry zespół i chcieliśmy wygrać – wiedzieliśmy, że możemy to zrobić!”. Jego 11-letni ogier był rewelacyjnej formie, co bardzo cieszy, ponieważ koń niedawno był kontuzjowany. Kolejny etap odbędzie się w La Baule (FRA), a TUTAJ można zobaczyć kalendarz Longines FEI Jumping Nations Cup™ Europe Division 2018 . 

 

Martin Fuchs (SUI) & Chaplin, fot. FEI/Łukasz Kowalski
 

Wyniki Longines FEI Jumping Nations Cup™ Europe Division 2018 – Šamorín

 1. Szwajcaria

Werner Muff & Daimler – 0/4

Paul Estermann & Curtis Sitte –  8/5

Martin Fuchs & Chaplin – 0/0

Steve Guerdat & Hannah – 0/DNS

 

2. Irlandia 

Shane Breen & Ipswich van de Wolfsakker –  12/4

Mark McAuley & Utchan de Belheme – 1/8

Paul O’Shea & Skara Glen’s Machu Picchu –  0/0

Shane Sweetnam & Chaqui Z – 4/4

 

3. Belgia

Nicola Philippaerts & Chilli Willi –  0/0

Wilm Vermeir & IQ Van Het Steentje – 4/0

Jos Verlooy & Caracas –  4/8

Pieter Devos & Claire Z – 8/9

Wyniki szczegółowe

 

Drużyna Szwajcarii: Paul Estermann, Werner Muff, Martin Fuchs i Steve Guerdat, fot. FEI/Łukasz Kowalski

 

Ranking I Dywizji po zawodach w Šamorín

1. Szwajcaria – 100
2. Irlandia – 90
3. Belgia – 80
4. Włochy – 57,5
4. Szwecja – 57,5
6. Niemcy – 50
7. Hiszpania – 45

 

Przydatne linki:

Kalendarz Longines FEI Jumping Nations Cup™ Europe Division 2018

 

 

fot. FEI/Łukasz Kowalski, tekst i opracowanie: equista.pl

 

 

 

Konie - zobacz rodowody

Chaplin