Longines FEI Jumping Nations Cup™ 2018: Puchar Narodów w rękach Irlandczyków!

Data publikacji: 2018-07-30
Longines FEI Jumping Nations Cup™ 2018: Puchar Narodów w rękach Irlandczyków!

 

Za nami kolejna odsłona cyklu Longines FEI Jumping Nations Cup™ – brytyjski etap można nazwać prawdziwie „królewskim”, również ze względu na niezwykłą patronkę zawodów. Zmagania rozegrały się w Hickstead na słynnej International Arena, a najważniejszy konkurs odbył się 29 lipca. Nie można też zapomnieć o tym, że powoli zbliżamy się do Finału (kalendarz można zobaczyć TUTAJ)!

 

 

Runda zwycięzców brytyjskiej odsłony Longines FEI Jumping Nations Cup™
 

 

Rywalizację w ramach Longines FEI Jumping Nations Cup™ w Hickstead (od 26 do 29 lipca) zaplanowano równolegle z BHS Royal International Horse Show, czyli jedną z najstarszych imprez jeździeckich na świecie. Królewski charakter tego wydarzenia wynika także z patronki zawodów, którą była królowa Elżbieta II. Zawody w Hickstead zawsze przyciągają znanych i cenionych gości – jak dotąd konkursy obserwowali m.in. Richard Hammond (były prezenter programu „Top Gear”; ciekawostka:  Hammond jest właścicielem koni), Jennifer Saunders (brytyjska aktorka i scenarzystka), Davina McCall (brytyjska prezenterka telewizyjna i modelka) czy Jodie Kidd (modelka).

 

Anthony Condon (IRL) & Sfs Aristio, fot. FEI/Liz Gregg
 

Ten rodzaj zawodów należy do jednych z najtrudniejszych, a w Hickstead pojawiło się jeszcze jedno utrudnienie, czyli… typowa brytyjska aura. Skoczkowie i konie rywalizowali w strugach deszczu, co nie ułatwiało zadania. Ostatecznie Puchar Narodów zdobyli Irlandczycy, którzy wystąpili w składzie: Trevor Breen & 11-letnia klacz Bombay (Lord Z – Raffia/Bon Ami), Richie Moloney & 13-letni wałach Freestyle De Muze (Lord Z – Centa De Muze/Cento), Michael Duffy & 12-letni ogier Efs Top Contender (Lauriston – Contour/Continue) oraz Anthony Condon & 12-letni ogier Sfs Aristio (Arko III – Leidy Keur Prest/Voltaire). Szefem ekipy był Rodrigo Pessoa, a zespół zakończył wszystkie przejazdy z 16 punktami na koncie. 2. miejsce zajęli gospodarze, czyli Wielka Brytania, a na 3. pozycji uplasowali się skoczkowie z Brazylii.

 

Longines FEI Jumping Nations Cup™ of Great Britain, 29 lipca 2018 r.

 

1. Irlandia – 16

 • Trevor Breen & Bombay – 4/4
 • Richie Moloney & Freestyle De Muze – 0/4
 • Michael Duffy & Efs Top Contender – 4/0
 • Anthony Condon & Sfs Aristio – 4/RT/0

2. Wielka Brytania – 16

 • Scott Brash & Hello Shelby – EL/EL
 • Holly Smith & Hearts Destiny – 4/4/0
 • Amanda Derbyshire & Luibanta Bh – 4/0
 • William Whitaker & Utamaro D Ecaussines – 0/4

3. Brazylia – 20

 • Felipe Amaral & Premiere Carthoes Bz – 8/0
 • Pedro Junqueira Muylaert & Prince Royal Z Mfs – 12/4
 • Luiz Felipe De Azevedo Filho & Chaccomo – 8/20
 • Marlon Modolo Zanotelli & Sirene de la Motte – 0/0

4. Szwecja

5. Belgia

6. Włochy

7. Holandia

Wyniki szczegółowe

 

Michael Duffy (IRL) & Efs Top Contender, fot. FEI/Liz Gregg
 

Nations Cup to gwóźdź programu sportowego, ale każdy z gości mógł znaleźć tu coś dla siebie. Przewidziano np. nagrody dla osób, których stylizacje wzbudziły zachwyt jury – do wygrania były m.in. zaproszenia na wykwintne kolacje w pobliskich restauracjach. Na miejscu można było też zapoznać się z ofertami różnorodnych wystawców sprzętu czy akcesoriów jeździeckich, przekąsić coś w wielu punktach gastronomicznych, a także miło spędzić czas w strefie rozrywki dla całej rodziny.

 

William Whitaker (GBR) & Utamaro D Ecaussines, fot. FEI/Liz Gregg
 
 

Warto wspomnieć, że Gregory Wathelet (BEL), który startował na polskiej hodowli 10-letnim ogierze Mjt Nevados S (Calvados Z – Nestia S/Romualdo) za swoje doskonałe przejazdy podczas tych zawodów (0/4) uzyskał aż 105 punktów do Longines Ranking. Tym samym pozwoliło to zapunktować PZHK w rankingu WBFSH.

Kolejna Longines FEI Jumping Nations Cup™ odbędzie się w dniach od 8 do 12 sierpnia, a gospodarzami będą… zwycięzcy z Hickstead, czyli Irlandczycy.

 

 

 

Przydatne linki:

Kalendarz Longines FEI Jumping Nations Cup™ Europe Division 2018

Hickstead – oficjalna strona internetowa

 

 

 

 

fot. hickstead.co.uk, FEI/Liz Gregg; tekst i opracowanie: equista.pl