In memoriam: Samba Hit I

Data publikacji: 2018-02-21
Samba Hit I fot. SO Neustadt Dosse
Samba Hit (Sandro Hit x Brentano II), fot. SO Neustadt-Dosse

 

W wieku 20 lat odszedł znany, niemiecki reproduktor ujeżdżeniowy - Samba Hit I (Sandro Hit x Brentano II). Jego sylwetkę przybliżamy poniżej. 

 

Rodowód 

Samba Hit urodził się w 1998 roku. Jego ojcem był słynny Sandro Hit (Sandro Song x Ramino), a matką Poesie - córka zasłużonego Brentano II (Bolero x Grande). Rok wcześniej, na świat przyszła pełna siostra Samba Hita - osławiona Poetin, złota medalistka MŚMK, Verden 2003, sprzedana na aukcji P.S.I. za 2,5 mln euro. Samba Hit I miał też aż czterech uznanych braci - ogiery Samba Hit II -V. 

 

Samba Hit I

 

 

Kariera hodowlana & sportowa

Sportowy i hodowlany potencjał og. Samba Hit I został szybko dostrzeżony. Ogier wygrał "korung", a następnie został zwycięzcą testu 70-dniowego. Jako trzy i sześciolatek zdobywał medale Bundeschampionatu. Później z powodzeniem kontynuował karierę sportową, startując w konkursach ujeżdżeniowych do klasy Grand Prix włącznie. 

Równolegle Samba Hit I był wykorzystywany w hodowli. Stacjonując w SO Neustadt-Dosse cieszył się dużą popularnością. Do dziś do hodowli wcielono 216 jego córek, z czego 79 wyróżniono premią państwową (St.Pr.St.), a licencję uzyskało 9 jego synów. W sporcie, w konkursach do klasy S włącznie startowało i startuje ponad 400 jego potomków, co ciekawe w gronie tych najlepszych znalazły się dwa konie wyhodowane i trenowane w Polsce:

  • og. Rumba Hit (od Rowa/Rotspon) - jeden z najbardziej utytułowanych koni ujeżdżeniowych w Polsce. Uczestnik Mistrzostw Europy Aachen 2015, Mistrz Polski 2016 (jeździec: Aleksandra Szulc)
  • og. Kuanto W (od Kondina/Rulon) - złoty medalista MPMK w kategorii 6-latków, brązowy medalista MPMJ 2016 (jeźdźcy: Aleksandra Szulc, Jan Gawecki)

 

Aleksandra Szulc & Rumba Hit, fot. Oliwia Chmielewska/Equista.pl

 

 

Jan Gawecki & Kuanto W, fot. Oliwia Chmielewska/Equista.pl

 

Po śmierci og. Samba Hit I, SO Neustadt-Dosse zdecydowało się sprowadzić jego pełnego brata, ogiera Samba Hit II, który dotychczas przebywał w Holandii. 

 

Samba Hit II, fot. SO Neustadt-Dosse
 
 
tekst: Equista.pl

 

 

 

Konie - zobacz rodowody

Samba Hit I