In memoriam: Igielin

Data publikacji: 2016-12-01
Igielin fot. Kwiatek Driving Team

 

Dotarła do nas przykra wiadomość o śmierci konia Igielin - jednego z czołowych polskich koni zaprzęgowych. jego sylwetkę przybliżamy poniżej. 

 

Rodowód 

Gniady, wielkopolski Igielin (Akcent - Intercyza/Basten) przyszedł na świat w Stadninie Koni Pępowo, wiosną 2006 roku. Trzeba przyznać, że koń ten miał niezwykle ciekawy rodowód, który niewątpliwie predysponował go do sukcesów w sporcie. Jego ojciec Akcent, również będący wychowankiem SK Pępowo, dał m.in. og. Brańsk (od klaczy Balda/Fred), który w 2010 roku zajął 4. miejsce w ujeżdżeniowych Mistrzostwach Polski Młodych Koni. Ojcem Akcenta był Empiryk (Fanimo - Emfaza/Wisus), bliski kuzyn nieodżałowanego Elfa (Jacek Zagor), natomiast jego matką była Askania/Sztorm - przypomnijmy, że córką Sztorma była też Zazula, matka Zulusa, który w 2008 roku wywalczył srebrny medal MPS w konkurencji skoków.

Również matka Igielina miała ciekawe pochodzenie. Była ona córką ogiera Basten po Colorado. Colorado dał w Polsce m.in. świetnego WKKWistę, ogiera Biskwit. 

 

Kariera sportowa

Igielin rozpoczął karierę sportową jako czterolatek. W pierwszym sezonie startowym zdołał uzyskać kwalifikację do Mistrzostw Polski Młodych Koni w konkurencji powożenia i zajął w nich 9. miejsce (powoził nim wtedy Cezary Jastrzębski). W wielki świat międzynarodowego sportu zaprzęgowego Igielin wkraczał razem z Weroniką Kwiatek. Para ma na swoim koncie wiele sukcesów, a do tych najważniejszych należą:

  • 2. miejsce i srebrny medal MPMK, Bygoszcz 2011
  • 2. miejsce CAI3*, Fabiansebestyen 2014
  • 1. miejsce CAI3*, Książ 2014
  • 1. miejsce i złoty medal Mistrzostw Polski 2015 
  • 3. miejsce CAI3* Horst 2016

 

Weronika & Igielin w drodze po złoto Mistrzostw Polski 2015

 

W sezonie 2017 Igielin miał rozpocząć starty w zaprzegu parokonnym. Niestety nie będzie mu dane się sprawdzić. Jego odejście to cios nie tylko dla zawodniczki, ale dla całej polskiej kadry. 

 

 

Tekst: Equista.pl, fot. Driving.pl

 

 

Inspiracje

Facebook

Instagram