Stajnia wyróżniona w prestiżowym konkursie The American Architecture Prize 2016!

Data publikacji: 2016-10-29
Figueras Polo Stables
 Figueras Polo Stable nocą

 

The American Architecture Award to jedna z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych w uznaniu dla najlepszych projektów architektonicznych z całego świata. Co roku jury przyznaje medale i wyróżnienia w kilkudziesięciu kategoriach. Oceniane są nie tylko budynki, ale również wnętrza i szeroko pojęta architektura krajobrazu. Tegoroczna gala wręczenia nagród odbyła się 25 października w Nowym Jorku.

Dlaczego o tym piszemy? Ano dlatego, że w gronie zwycięskich realizacji znalazł się w tym roku ośrodek jeździecki. Mowa o niezwykłym, awangardowym projekcie stajni Figueras Polo Stables, któremu przyznano srebrny medal w kategorii "Other Architecture"!

Figueras Polo Stables to stajnia polo mieszcząca się w El Yacare w Argentynie, na wielkiej równinie znanej jako Pampa. Projekt stworzony przez Estudio Ramos (Juan Ignacio Ramos & Ignacio Ramos) znakomicie wkomponował się w ten tak charakterystyczny dla Argentyny krajobraz, gdzie horyzont jest jednym z głównych punktów odniesienia - zupełnie jak na otwartym morzu. Na terenie obiektu znalazła się nie tylko stajnia, ale również budynki mieszkalne - wszystko zaprejektowane tak aby było funkcjonalne, a jednocześnie nie zaburzało naturalnego krajobrazu. Do stworzenia ośrodka wykorzystano m.in. niewielkie wzniesienia, za którymi "ukryto" część budynku. Do podzielenia przestrzeni zastosowano proste rozwiązania - ich podstawę stanowią wolnostojące, proste, surowe betonowe ściany. Twórcy Figuras Polo Stables postawili na naturalne materiały - do wybudowania części stajennej wykorzystano drewno, a do aranżacji dachów posłużyła naturalnie występująca na tym terenie... trawa, która po prostu je porasta (!). Jednocześnie stanowi ona kontrast do tej idealnej, używanej do tworzenia boisk polo. Dopełnieniem kompozycji są małe zbiorniki wodne - woda jest naturalnym symbolem harmonii i czystości, pomaga więc stworzyć atmosferę spokoju.

 

Figueras Polo Stable - widok od strony boiska polo. Po prawej wzniesienie spełniające rolę naturalnych "schodów" na dach
i jednocześnie trybuny

 

 

Wzniesienia, które z jednej strony kryją przestrzeń stajni, z drugiej strony służą jako naturalne trybuny, pozwalające śledzić mecze polo na pobliskim boisku. Dzięki starannemu planowaniu ośrodek, mimo nowoczesnego designu, wygląda jak naturalna część tutejszego krajobrazu. Jak podkreślają autorzy projektu, w trakcie jego tworzenia oraz realizacji zależało im na podkreśleniu intymnej relacji łączącej konie oraz zajmujących się nimi ludzi. 

Stajnia skryta za surowymi ścianami, "zagłębiona" w Pampę ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę - jest w stanie dać cień i chłód w trakcie gorących, słonecznych dni. A trzeba pamiętać, że na tym terenie drzewa, które przyniosłyby ulgę należą do rzadkości (występują niemal wyłącznie przy zbiornikach wodnych) i z pewnością obsadzenie nimi terenu stajni nie wyglądałoby naturalnie. Przepiękną filmową prezentację Figueras Polo Stables można obejrzeć poniżej. 

 

Figueras Polo Stable 

 

 

Omawiając szczegóły architektoniczne nie można pominąć właściciela stajni. Jest nim znany i lubiany Nacho Figueras, który poza tym, że jest aktywnym graczem polo (w 2009 roku został uznany najlepszym zawodnikiem na świecie) pełni rolę ambasadora m.in. marki Polo Ralph Lauren. Zwany czasem jako "David Beckham polo"Nacho oraz jego partnerka - Delfina Blaquier często goszczą na łamach prestiżowych magazynów jak Vogue czy Esquire. 

 

Powiązane linki: 

 

fot. materiały prasowe APP 2016