Design: Stajnia u stóp Andów

Data publikacji: 2022-05-10
 Caballerizas Centro Ecuestre MSH


Zlecenie mogłoby wydawać się dość proste – zaprojektowanie stajni o prostej konstrukcji, która przypominałaby typowy budynek tego rodzaju. Architekci z pracowni Matias Zegers Architects oczywiście doskonałe wywiązali się z powierzonego im zadania, a efekt ich pracy znalazł się na okładce specjalistycznego magazynu „Summa+”, który jest poświęcony najciekawszym projektom architektonicznym z całego świata. Na czym polega niezwykłość niby zwyczajnego budynku
Caballerizas Centro Ecuestre MSH? Matias Zegers (założyciel wspomnianej pracowni) jeździ konno od 2. roku życia, dlatego dobrze wiedział, czego potrzebują konie i jak zaprojektować idealną stajnię. Zleceniodawcą projektu był ośrodek jeździecki MSporthorses, który jest położony niedaleko Santiago, stolicy Chile.


Ośrodek zajmuje powierzchnię 3 ha, a na samym środku działki znajduje się ujeżdżalniaZbliżenie na stajnię – prosta bryła i dwuspadowy dach przywodzą na myśl tradycyjne budynki tego typuNa dachu zrobiono świetlik kalenicowy, zapewniający oświetlenie naturalne zamiast sztucznegoJednym z celów było też wkomponowanie stajni w otoczenieZakrzywienie po obu stronach świetlika delikatnie rozprasza światło, mleczne szkło wpływa na równomierność oświetleniaZ zewnątrz drewno pokryto ciemną bejcą, a wewnątrz pozostawiono w wersji naturalnej – taki kontrast dał bardzo ciekawy efekt Ośrodek jest położony u stóp Andów, a tutejsze widoki zapierają dech w piersiachOkładka magazynu „Summa+”
Jak widać, nie ma tu silenia się na supernowoczesne rozwiązania, ponieważ założenie było proste – stajnia miała spełniać swoją podstawową rolę i zapewniać komfort zarówno koniom, jak i pracującym tu stajennym. Budowla kryje w sobie 14 boksów, cała konstrukcja i pozostałe elementy powstały w fabryce w Los Ángeles (Chile), a sam montaż zajął zaledwie 45 dni. 

MSporthorses 

projekt: Matias Zegers Architects (szef projektu: Andres Gayangos, zespół: Diego Terán, Nina Vidič Ivančič, Marianne Weber oraz Benedetta Mingardi)

rok budowy: 2017 

położenie: La Dehesa, Santiago (Chile)

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Matias Zegers Architects