In memoriam: Spartacus TN

Data publikacji: 2016-07-14
Spartacus TN fot. Team Nijhof

 

W wieku zaledwie 13 lat, z powodu kolki odszedł hanowerski Spartacus TN (Stakkato x Grannus), stanowiący własność jednej z największych europejskich stacji ogierów - Team Nijhof. Jego sylwetkę przybliżamy poniżej.

 

Rodowód

Wyhodowany przez Franka Christiana Armenda Spartacus był synem słynnego Stakkato (Spartan x Pygmalion) i klaczy Galina (Grannus x Corland AA) i reprezentował rasę hanowerską. Niewątpliwie ciekawostką jego rodowodu jest inbred 4x5x5 na legendarnego og Gotthard oraz fakt, że matka Spartacusa dała wcześniej uznanego ogiera Elton John (Acorado I). 

Rodowód

 

Spartacus TN (Stakkato x Grannus) fot. Team Nijhof

 

Kariera sportowa

Każdy kto choć trochę interesuje się sportem i hodowlą koni, wie że wspaniałe pochodzenie to nie wszystko. Jednak w przypadku Spartacusa TN doskonały rodowód i talent skokowy szły w parze. Ogier ten rozpoczął karierę międzynarodową w wieku 8 lat. Jego jeźdźcem był wtedy Eric Van Der Vleuten (prywatnie ojciec Maikela), wkrótce nastąpiła jednak zmiana i starty na Spartacusie rozpoczął Marco Kutscher. Nowa para odnosiła sporo sukcesów. Jednym z jaśniejszych punktów ich wspólnej kariery było zwycięstwo w konkursie Pucharu Świata, podczas CSI5*-W Oslo (2012). W 2014 roku na ogierze startował reprezentant Estonii - Hanno Ellermann, jeżdżący w barwach Team Nijhof, a od początku 2015 roku starty na Spartacusie rozpoczął Holender - Henk Van De Pol. Ta ostatnia para wywalczyła wspólnie m.in. 3. miejsce w Grand Prix rozegranych w pierwszy weekend lipca CSI3* Arnhem.

 

Kariera hodowlana

Spartacus TN był nie tylko sportowcem, ale również reproduktorem. Licencję hodowlaną przyznały mu wiodące związki m.in. Holsztyński, SF, KWPN oraz Zangersheide. Do dziś w całej Europie urodziło się po nim kilkaset źrebiąt, a w Estonii i Niemczech ma już uznanych synów. Jednym z wyróżniajacych się potomków Spartacusa jest 5-letni Special Envoy (od Beauty Lady po Clinton), który na 30-dniowym teście w Schlieckau otrzymał notę 9,5 za skoki. 

Z nasienia ogiera Spartacus TN korzystali także polscy hodowcy - źrebięta po tym reproduktorze urodziły się m.in. w Hodowli Koni Red Wine pp. Siergiej oraz w SK Nad Wigrami. 

W Team Nijhof wciąż jest dostępne mrożone nasienie Spartacusa. 

 

Special Envoy po Spartacus TN, fot. Gestuet Westfalenhof

 

źródło: Team Nijhof