In memoriam: Lord Z

Data publikacji: 2016-04-08
Lord Z fot. Team Nijhof
Franke Sloothaak & Lord Z

 

W wieku 26 lat odszedł znany koń sportowy i reproduktor - Lord Z (Lord x Calando I). Ostatnie lata życia spędził on w renomowanej, holenderskiej stacji Team Nijhof, w której stacjonują takie ogiery jak Heartbreaker czy Verdi. Jego sylwetkę przybliżamy poniżej.

 

Rodowód

Holsztyński Lord Z przyszedł na świat w 1990 roku. Był to jeden z ostatnich, żyjących synów legendarnego ogiera Lord (Ladykiller xx). Jego matką była natomiast klacz Thia (Lord Calando I x Meteor xx), której ojciec sam z powodzeniem startował w konkursach Grand Prix. Ciekawostką w rodowodzie ogiera Lord Z jest również trzykrotny inbred na epokowego Cottage Son xx (3x5x5), założyciela holsztyńskiego rodu C2. (Cassini I, Cento, Clearway itd.).

Lord Z pochodził z holsztyńskiego stammu nr 206, z którego wywodziły się jeszcze takie ogiery uznane jaki Lord Corlandus (pełny brat) czy zwycięzca niemieckich Bundeschampionatów - Atlantic (Acord II x Lord Calando)

Rodowód

 

Kariera sportowa

Lord Z przez 5 lat startował w najpoważniejszych zawodach skokowych na świecie. Dosiadany przez trzech różnych zawodników (Franke Sloothaak, Beat Mandli, John Whitaker), wielokrotnie plasował się na czołowych pozycjach. Skróconą listę największych sukcesów prezentujemy poniżej:

  • 3. miejsce konkurs PŚ, CSI-W Amsterdam, 1999
  • 3. miejsce Grand Prix, CSI3* Cannes, 2000
  • 2. miejsce Grand Prix, CSI5* Arnheim, 2000
  • 1. miejsce, CSI5* Londyn, 2001
  • 1. miejsce Grand Prix, CSI5* Dusseldorf, 2002

 

 

 

Kariera hodowlana

Ogier Lord Z był wykorzystywany nie tylko w sporcie, ale również w hodowli. Licencję przyznały mu największe związki hodowlane takie jak Zw. Holsztyński, KWPN czy SF. Jego niezwykle cenny rodowód sprawiał, że doskonale kojarzył się także z klaczami, mniej zaawansowanymi w krew. Do dnia dzisiejszego, kilkudziesięciu jego potomków z powodzeniem startowało i startuje na zawodach międzynarodowej rangi. Zdecydowanie najbardziej znanym potomkiem Lorda Z jest Noltes Kuchengirl. Startująca niegdyś pod Marcusem Ehningiem klacz, wywalczyła m.in. drużynowy złoty medal Mistrzostw Świata. 

Lord Z ma również uznanych synów. Jednym z nich jest uznany w ISH Lord Calgot, którego matka Liscalgot wywalczyła medal podczas Mistrzostw Świata w Jerez de la Frontera w 2002 roku. 

Dzięki zamrożeniu nasienia, Lord Z będzie wciąż dostępny dla hodowców. 

 

źródło: Team Nijhof

 

Inspiracje

Facebook

Instagram