Konferencja naukowa PAX, 15.02.2016 SK Walewice

Data publikacji: 2016-02-17
Konferencja PAX Walewice 2016 fot. Oliwia Chmielewska

 

W poniedziałek, 15 lutego w przepięknym pałacu zlokalizowanym na terenie Stadniny Koni Walewice, odbyła się Konferencja naukowa dla hodowców, której przewodnim tematem był stworzony we Francji program PAX - wspomagający postęp genetyczny w hodowli koni.

Licznie zgromadzeni hodowcy, oraz przedstawiciele PZHK/OZHK wysłuchali siedmiu wykładów, prowadzonych przez doświadczonych prelegentów. Konferencję rozpoczęło wystąpienie mgr inż. Marii Antoniewicz-Połeć, która przybliżyła wady i zalety wykorzystania w hodowli młodych ogierów. W kolejnym wykładzie, mr inż. Anna Pięta przybliżyła zasady żywienia klaczy źrebnych oraz źrebiąt, zwracając uwagę zwłaszcza na prawidłowy bilans wapnia i fosforu. 

 

 

Następnie dr hab. Krzysztof Tomczuk z Uniwersytet Przyrodniczego w Lublinie zwracał uwagę na rolę prawidłowego odrobaczania, wyliczając jak wiele problemów niesie ze sobą zarobaczenie koni. Po krótkiej przerwie, nowe ogiery z renomowanej stacji Paula Schockemohle przedstawiła lek. wet. Natalia Domańska-Kruppa.

 

Brice Elvezi w trakcie wykładu na temat programu PAX

 

Podczas drugiej części konferencji wystąpił m.in. gość zagraniczny - Brice Elvezi. Francuz, pracujący na co dzień w Groupe Elevage France, zajmującej się m.in. dystrybucją nasienia czołowych reproduktorów sportowych (w ofercie GFE znajdują się m.in. Kannan czy Cornet Obolensky). Brice Elvezi przybliżył zasady programu PAX, który ma stanowić pomocą dla hodowców. Dzięki niemu, po wpisaniu cech klaczy (cech takich jak budowa, ruch, skoczność, charakter) oraz wymagań wobec ogiera, wytypowanej do krycia, program dobiera odpowiedniego reproduktora. Co ciekawe nie uwzględnia on rodowodu ogiera ani klaczy. Jak podkreślał prowadzący wykład - jest to jedynie kolejne narzędzie, które może ułatwić hodowcy podjęcie właściwej decyzji. 

Wykłady zakończyły się wystąpieniami dwóch lekarzy weterynarii, specjalizujących się w rozrodzie. Najpierw dr Maciej Witkowski zaprezentował krótką prezentację o przygotowaniu klaczy do sezonu, a na koniec dr Sylwester Zając przybliżył uczestnikom nowoczesne metody stosowane w rozrodzie koni takie jak embriotransfer. 

Wszystkie wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem i praktycznie każdy skończył się ciekawą wymianą poglądow pomiędzy prelegentami i słuchaczami. Uczestnictwo w takich wydarzeniach jest bardzo cenne i chciałoby się, żeby hodowcy aktywnie uczestniczyli w tego typu inicjatywach. 

 

Prelegenci i organizatorzy konferencji. Pierwszy od lewej dr nauk wet. Sylwester Zając,
pierwszy z prawej dr nauk wet. Maciej Witkowski,  obok niego gość z Francji - Brice Elvezi (GFE)

 

Organizatorem tej bardzo ciekawej konferencji było, działające od niedawna w Walewicach, Centrum Rozrodu Koni, prowadzone przez lekarzy weterynarii - dr nauk wet. Sylwestra Zająca raz lek.wet Agatę Wolską oraz lek. wet. Jarosława Buczyńskiego. 

 

SK Walewice 

 

fot. Oliwia Chmielewska/equista.pl

 

Inspiracje

Facebook

Instagram