Aukcja PSI 2015: Miliony euro za najlepsze młode konie!

Data publikacji: 2015-12-07
Stalognia PSI Auktion 2015
 Stalognia (Stakkatol x Chacco Blue), fot. materiały prasowe P.S.I. Auktion 2015

 

Świetne ceny osiągnęły konie oferowane 6 grudnia podczas P.S.I. Auktion 2015 - jednej z najbardziej znanych na świecie aukcji koni sportowych. Łączny przychód aukcji, której organizatorami są Paul Schokemohle i Ulrich Kasselmann przekroczył 17 mln euro, a najdroższe konie kosztowały grubo ponad 1 mln euro! 

W kolekcji skokowej znaleźli się potomkowie takich ogierów jak Chacco Blue, Diarado, Quidam de Revel czy Baloubet du Rouet. Najdroższa, nie tylko wśród koni skokowych, ale w całej oferowanej stawce koni, była sześcioletnia Stalognia - córka młodego i jeszcze nie tak bardzo znanego ogiera Stakkatol (Stakkato x Capitol I) i klaczy Bolognia ex Chalanda (Chacco Blue x Baloubet du Rouet), sprzedana do Francji za 1,7 mln euro! Paul Schockemohle juz po aukcji powiedział, że to najlepszy koń jakiego kiedykolwiek wyhodował. Czy faktycznie młoda klacz okaże się gwiazdą parkurów? Dowiemy się tego zapewne niebawem. Przy okazji warto zauważyć, że Stalognia ma w 3/4 taki sam rodowód jak jeden z młodych koni Jarosława Skrzyczyńskiego Staccolue (pisaliśmy o nim tutaj)! Drugą cenę aukcji (w grupie koni skokowych) - 900 tys. euro uzyskano za córkę Chacco Blue - Chacco's Girl.

 

Stalognia podczas aukcji fot. Mark gr. Feldhaus

 

Stalognia (Stakkatol x Chacco Blue)

 

Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się konie ujeżdżeniowe, które tradycyjnie podczas aukcji osiągają wysokie ceny. I tak było również podczas tegorocznej P.S.I. Najdroższa okazała się wyróżniona premią państwową (Staatspremienstute) Fasine (Furst Romancier - Gesina/Sir Donnerhall I). Ta zjawiskowa klacz jest nie tylko bardzo poprawna, ale również utalentowana, co udowodniła podczas Bundeschampionatu, gdzie była bezkonkurencyjna w gronie koni 6-letnich. Nowym właścicielem Fasine jest jedna z bawarskich stajni sportowych, która zdecydowała się wydać na nią aż 1,3 mln euro! Wielkie emocje towarzyszyły również licytacji ogiera Sean Connery (drugiego, pod względem ceny, konia ujeżdżeniowego), sprzedanego za 850 tys. euro. 

 

Fasine w trakcie aukcji fot. Mark gr. Feldhaus

 

Fasine & Isabel Freese, Bundeschampionat 2015

 

Łączny przychód z aukcji P.S.I. 2015 przekroczył 17 mln euro. Z czego konie skokowe kosztowały 10 510 000 euro, przy średniej cenie 420 tys. euro, a ujeżdżeniowe 7 285 000 euro i średnio 316 739 euro. 

 

źródło: P.S.I. Auktion