Niezwykłe konie: Treve - wspaniała klacz wyścigowa kończy karierę!

Data publikacji: 2015-11-04
Treve fot. Zuzanna Zajbt

 

Po czterech sezonach na torze, swoją wspaniałą karierę wyścigową kończy francuska klacz Treve. W przyszłym roku rozpocznie ona karierę hodowlaną, warto więc przybliżyć jej sylwetkę, prezentując jednocześnie niezwykłe zdjęcia wykonane przez Zuzannę Zajbt. 

 

Rodowód

Treve urodziła 7 kwietnia 2010 r. w Haras du Quesnay, jednej z najsłynniejszych francuskich stadnin. Jej ojcem jest Motivator (Montjeu - Out West/Gone West), zwycięzca prestiżowego Epsom Derby, syn "ojca derbistów", ogiera Montjeu (czterech jego synów wygrało Epsom Derby) i wnuk legendarnego ogiera Sadler's Wells, natomiast matką klacz Trevise (Anabaa - Trevillari/Riverman). Trevise biegała zaledwie cztery razy, wygrywając tylko raz (było to jej jedyne miejsce płatne w karierze). W 2014r. urodziła się pełna siostra Treve - Terre. Ciekawostką rodowodu Treve jest na pewno kilkukrotny inbred na doskonałego og. Northern Dancer.

 

 

Hodowczyni i trenerka Treve - Madame Head-Maarek

 

Kariera sportowa

Treve, jeszcze przed rozpoczęciem kariery została wystawiona na aukcję. Ponieważ jednak nikt nie licytował, wróciła do swojej hodowczyni - Madame Criquette Head-Maarek, która zajęła się przygotowaniem jej do wyścigów. Klacz biegała na torze przez cztery sezony, a zaczęła się ścigać jako dwulatka. W 2012 pobiegła tylko w jednym wyścigu i od razu wygrała. Jako trzylatka wystartowała w czterech gonitwach i wygrała wszystkie, w tym prestiżowe Prix de DianePrix de l'Arc de Triomphe. Po zwycięstwie w Prix de Diane Treve została sprzedana - jej właścicielem został Szejk Joaan Al Thani (Al Shaqab Racing). Jesienią 2013 r. klacz wyróżniono dwoma prestiżowymi tytułami Cartier Horse of The Year (Koń Roku) i Cartier Champion Three Year Old Filly (Czempionka Klaczy Trzyletnich). 

 

 

W 2014 r. Treve utraciła status niepobitej, zajmując 2. miejsce w Prix Ganay i 3. w Royal Ascot. Zrewanżowała się jednak w prestiżowym Łuku Triumfalnym (Prix de l'Arc de Triomphe) wygrywając wyścig bardzo pewnie. Zwyciężając drugi rok z rzędu, dołączyła do elitarnej grupy 6 koni, które wcześniej zdołały tego dokonać. 

W 2015r. klacz  wygrała prestiżową gonitwę Prix Vermeille, a 3 października ponownie stanęła do walki w Łuku, niestety tym razem zajęła 4. miejsce. Mimo przegranej Treve przejdzie do historii jako jedna z najlepszych klaczy wyścigowych.

 

Qatar Prix Vermeille 2015 - ostatnia zwycięska gonitwa Treve

 

Kariera hodowlana

Tegoroczna gonitwa Qatar Prix de l'Arc de Triomphe 2015 była ostatnim wyścigiem Treve. W 2016 roku klacz zostanie przeniesiona do stajni hodowlanej i prawdopodobnie wiosną 2017r. urodzi swoje pierwsze źrebię. Który z ogierów zostanie ojcem? Fachowcy spekulują, że będzie nim jeden z ogierów ze stadniny Al Shaqab Racing. 

 

 

fot. Zuzanna Zajbt