Cavaliada Kraków 2023: Walka o miejsca w finale Pucharu Świata

Data publikacji: 2023-02-23
Andrius Petrovas (LTU) & Linkolns, fot Dava Palej Timeless Photography
Andrius Petrovas (LTU) & Linkolns (Louis J x Calando IV)Jednym z najbardziej emocjonujących elementów krakowskiej Cavaliady będzie finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata w skokach przez przeszkody, podczas którego zawodnicy zawalczą o awans do wielkiego finału Pucharu Świata. Zmagania odbędą się w dniach 2-5 marca na terenie TAURON Areny (ul. Stanisława Lema 7, 31-571 Kraków), a poniżej można znaleźć wyjaśnienie zasad przeprowadzania kwalifikacji, reguły samego finału, jak również kilka nazwisk jeźdźców z największymi szansami na awans. Oczywiście do Krakowa nie przyjadą wyłącznie skoczkowie, dlatego warto też sprawdzić listy startowe pozostałych konkurencji. Matas Petraitis (LTU) & Holle (Zirocco Blue VDL x Heartbreaker)
Stolica Małopolski wyśmienicie wywiązała się z powierzonego jej zadania przeprowadzenia
pierwszego finału Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata (2022), dlatego nic dziwnego, że Kraków został ponownie wybrany na gospodarza tego starcia. Same kwalifikacje są podzielone na subligi (północną i południową), lecz jest to traktowane dość umownie, ponieważ zawodnicy mogą rywalizować w obu kategoriach – decyzja należy do jeźdźca, dodatkowo nie jest ona zależna od np. przynależności do danej federacji. Do startu w finale ligi awansuje po 20 zawodników z każdej subligi, podstawą są tu punkty zdobyte w 10 najlepszych startach. Tuż przed finałem powstaje zupełnie nowy ranking – obejmuje on zawodników obu sublig, lecz wyłącznie tych, którzy wyrazili chęć udziału w tym decydującym starciu. Na tym etapie w zestawieniu uwzględnia się już tylko 5 najlepszych wyników z zawodów kwalifikacyjnych.Marek Wacławik (POL) & Kathmandau (Zinedine x Samurai M)
Jak będzie wyglądał krakowski finał? O tym opowiedział Szymon Tarant, dyrektor sportowy Cavaliady Tour: „W czasie finału w Krakowie rozgrywane są trzy konkursy. Pierwszego dnia jest to konkurs szybkości, o wysokości 145 cm. Najlepsza dziesiątka otrzymuje punkty bonifikacyjne według skali – 10 pkt. za pierwsze miejsce, 9 pkt. za drugie, itd. Drugiego dnia odbywa się konkurs 150 cm, zwykły z rozgrywką. Tu, punkty bonifikacyjne przydziela się według tych samych zasad co w kwalifikacjach. Po dniu przerwy, ostatnim i najważniejszym konkursem jest PKO Bank Polski Grand Prix 155 cm, zwykły z rozgrywką, w którym przyznaje się punkty jak w kwalifikacjach, z mnożnikiem 2”.Natalia Palmowska (POL) & Dr. Jones (Vingino x Casco)
Do startu w wielkim finale Pucharu Świata, który odbędzie się w dniach 4-8 kwietnia br. w amerykańskiej Omasze, dostanie się najlepsza trójka rankingu. Choć krakowskie konkursy będą miały charakter otwarty, punktacja będzie przyznawana wyłącznie zawodnikom z LEC, a o wszystkim zadecyduje suma punktów bonifikacyjnych zebranych w 5 najlepszych startach w kwalifikacjach oraz suma punktów bonifikacyjnych zebranych podczas konkursów finałowych. Którzy zawodnicy mają największe szanse? Tak widzi to Szymon Tarant: „Największe szanse na końcowy sukces mają ci, którzy w kwalifikacjach zdobyli ponad 50
punktów. Oprócz liderów [Andrius Petrovas z Litwy i Damian Cojocariu z Rumunii] są to jeszcze: Nerijus Sipaila, Donatas Janciauskas i Matas Petraitis (Litwa). W przypadku udanego startu na Cavaliadzie do gry mogą się też włączyć Polacy plasujący się w TOP 10 rankingu: Marek Wacławik, Natalia Palmowska, Adam Nicpoń, Hubert Polowczyk i najbardziej doświadczony w tym gronie, trzykrotny uczestnik Finału PŚ, Jarosław Skrzyczyński”. Paweł Warszawski (POL) & Fuerta (Izaurus x Contender Son) Do udziału w zmaganiach CSI zakwalifikowano 233 konie oraz 147 zawodników z 10 państw. Kto weźmie udział w krakowskich zmaganiach na parkurze? Oto kilka przykładów:
Leo Büscher (GER) i Sabrina Berger (GER) – zwycięzcy konkursów zaliczanych do rankingu FEI, Pieter Kenis (BEL) – uczestnik 91 konkursów Grand Prix, Laura Penele (LAT) – zwyciężczyni 2-gwiazdkowego konkursu Pucharu Świata w Tallinie (2019). Ich rywalami będą silni reprezentanci Polski, pośród których na pewno pojawią się: Kamil Grzelczyk (POL), Michał Kaźmierczak (POL), Marek Lewicki (POL), Krzysztof Ludwiczak (POL) czy Jarosław Skrzyczyński (POL). W finale cyklu Immergas Dressage Tour (ujeżdżenie) na pewno zaprezentuje się Sandra Sysojeva (LTU), liderka rankingu zmagań dresażystów, ale na czworoboku pokażą się też np. Luiza Rutkowska (POL), Yeva Bilokrynytska (LAT) czy Aleksandra Ordon (POL). Z parkuro-crossem zmierzą się olimpijka Joanna Pawlak (POL), Paweł Warszawski (POL) i Aurelia Drywa (POL), czyli pierwsza trójka rankingu TRAF Eventing Tour (WKKW), a ponadto także np. Daria Kobiernik (POL), Alicja Tropiło (POL) czy Filip Dziuba (POL). W ostatnim spotkaniu w ramach cyklu Cavaliada Driving Tour (powożenie) będzie można zobaczyć stałą piątkę tego sezonu, czyli Katarzynę Wieczorek (POL), Aleksandra Fularczyka (POL), Piotra Mazurka (POL), Tadeusza Andrysa (POL) oraz Krzysztofa Szczepaniaka (POL), natomiast w konkursach dla dzieci zaprezentuje się 16 uczestników z liderami rankingu Cavaliady Future na czele, tzn. Zofią Wierucką (MINI) i Alicją Marszałek-Filipek (MIDI). Szczegółowe listy przyjętych można sprawdzić tutaj: CSI, pozostałe konkurencjePrzydatne linki: 

NASZA ZAKŁADKA CAVALIADA 2023/2023

Kalendarz nowego sezonu 

Oficjalna strona internetowa Cavaliady 

Bilety 

Cavaliada na Facebooku  

TikTok Cavaliady 

Instagramowe konto Cavaliady 
tekst i opracowanie: equista.pl, źródło cytatów: mat. prasowe, fot. Dava Palej Timeless Photography