Cavaliada Kraków 2022: Gwiazdy zawalczą o najważniejsze trofea

Data publikacji: 2022-02-12
Jarosław Skrzyczyński (POL) & Inturido (Zambesi TN x Verdi TN) w Sopocie, fot. Dava Palej Timeless Photography
Jarosław Skrzyczyński (POL) & Inturido (Zambesi TN x Verdi TN)
Ostatnia szansa na zdobycie punktów rankingowych, ostatnia szansa na sięgnięcie po cavaliadowe trofea! Finałowe starcie zawodów Cavaliada Tour 2021/2022 odbędzie się w dniach 17-20 lutego 2022 r. na terenie Tauron Areny Kraków (ul. Stanisława Lema 7), a jego przebieg wyłoni triumfatorów poszczególnych konkurencji – mowa tu o rankingach Immergas Dressage Tour (ujeżdżenie), TRAF Eventing Tour (WKKW), Cavaliada Driving Tour (powożenie) i Cavaliada Future (skoki w wykonaniu dzieci) – ale przede wszystkim zakończy rywalizację w ramach Cavaliady Tour (skoki) i Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Którzy zawodnicy mają największe szanse na wygrane?


Plakat wydarzeniaUJEŻDŻENIE – IMMERGRAS DRESSAGE TOUR

W Krakowie na pewno zawalczy Sandra Sysojeva (LTU), zwyciężczyni poprzedniej odsłony zawodów oraz liderka obecnego rankingu Immergas Dressage Tour, a na czworoboku swoje umiejętności zaprezentują także Ilona Janas (POL), Anna-Maria Gawłowska (POL) i Joanna Tragarz (POL)

Pierwsze starcie zaplanowano na piątek (18 lutego) o godz. 8:15, natomiast drugi konkurs odbędzie się w niedzielę (20 lutego) o godz. 18:15.


WKKW – TRAF EVENTING TOUR

„Każdy start w obecnym cyklu Cavaliady był dla mnie bardzo udany. Razem z Fuertą plasowaliśmy się w czołówce. Przed nami finał w Krakowie. Sytuacja przed ostateczną rozgrywką jest bardzo wyrównana i kilkoro zawodników ma szansę na ostateczny triumf. Tym bardziej podchodzę z dużą pokorą do tego startu. Przede wszystkim chciałbym dobrze zaprezentować się krakowskiej publiczności. Mam nadzieję, że finał TRAF Eventing Tour dostarczy wielu emocji nie tylko nam, zawodnikom, ale również wszystkim kibicom” – tak nadchodzący finał zawodów TRAF Eventing Tour opisał Paweł Warszawski (POL), wielokrotny triumfator cavaliadowych zmagań WKKW-istów oraz obecny lider rankingu, który uzbierał łącznie 29 punktów. Zawodnik potwierdził swoją obecność w Krakowie, jednak jego rywale z całą pewnością nie ułatwią mu zadania! Duże szanse na sukces ma też Julia Gillmaier (POL) z 27 punktami rankingowymi na koncie, jak również Daria Kobiernik (POL), zwyciężczyni poprzedniej edycji, która ma w tej chwili 24 punkty. Ponadto na starcie pojawią się: Joanna Pawlak (POL), Mariusz Kleniuk (POL), Aleksandra Malicka-Nowacka (POL), Zofia Pogodzińska (POL), Aurelia Drywa (POL), Jolanta Tarczyńska (POL) i Diego Pieniaszek (POL), który tym samym zadebiutuje w cavaliadowych rozgrywkach. 

W tym miejscu warto dodać, że wygrana w Krakowie zostanie nagrodzona aż 24 punktami, a w klasyfikacji końcowej będzie liczyła się suma punktów bonifikacyjnych uzyskanych w 2 najlepszych startach w etapach oraz w finale. Kiedy odbędzie się najważniejsze starcie WKKW-istów? Ostatnie zmagania w ramach TRAF Eventing Tour – Halowego Pucharu Polski WKKW rozpoczną się w piątek (18 lutego) o godz. 19:20.


Paweł Warszawski (POL) & Fuerta (Izaurus x Contender Son) w SopociePOWOŻENIE – CAVALIADA DRIVING TOUR

Kto wygra cykl Cavaliada Driving Tour i otrzyma złoty medal Halowego Pucharu Polski w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi? Na czele rankingu znajduje się Piotr Mazurek (36 punktów), na 2. miejscu jest teraz Bartłomiej Kwiatek (30 punktów), a pierwszą trójkę zamyka Aleksander Fularczyk (20 punktów), którego spektakularny debiut w zawodach był jedną z największych niespodzianek sezonu. W 6 dotychczas przeprowadzonych konkursach rywalizowali też Krzysztof Szczepaniak (16 punktów) oraz Tadeusz Andrys (9 punktów), natomiast teraz o wszystkim zadecyduje suma punktów bonifikacyjnych z 4 najlepszych startów, przy czym za wygraną w finale powożący otrzyma 13,5 punktu. Jak ten sezon ocenia Piotr Mazurek? Oto jego wypowiedź: „Bardzo się cieszę, że wszystkie etapy Cavaliady mogły się odbyć i możemy się spotkać na fenomenalnej Tauron Arenie Kraków. Cieszę się, że zbliżamy się do finału, szczególnie że ten cykl był dla nas bardzo udany. Razem z naszym zespołem i końmi, ze startu na start, jesteśmy coraz bardziej zgrani w związku z czym na pewno tak łatwo nie oddamy zwycięstwa i będziemy walczyć do samego końca. Sądzę, że moi konkurenci również, dlatego zapewniam wszystkich kibiców, że będzie to prawdziwe widowisko sportowe. Do Krakowa zabieram ten sam zestaw koni, które rywalizowały w poprzednich lokalizacjach. Liczę na to, że suma doświadczeń się opłaci i będziemy coraz pewniej pokonywali finałowe konkursy. Oczywiście to jest sport, dlatego do samego końca nie możemy być pewni kto ostatecznie okaże się najlepszy”. 

Ostatnie starcia powożących odbędą się w czwartek (17 lutego) o godz. 19:15 oraz w sobotę (19 lutego) o godz. 17:30.


Piotr Mazurek (POL) & Peloponez, Blizard, Jaśmin oraz Inwencja w PoznaniuSKOKI W WYKONANIU DZIECI – CAVALIADA FUTURE

Najmłodsi uczestnicy Cavaliady są podzieleni na następujące kategorie: MINI (zawodnicy urodzeni w roku 2010 i później na kucach o wzroście do 130 cm) oraz MIDI (zawodnicy urodzeni w roku 2009 i później na kucach o wzroście do 148 cm). W przypadku pierwszej grupy na czele rankingu znajduje się teraz Katarzyna Zawadzka (45 punktów), natomiast w drugiej najwyższe miejsce zajmuje Julia Peszek (40,5 punktu). 

Krakowski program tych rozgrywek przewiduje sobotni (19 lutego) konkurs na styl z rozgrywką (godz. 10:30) oraz sztafetę (godz. 19:30), a całość zamknie niedziela (20 lutego) starcie z rozgrywką (godz. 11:30).


SKOKI PRZEZ PRZESZKODY – CAVALIADA TOUR & LIGA EUROPY CENTRALNEJ PUCHARU ŚWIATA

Do tej części zmagań przyjęto ponad 250 par z 12 państw (Austrii, Bułgarii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Grecji, Węgier, Litwy, Luksemburga, Holandii, Polski i Rumunii), ale zainteresowanie zawodami było tak duże, że organizator musiał przeprowadzić selekcję, aby nie przekroczyć ustalonego limitu, wynikającego z zasad bezpieczeństwa. W finałach Cavaliady Tour i Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata nie zabraknie skoczków z czołowych miejsc rankingów, a tak mocna stawka jest gwarancją ogromnych emocji sportowych!

W Krakowie stawi się cała pierwsza dziesiątka rankingu Cavaliada Tour, w tym oczywiście lider Angelos Touloupis (GRE). Czy grecki skoczek zdoła sięgnąć po wygraną? Do tej pory udało się to tylko jednemu zawodnikowi spoza Polski – w 2014 r. dokonał tego Ales Opatrny (CZE) – a teraz szansę mają też Zoltan Czekus (HUN), Andrius Petrovas (LTU), Matas Petraitis (LTU) oraz Jack Ansems (NED). Oczywiście Polacy tak łatwo się nie poddadzą, ponieważ o najważniejszą nagrodę zawalczą np. Jarosław Skrzyczyński (POL), czyli sześciokrotny zwycięzca tego cyklu, Tomasz Miśkiewicz (POL), Wojciech Wojcianiec (POL) czy Mściwoj Kiecoń (POL). Pełny ranking można zobaczyć TUTAJ.


Angelos Touloupis (GRE) & Blue Balou 5 (Balou du Rouet x Böckmann’s Cordalme Z) w SopocieDo udziału w finale Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata zgłosiło się aż 18 jeźdźców, co wynika z tego, że chęć pojawienia się na starcie wyrazili czołowi zawodnicy sublig południowej i północnej. Ostatnia odsłona rankingu łączy obie te części, jak również uwzględnia tylko 5 najlepszych wyników z całego sezonu, a stawką są zaledwie 3 „bilety” uprawniające do startu w kwietniowym finale Pucharu Świata w Lipsku. W tym momencie liderem rankingu jest  Zoltan Czekus (HUN), o oczko niżej znajduje się Andrius Petrovas (LTU), natomiast podium zamyka Angelos Touloupis (GRE). Spośród Polaków najwyższe miejsce (4.) zajmuje Dawid Kubiak (POL), ale szansę wciąż ma też Jarosław Skrzyczyński (POL), za to ich rywalami będą także Angel Niagolow (BUL), Andrea Herck (ROU), Gunnar Klettenberg (EST) i Paul-Richard Argus (EST). Ranking jest dostępny TUTAJ.

Do ostatniej odsłony rankingu Ligi Europy Centralnej będą zaliczane następujące krakowskie konkursy: czwartkowe starcie szybkości (145 cm, godz. 16:45), piątkowa duża runda (150 cm, godz. 15:30) oraz niedzielny konkurs Grand Prix (155 cm, godz. 14:35), za to do Cavaliady Tour będą liczyć się tylko te dwa ostatnie. Tak naprawdę jeszcze wszystko może się zmienić, ponieważ punkty zebrane w Krakowie będą mnożone przez dwa. Pełna lista uczestników skokowej części Cavaliady jest dostępna TUTAJ.
Przydatne linki:

Nasza zakładka CAVALIADA

Strona internetowa Cavaliady  

Cavaliada na Facebooku 

Strona wydarzenia na Facebooku

Wyniki na żywo

Instagram Cavaliady 

 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Dava Palej Timeless Photography, Cavaliada