Cavaliada Poznań 2021: Olimpijczycy i mistrzowie Europy na starcie!

Data publikacji: 2021-12-13
Andre Thieme (GER) & Cellisto, fot Dava Palej Timeless Photography
Andre Thieme (GER) & CellistoKażda odsłona Cavaliady daje możliwość zobaczenia z bliska wielu medalistów wszystkich najważniejszych zawodów jeździeckich świata, a nie inaczej będzie podczas najbliższej odsłony zawodów, zwłaszcza że zainteresowanie zawodników rośnie z roku na rok. Tym razem chęć uczestnictwa wyraziło ponad 700 duetów z czterech kontynentów, co w dobitny sposób obrazuje rangę cavaliadowej rywalizacji. Szczęśliwie zakwalifikowane pary zmierzą się już w dniach 16-19 grudnia 2021 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, a poniżej można znaleźć garść informacji o wybranych uczestnikach. 


Plakat Cavaliady w PoznaniuNa 500 przyjętych duetów aż 200 z nich dostało się do konkursów CSI3*W, natomiast pozostałe znalazły się z następujących grupach: CS1* – 194, CSIYH – 59, CSI Amatorów – 25. Mnóstwo emocji z pewnością wzbudzi najważniejszy punkt programu, czyli konkurs Grand Prix, podczas którego skoczkowie zawalczą o łącznie 540 tys. złotych oraz cenne punkty do światowego rankingu FEI i zestawienia w ramach Ligi Europy Centralnej (Puchar Świata). Czyje nazwiska znalazły się na liście zakwalifikowanych skoczków? Oto kilka przykładów!  


Andre Thieme (GER) w Sopocie (2021)Andre Thieme (GER) 

Obecny mistrz Europy, jak również zdobywca srebra drużynowego podczas tych samych zawodów. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich gości od niemal 20 lat, a smak zwycięstwa poznał tu już kilkanaście lat temu, choć wówczas jeszcze nie był znanym jeźdźcem. W tym roku wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (2021) i przyczynił się do sukcesu niemieckiej ekipy, która wygrała sopocką odsłonę zawodów Longines FEI Jumping Nations Cup (2021).

Pius Schwizer (SUI) 

Zdobywca brązu olimpijskiego w klasyfikacji drużynowej (2008) oraz dwukrotny uczestnik Światowych Igrzysk Jeździeckich (2010, 2014). W 2014 r. nadano mu tytuł szwajcarskiego Jeźdźca Roku, jednak zawodnik nie skupia się jedynie na sporcie, ponieważ prowadzi też własną stajnię (Klushof Stables), w której trenuje konie i zajmuje się szkoleniem jeźdźców. 

Felix Hassman (GER) 

Zwycięzca ponad stu konkursów zaliczanych do rankingu FEI, a także zdobywca srebra podczas Mistrzostw Świata Młodych Koni (2017). Zawodnik chętnie bierze udział w polskich zawodach – do tej pory rywalizował we wcześniejszych edycjach Cavaliady, a ponadto również w poznańskich zmaganiach  4Foulee CSI4* (2021) czy zawodach Cavaliada Winter Tour, w ramach których zwyciężył w konkursie Grand Prix (2021). 

Emanuele Camilli (ITA)

Zdobywca 3. miejsca podczas Grand Prix w Poznaniu (2019) – Włoch postawił wówczas na wałacha Jakko (Vagabond de la Pomme – Bluesette/Mr Blue), co okazało się strzałem w dziesiątkę! Godna podziwu pełna koncentracja duetu przełożyła się na zaprezentowanie aż dwóch bezbłędnych przejazdów, dzięki którym para znalazła się na podium. Camilli jest bardzo aktywnym zawodnikiem, tylko w ostatnich miesiącach rywalizował w np. Saint-Tropez, Walencji czy Vilamourze.

Jur Vrieling (NED)

Drużynowy wicemistrz olimpijski (2012) oraz mistrz świata (2014) i Europy (2015) w tej samej klasyfikacji, a ponadto stały uczestnik zawodów Longines Global Champions Tour czy rozgrywek w ramach Pucharu Świata. Pochodzi z rodziny o tradycjach jeździeckich (jego ojciec i siostra również są skoczkami), dlatego nic dziwnego, że postanowił otworzyć własny ośrodek (Vrieling-Tepper Sporthorses), który prowadzi wraz z Suzanne Tepper, prywatnie jego partnerką.


Jur Vrieling (NED) & Long John Silver (Lasino x San Patrignano Corrado) w RzymieKarel Cox (BEL) 

Uczestnik Mistrzostw Świata Młodych Koni (2015, 2018), a w ostatnich miesiącach także szeregu rywalizacji na poziomie od CSI1* do CSI5*. Zawodnik nie tylko stawia na bardzo intensywny kalendarz startów, ponieważ poza sportem trudni się handlem końmi i prowadzeniem stadniny Cox Horses, która jest położona w belgijskiej miejscowości Hechtel. Pasję do jeździectwa i koni dzieli wraz z żoną – wśród ważniejszych sukcesów Marit Skollerud (NOR) jest udział w np. Światowych Igrzyskach Jeździeckich w Tryonie (2018).

Marcel Ewen (LUX)

Triumfator 5-gwiazdkowych zawodów Spring-Derby w Hamburgu, które są uznawane za jedne z najtrudniejszych na świecie, a także wielokrotny zwycięzca zmagań Coupe de Luxembourg. Jako 16-latek przeprowadził się do miejscowości Sedan we Francji, gdzie wszystkiego uczył go Hervé Francart, którego do dziś uważa za osobę mającą największy wpływ na rozwój jego kariery. Zawodnik należy do sekcji sportowej luksemburskiej armii, dlatego na parkurze zawsze prezentuje się w pełnym umundurowaniu.

Leon Thijssen (NED) 

W ciągu dekady odniósł aż 30 zwycięstw w zmaganiach zaliczanych do rankingu FEI, a wśród jego licznych sukcesów na uwagę zasługuje zdobycie brązowego medalu w klasyfikacji drużynowej podczas Mistrzostw Europy w San Patrignano (2005). Zawodnik jest też właścicielem holenderskiego ośrodka Stal Thijssen, poza tym cały czas wspiera swoją córkę Sanne, która ma na koncie np. srebro zdobyte na młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Millstreet (2016). 

Andrius Petrovas (LTU) 

Wielokrotny mistrz Litwy w skokach i uczestnik Mistrzostw Świata Młodych Koni w Lanaken (2014) czy finału FEI World Cup™ w Lyonie (2014). Podczas Światowych Igrzysk Jeździeckich w Normandii (2014) pełnił funkcję szefa ekipy litewskich skoczków, a 3 lata później Litewska Federacja Jeździecka ogłosiła go Jeźdźcem Roku (2017). W Wilnie działa jego własny ośrodek o nazwie Andrius Petrovas Sporthorses, w którym zawodnik zajmuje się szkoleniem jeźdźców i koni.

Frank Schuttert (NED) 

Uczestnik Światowych Igrzysk Jeździeckich w Tryonie (2018), a także zdobywca 3. miejsca w prestiżowym konkursie Super Grand Prix w Pradze (2018) i zwycięzca np. etapu LGCT w Valkenswaard (2018), czyli swoich pierwszych zmagań na poziomie 5 gwiazdek.


Frank Schuttert (NED) & Chianti's Champion (Champion Du Lys x Cornet Obolensky)Ponadto do Poznania przyjedzie szereg rewelacyjnych reprezentantów Polski! Na pewno wystartują Wojciech Wojcianiec (POL), Dawid Kubiak (POL), Mateusz Tyszko (POL), Jarosław Skrzyczyński (POL), Michał Kaźmierczak (POL), Maksymilian Wechta (POL), Adam Grzegorzewski (POL) oraz Mściwoj Kiecoń (POL), czyli absolutna czołówka. Tym razem niestety zabraknie Andrzeja Opłatka (POL), co jednak jest w pełni zrozumiałe, ponieważ zawodnik odpoczywa po intensywnym udziale w tegorocznym sezonie Global Champions Tour. Pełna lista skoczków jest dostępna TUTAJ.


Ilona Janas (POL) & Zi-Zi Top (Zidane Velvet x Aromats)UJEŻDŻENIE 

Na czworoboku pojawi się 8 świetnych dresażystek, które zaprezentują się w drugiej odsłonie Cavaliady Dressage Tour. Na pewno nie zabraknie Aleksandry Szulc (POL), czyli zwyciężczyni warszawskiego konkursu kwalifikacyjnego do programu dowolnego, a jej konkurentkami będą Sandra Sysojeva (LTU), Justina Vanagaitė (LTU) i Ilona Janas (POL), zdobywczynie miejsc na podium w konkursie Grand Prix Freestyle. Ponadto do zawodów zakwalifikowały się także Marta Błażko (POL), Anna-Maria Gawłowska (POL), Katarzyna Milczarek (POL) i Joanna Tragarz (POL). AKTUALIZACJA! Organizator właśnie ogłosił, że do wymienionych zawodniczek dołączyli dodatkowi dresażyści: Michał Cichoń (POL) i Anna Mierzwińska (POL).


Joanna Pawlak (POL) & Fantastic Frieda (For Edition x Pinkus) WKKW

Choć pierwsza odsłona Halowego Pucharu Polski w WKKW (TRAF Eventing Tour) należała do Joanny Pawlak (POL), zawodniczka na pewno ma apetyt na więcej! Amazonka oczywiście weźmie udział w rywalizacji w Poznaniu, a wśród rywali pojawią się np. Paweł Warszawski (POL), czterokrotny triumfator całego cyklu HPP, czy też Daria Kobiernik (POL), zwyciężczyni poprzedniej edycji cavaliadowych zmagań w WKKW. Pozostałymi zakwalifikowanymi zawodnikami są: Aurelia Drywa (POL), Marta Dziak-Gierlicz (POL), Filip Dziuba (POL), Julia Gillmaier (POL), Mariusz Kleniuk (POL), Katarzyna Kokowska (POL), Aleksandra Malicka-Nowacka (POL), Zofia Pogodzińska (POL) i Jolanta Tarczyńska (POL).
Przydatne linki:

Nasza zakładka CAVALIADA

Strona internetowa Cavaliady  

Cavaliada na Facebooku 

Strona wydarzenia na Facebooku

Wyniki na żywo

Lista zawodników (skoki)

Instagram Cavaliady 

 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Dava Palej Timeless Photography, mat. prasowe