Hanna Sztuka nową kierowniczką SK Białka

Data publikacji: 2021-11-17
Hanna Sztuka, fot. Stadnina Koni Białka/Facebook
Hanna Sztuka


Stadnina Koni Białka
poinformowała o tym, że nową kierowniczką obiektu jest od teraz Hanna Sztuka – zawodniczka WKKW, instruktorka i trenerka PZJ oraz doświadczona hodowczyni koni arabskich. Oto pełna treść udostępnionej wiadomości:


Zarząd Małopolskiej Hodowli Roślin Sp. z o.o. pragnie poinformować, że w dniu 15 listopada 2021 kierownictwo Stadniny Koni Białka objęła pani Hanna Sztuka. Nowy kierownik odpowiadać będzie za całokształt działalności stadniny wraz z białecką hodowlą. Swoją karierę zawodową rozpoczęła jako zawodnik WKKW, a następnie instruktor i trener PZJ m.in. w tej dyscyplinie sportu. Jako trener w CHKJ „Halicz” uczestniczyła w projekcie Akademii Rolniczej w Lublinie, kierowanym przez prof. Ewalda Sasimowskiego nadzorując przygotowanie kuców felińskich do próby dzielności. Hanna Sztuka to hodowca koni arabskich z wieloletnim doświadczeniem. Kierowała hodowlą w stadninie Tarus Arabians a następnie Agricola Farm, gdzie urodził się zwycięzca Derby ogier Eliat oraz znane klacze Bajaderka czy Valeriana. W latach 2016-2018 była głównym hodowcą w Stadninie Koni Michałów.

Jej zasługą jest wyhodowanie w Michałowie takich koni jak Ferrum (złoty medalista Czempionatu Europy), EL Esmera (złota medalistka Czempionatu Europy), Elmedida (brązowa medalistka Czempionatu Europy), Florissima i Elgarolia, które zdobyły złote medale w Pokazie Narodowym. A także ogiera Ptolemeusz srebrnego medalisty Czempionatu Europy i klaczy Emarella Narodowej Czempionki Kataru. Aktualnie biegające na torze wyścigowym konie takie jak Dragado, Escalos czy Ech Kurier również stanowią dorobek hodowlany SK Michałów z okresu kierowania przez nią hodowlą w tej stadninie. Hanna Sztuka obecnie jest aktywnym członkiem Towarzystwa Hodowli Polskiego Konia arabskiego oraz autorką licznych publikacji na temat historii i hodowli koni czystej krwi arabskiej.tekst i opracowanie: equista.pl, źródło cytatu i fot. SK Białka/Facebook