Wałach Pret A Tout gotowy do rozpoczęcia emerytury

Data publikacji: 2021-09-21
Marcus Ehning (GER) & Misanto Pret A Tout (Hiram Chambertin HN x Stew Boy) w Akwizgranie, fot. CHIO Aachen/Facebook
Marcus Ehning (GER) & Misanto Pret A Tout (Hiram Chambertin HN x Stew Boy) Kasztanowaty Misanto Pret A Tout (Hiram Chambertin HN – Gare A Elle Deux/Stew Boy) przez lata był marzeniem każdego jeźdźca! Obecnie 18-letni wałach nie tylko przyczyniał się do wielkich sukcesów Marcusa Ehninga (GER), ale i świetnie czuł się na parkurze, gdzie zawsze był głośno wspierany przez swoich licznych fanów. Teraz ta część jego historii dobiegła końca, ponieważ uznano, że już czas na to, by Pret A Tout zakończył karierę sportową. Niezwykle wzruszająca ceremonia pożegnania konia odbyła się w sobotę (18 września) podczas zawodów CHIO Aachen w Akwizgranie (14-19 września). 


Ich ostatni wspólny przejazd zgromadził tłumy Kasztanowaty Pret A Tout rasy selle français przyszedł na świat w marcu 2003 r. we Francji, a gdy hodowca Bruno Louchet wybrał dla niego imię, z pewnością nawet nie przypuszczał, że będzie one aż tak trafione (francuski zwrot
prêt à tout tłumaczy się jak „gotowy na wszystko”). Wałach rzeczywiście był gotowy na wszystko, a już szczególnie na znaczące osiągnięcia! Wraz z Kayą Lüthi (SUI) zdobył potrójne srebro na młodzieżowych Mistrzostwach Europy (srebro indyw. – 2014, 2015; srebro druż. – 2015), a jeszcze większe sukcesy zaczęły pojawiać się po 2015 r., gdy wodze przejął Marcus Ehning (GER). W latach  2016-2018 skoczek i Pret A Tout przyczynili się do kolejnych wygranych Niemców w drużynowych zmaganiach Nations Cup, które rozgrywano w ramach CHIO Aachen, raz dodatkowo zdobywając tak również 1. miejsce w konkursie indywidualnym Rolex Grand Prix (2018). W tym samym roku duet sięgnął także po zwycięstwo w konkursie Rolex Grand Prix w Genewie (2018) oraz wywalczył brąz na Światowych Igrzyskach Jeździeckich w Tryonie (2018)


Marcus Ehning (GER) & Misanto Pret A Tout (Hiram Chambertin HN x Stew Boy) oraz Ruth Krech w AkwizgranieW trakcie ceremonii w Akwizgranie Pret A Tout wyglądał na zrelaksowanego i zaciekawionego tym, co działo się wokół niego, a zgromadzona na miejscu publiczność z radością nagradzała go brawami i owacjami na stojąco. Nie jest tajemnicą, że wałach od zawsze uwielbiał być w centrum uwagi! Tak opisał to Ehning po wygraniu Rolex Grand Prix w Akwizgranie (2018): „Kiedy [Pret A Tout] wchodzi na parkur i słyszy tłum ludzi, daje mu to dodatkową motywację”. O wielkich sukcesach konia opowiadał m.in. szef ekipy Otto Becker, który bardzo chwalił wałacha za jego rewelacyjne przejazdy w zmaganiach drużynowych, a do udziału w pożegnaniu Pret A Tout zaproszono też kilka innych ważnych dla niego osób. W Akwizgranie pojawili się jego hodowca Bruno Louchet, właścicielka Ruth Krech z córką Carol, wspomniana już Kaya Lüthi oraz luzaczka Melina Jobst. Teraz pozostaje życzyć dużo zdrowia oraz spokojnej i długiej emerytury, pełnej samych radosnych dni! 
tekst i opracowanie: equista.pl, fot. CHIO Aachen/Facebook
Konie - zobacz rodowody

Pret a Tout