Sameh El Dahan i Abdel Saïd w nowych barwach

Data publikacji: 2021-09-16
Sameh El Dahan (EGY) & Suma's Zorro, fot. Dava Palej Timeless Photography
Sameh El Dahan (EGY) & Suma's Zorro (Douglas x Horos)


Choć Sameh El Dahan i Abdel Saïd od lat byli uznawani za najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych egipskich skoczków, niedawno zawodnicy zdecydowali się zmienić barwy. Ich decyzje poważnie osłabiły reprezentację tego kraju, jednak jeźdźcy nie widzieli dalszej możliwości współpracy z Egipską Federacją Jeździecką


Sameh El Dahan (GBR) & WKD Aimez Moi (Je t'Aime Flamenco x Fleuri du Manoir)Sameh El Dahan 

Zawodnik pochodzi z rodziny lekarskiej, dlatego od początku oczekiwano, że pójdzie w ślady swoich najbliższych, traktując jeździectwo najwyżej jako hobby (El Dahan jeździ konno od dziecka). Co prawda El Dahan rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Ajn Szams w Kairze, ale zakończył swoją edukację z tytułem licencjata medycyny, co musiało zadowolić jego profesorską rodzinę lekarzy – miłość do koni i skoków przez przeszkody zdecydowanie wygrała! W 2011 r. zawodnik podjął decyzję o przeprowadzeniu się do Irlandii Północnej, by tam dołączyć do zespołu skoczków WKD w Sycamore Stables, tym samym rozwijając swoją karierę. Dziś ten 36-letni skoczek ma na koncie m.in. uczestnictwo w Światowych Igrzyskach Jeździeckich w Caen (2014) i Tryonie (2018) oraz finale FEI World Cup™ w 's-Hertogenbosch (2012), ponadto jest zwycięzcą np. konkursu CN International podczas Rolex Spruce Meadows (2018) czy zmagań LGCT Grand Prix w Paryżu (2018)


Abdel Saïd (BEL) & Bandit Savoie (Qlassic Bois Margot x Alcamera de Moyon)Abdel Saïd 

Obecnie 32-letni Saïd opuścił Egipt jako 11-latek, by na stałe przenieść się do Europy. Egipcjanin mieszkał w Holandii i Belgii, a ostatecznie postawił na ten drugi kraj, w którym w 2010 r. postanowił otworzyć swój własny biznes. Najpierw ośrodek AS Sport Horses działał na terenie Stal Theeuwes w Zandhoven, a od 2016 r. w Herentals, cały czas skupiając się na prowadzeniu treningów dla jeźdźców i handlowaniu końmi. Ogromny wpływ na rozwój kariery Abdela Saïda było nawiązanie współpracy z grupą jeździecką Team Harmony, którą założyła jordańska księżniczka Haya bint Hussein, prezes Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej w latach 2006–2014 – warto zauważyć, że zawodnik miał wówczas zaledwie 14 lat, a taka forma wsparcia była dla niego bezcenna. W ostatnich latach Egipcjanin zdobył m.in. brąz podczas Igrzysk Śródziemnomorskich w Barcelonie (2018), drużynowe wicemistrzostwo na Igrzyskach Afrykańskich w Rabacie (2019), a ponadto uczestniczył w Mistrzostwach Świata Młodych Koni w Lanaken (2013), Światowych Igrzyskach Jeździeckich w Caen (2014) i Tryonie (2018) czy finale FEI World Cup™ w Göteborgu (2019). 


Sameh El Dahan (GBR) & Suma's Zorro (Douglas x Horos) podczas LGCT w Paryżu (2018) Gdy pojawiła się informacja o tym, że egipska drużyna skoczków po raz pierwszy otrzymała kwalifikację do igrzysk olimpijskich, włączenie El Dahana do składu zespołu wydawało się oczywiste i pewne. Egipska Federacja Jeździecka wybrała zupełnie innych zawodników, co wywołało kontrowersje, a także w pewnym stopniu wpłynęło na decyzję jeźdźca o zmianie barw, choć ta sytuacja nie była tu kluczowa. Tak naprawdę Sameh El Dahan miał szereg zastrzeżeń do Egipskiej Federacji Jeździeckiej, w tym np. ogólny stosunek organizacji do jego osoby, niedopuszczenie go do udziału w ostatnim dniu rywalizacji zawodów Longines Global Champion Tour w Berlinie (2021) czy podawanie nieprawdziwych informacji na jego temat na oficjalnej stronie internetowej i mediach społecznościowych. Tych nieprawidłowości było tak wiele, że zawodnik nie wyobrażał sobie dalszej współpracy, a szokujący sposób potraktowania El Dahana w doborze ekipy na IO nie umknął również Abdelowi Saïdowi. Ten jeździec również nie był zadowolony z działań Egipskiej Federacji Jeździeckiej, mając tu na myśli np. stosowane zasady selekcjonowania zawodników do drużyn czy zarządzania zgłoszeniami do zawodów. Publiczne wypowiedzi Saïda na te tematy nie spodobały się władzom organizacji, co też skłoniło zawodnika do rozważenia innych opcji. 


Abdel Saïd (BEL) & Hope van Scherpen Donder (Quadrillo x Balou du Rouet) podczas FEI World Cup w Weronie (2017)Ostatecznie skoczkowie zrezygnowali z dalszego reprezentowania Egiptu – od teraz Sameh El Dahan reprezentuje Wielką Brytanię, a Abdel Saïd Belgię.tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Dava Palej Timeless Photography