Charytatywna działalność ośrodka Real Club de Polo

Data publikacji: 2021-03-25
Real Club de Polo, fot. Real Club de Polo de Barcelona Foundation/Facebook


Pierwszym skojarzeniem z Real Club de Polo są zapewne finały FEI Jumping Nations Cup, które odbywają się tu od lat, jednak warto zapoznać się również z inną formą działalności ośrodka, tzn. programami Cavall i Esport oraz Cabalgando la Vida. Na czym polegają i do kogo są kierowane? 


Real Club de Polo z lotu ptakaBarceloński Real Club de Polo powstał w 1897 r. z inicjatywy niewielkiej grupy miłośników polo, a dziś jest jednym z ważniejszych ośrodków tego typu w całej Hiszpanii. Klub zrzesza ok. 10 tys. członków, którzy mogą tu uprawiać już nie tylko polo, ale i tenis, hokej czy różne sporty konne. Ośrodek jest chwalony zarówno przez zawodników, jak i publiczność, a wśród najważniejszych powodów zwykle wymienia się profesjonalizm, dobrą atmosferę i gościnność. Dodatkowymi atutami Real Club de Polo są też oczywiście palmy i piękne słońce!
W 2013 r. zapadła decyzja o większym zaangażowaniu się w działalność charytatywną, czego efektem było powołanie Real Club de Polo de Barcelona Foundation, by następnie z radą miasta Barcelony i rządem Hiszpanii stworzyć Barcelona Equestrian Challenge (BECH). W statucie nowo powstałej instytucji zapisano m.in. zapewnienie mieszkańcom Barcelony codziennego kontaktu z jeździectwem czy realizowanie programów edukacyjnych, kulturalnych czy zdrowotnych. 


Ujeżdżenie w cieniu palm!Najważniejszymi programami są dziś inicjatywy Cavall i Esport oraz Cabalgando la Vida. Pierwsza z nich powstała dzięki współpracy z Institut Barcelona Esport (IBE), a jej głównym założeniem jest zapraszanie uczniów z okolicznych szkół na zajęcia na terenie Real Club de Polo. Dzieci m.in. zwiedzają stajnie, mogą nawiązać kontakt z końmi i przyrodą, uczą się podstaw pielęgnacji konia i szacunku do zwierząt czy poznają specyfikę poszczególnych konkurencji jeździeckich. Zajęcia są bezpłatne i organizowanie w czasie lekcji, a co istotne, zainspirowały inne europejskie kraje do wprowadzenia podobnych programów. Z kolei Cabalgando la Vida to efekt współpracy z m.in. organizacjami poświęconymi walce z nowotworami oraz miejscowego szpitala – celem jest zbadanie korzyści fizycznych i psychicznych ze stosowania hipoterapii wśród dzieci, które pokonały nowotwory. W programie mogą uczestniczyć byli pacjenci w wieku od 4 do 18 lat, a uzupełnieniem hipoterapii jest też np. nauka pielęgnacji czy spędzanie wolnego czasu z końmi, co pomaga w leczeniu np. depresji czy lęków. 


Hipoterapia
Więcej informacji na temat działalności Real Club de Polo de Barcelona Foundation można znaleźć 

TUTAJ

tekst i opracowanie: equista.pl, źródło: FEI, fot. Fundación Real Club de Polo de Barcelona/Facebook