Sportowe podsumowanie tygodnia 14-20.07.2014

Data publikacji: 2014-07-21
Mathias Alexander Rath - Totilas, fot. Dirk Caremans/FEI
 fot. Mathias Alexander Rath & Totilas fot. Dirk Caremans/FEI

 

CHIO Aachen

 O zawodach w Aachen (Akwizgran) pisaliśmy już w piątek, relacjonując konkurs Furuisyya Nations Cup. Warto jednak przypomnieć, że o cenne nagrody i możliwość zapisania się na kartach historii jeździectwa walczyli nie tylko skoczkowie.

Skoki

Po piątkowym, dość nieoczekiwanym zwycięstwie Belgów było jasne, że w Aachen wszystko zdarzyć się może. I faktycznie w niedzielnej Wielkiej Nagrodzie Akwizgranu, rozgrywanej w ramach cyklu Rolex Grand Slam nie zabrakło emocji. Na liście startowej konkursu roiło się od świetnych nazwisk, na czele z liderem światowego rankingu - Scottem Brashem. Po pierwszym nawrocie 15 par zachowało czyste konto. Błędów nie ustrzegł się Scott Brash, jego wspaniały Hello Sanctos chyba nie najlepiej czuł się w Aachen, wyglądał na nieco zmęczonego i zrobił trzy zrzutki. Chwile grozy przeżyła Katrin Eckermann - jej koń, Firth of Lorne, podobnie jak w konkursie PN miał problem z rowem. W wyniku niefortunnego skoku na tej przeszkodzie, para miała poważnie wyglądający upadek. Na szczęście amazonka ma "jedynie" złamany obojczyk, a obrażenia konia nie są poważne. 

Oba nawroty tego trudnego konkursu, bez błędów pokonało 5 par: Christian Ahlmann & Codex One, Kent Farrington & Voyeur, Marcus Ehning & Plot Blue, Daniel Deusser & Cornet d'Amour i Lauren Hough na drobniutkiej klaczy Ohlala. Czyste konto, ku uciesze publiczności, zachował jedynie reprezentant Niemiec - Christian Ahlmann.

Najlepszym jeźdźcem całego turnieju wybrano Daniela Deussera, który co warto przypomnieć, na poczatku swojej karieru wygrał m.in. GP w Warszawie. 

 

Christian Ahlmann & Codex One, fot. CHIO Aachen

 

Ujeżdżenie

W Akwizgranie rozgrywano konkury ujeżdżeniowe w ramach zawodów CDI oraz CDIO. W tych pierwszych zaprezentowała się Polka - Beata Stremler, startująca na koniu Rubicon D. Nasza reprzentantka dwukrotnie zajęła 3. miejsce. Jest to świetny wynik - gratulujemy !

Zawody CDIO zgromadziły na starcie najlepsze pary światowego ujeżdżenia. Poza niepobitą ostatnio Charlotte Dujardin & Valegro, do Aachen przyjechali m.in. Helen Langehanenberg & Damon Hill, Mathias Alexander Rath & Totilas. Od początku w rywalizacji indywidualnej nie brakowało emocji i nic dziwnego - na jednym czworoboku wystepowały najlepsze konie ujeżdżeniowe na świecie ! Dwukrotnie zwyciężył Totilas - ten legendarny koń znany z fenomenalnych wynników pod Edwardem Galem najwyraźniej powrócił do pełnej dyspozycji. Syn Gribaldiego w pobitym polu pozostawił nawet Valegro, który nie przegrał konkursu od stycznia 2012 roku ! Valegro "powrócił" na 1. miejsce w niedzielnym konkursie Grand Prix Freestyle, w którym Totilas nie startował. W rywalizacji drużynowej pewnie zwyciężyli Niemcy, startujący w składzie: Helen Langehanenberg & Damon Hill, Mathias Alexander Rath & Totilas, Isabell Werth & Bella Rose i Kristina Sprehe & Desperados. Drugie miejsce zajęli Holendrzy, a  trzecie - Hiszpanie.

 

Helen Langehanenberg & Damon Hill fot. Dirk Caremans/FEI

 

WKKW

Zawody CICO3* zdominowali wkkwiści niemieccy. Drużyna gospodarzy pewnie zwyciężyła w konkursie drużynowym, o 23 pkt wyprzedzając Brytyjczyków i ponad 35 pkt - Francuzów. Niemcy startowali w składzie: Sandra Auffarth & Opgun Louvo, Michael Jung & La Biosthetique Sam, Dirk Schrade & Hop and Skip i Peter Thomsen & Horseware's Barny - pierwsza trójka uplasowała się w czołowej "10" klasyfikacji indywidualnej. Bezkonkurencyjna była Sandra Auffarth, która ukończyła zawody z wynikiem z próby ujeżdżenia - 33,8 pkt. Drugie miejsce zajęła inna Niemka - Ingrid Klimke na FRH Escada JS, a trzecie kolejny reprezentant gospodarzy - Michael Jung na powracającym po kontuzji wałachu Sam. 

Dekoracja konkursu drużynowego od lewej Sandra Auffarth, Dirk Schrade,
Michael Jung i Peter Thomsen fot. Trevor Holt/FEI

 

Powożenie

Najlepszym powożącym tegorocznych zawodów w Aachen okazał się reprezentant USA - Chester Weber, który ukończył z wynikiem 134,48 pkt. Drugie miejsce zajął Australijczyk - Boyd Exell, a trzecie Koos de Ronde z Holandii. Po maratonie Boyd Excell złożył protest, argumentując że niesłusznie doliczono mu 2 pkt karne w trakcie maratonu. Ostatecznie zawodnik wycofał swój protest i Chester Weber, po raz pierwszy w karierze, mógł cieszyć się ze zwycięstwa w Aachen. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyli Holendrzy, przed Węgrami i Niemcami. 

WYNIKI

 

ZO-B2* Salio

Na zawody skokowe do niedawno otwartego ośrodka Salio przyjechało ok. 150 koni. Nie zabrakło najlepszych polskich jeźdźców na czele ze złotym medalistą niedawnych Mistrzostw Polski - Jarosławem Skrzyczyńskim, który przywiózł ze sobą cztery młode konie.

W konkursach dla młodych 5 i 6-letnich, będących jednocześnie kwalifikacjami do Mistrzostw Polski Młodych Koni, wystartowało 27 koni. Najlepszym 5-latkiem niedzielnego finału okazał się holsztyński Confusion (Corrado x Contender) startujący pod Andrzejem Lemańskim. W klasyfikacji końcowej bezkonkurencyjny był jednak inny koń - Don Chellano's P (Chellano's Boy DZ x Landos II) prezentowany przez Aleksandrę Słuszniak-Marchwicką. Zwycięzcą finału 6-latków został Jerico (Wieland x Ever For Pleasure) dosiadany przez Michała Marcinkowskiego. Niecałą sekundę wolniejszy w drugiej fazie był Quidam's Diamond (Quidam's Rubin x Caprilli) startujący pod Andtonim Strzakowskim. Trzecie miejsce zajął Avon (Baldini II x Adlantus As)  którego udanie prezentował Dawid Kubiak. 

Najlepszym zawodnikiem Finału Rundy Otwartej okazał się Hubert Polowczyk na dynamicznej klaczy Quinara S, wyprzedził on Andrzeja Głoskowskiego startującego na niedużym, ale walecznym wał. Tissot i Aleksandrę Słuszniak-Marchiwcką na Kontendro. 

W Finale Średniej Rundy pierwsze miejsce wywalczył Jarosław Skrzyczyński startujacy na 6-letnim Quitoki. Kolejne miejca zajęli Andrzej Głoskowski na Hymne d'O i Grzegorz Kubiak na Elearze. Walka o zwycięstwo była zacięta - dziesięć par pokonało obie fazy finałowego konkursu bez punktów karnych.

Jarosław Skrzyczyński & Inferno, fot. Klaudia Nalepa

 

Pierwsze miejsce Jarosława Skrzyczyńskiego w Finale ŚR było przygrywką do jego tryumfu w Grand Prix Salio. Tym razem świeżo upieczony Mistrz Polski startował na kasztanowatym Inferno. Koń ten, choć zapisany do ksiegi oldenburskiej, został wyhodowany w Polsce, w gospodarstwie pp. Siergiej. Warto podkreślić, że jest to kolejny bardzo dobrze zapowiadający się młody koń z tej hodowli. 

Drugie miejsce w GP zajął Wojciech Dahlke na Copperville, a trzecie - Grzegorz Kubiak na Denetorze. 

Niedzielne wyniki

 

źródło: chioaachen.de