CHIO Aachen 2014

Data publikacji: 2014-07-17
Kent Farrington Aachen 2014

 

Do "mekki" europejskiego jeździectwa przyjechali zawodnicy pięciu konkurencji : skoków, ujeżdżenia, woltyżerki, powożenia zaprzęgami czterokonnymi oraz WKKW. 

CHIO Aachen w liczbach:

  • 22 000 m kwadratowych - powierzchnia obiektów na których rozgrywane są zawody
  • 40 000 - tyle miejsc znajduje się na stadionie głównym, gdzie rywalizują skoczkowie
  • 360 000 - liczba kibiców, którzy odwiedzili Aachen w 2013 roku
  • 950 koni - z czego 550 w rywalizacji sportowej i niemal drugie tyle występujących w pokazach towarzyszących zawodom
  • 14 500 000 euro - budżet tegorocznych CHIO
  • 800 akredytowanych dziennikarzy
  • 1200 osób oficjalnych (sędziów, stewardów) i wolontariuszy
  • 18 000 kg owsa i 18 000 kg siana dla koni
  • 2000 bel słomy/trocin
  • 43 km przewodów elektrycznych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania zawodów

 

Główny stadion może pomieścić nawet 40 000 widzów

 

CSIO5*

Na liście CSIO roi się od znanych nazwisk. Do Niemiec przyjechał m.in. lider światowego rankingu - Scott Brash. W Akwizgranie najważniejszymi konkursami są Nagroda Europy, Wielka Nagroda Akwizgranu (zaliczana do prestiżowego cyklu "Rolex Grand Slam") oraz Furuisyya Nations Cup. Ten pierwszy już rozegrano  - zwyciężył reprezentant USA - Kent Farrington (na zdjęciu). Warto dodać, że w konkursie otwarcia drugie miejsce zajął ogier Zinedine (Guidam x Heartbreaker), który karierę sportową rozpoczynał w Polsce, pod Markiem Wacławikiem, a który obecnie startuje pod Ludgerem Beerbaumem.

Dziś o 19.30 rozpocznie się konkurs Pucharu Narodów  Furusiyya Nations Cup. Będzię w nim rywalizować osiem drużyn, listę startową prezentujemy poniżej.

Lista startowa Furusiyya Nations Cup

 

CDI4*

Dresażyści zaingurowali zmagania w Aachen wczoraj. W konkursie Grand Prix świetnie pokazała się reprezentantka Polski - Beata Stremler na koniu Rubicon D. Para zajęła trzecie miejsce z wynikiem 72,400 % tracąc mniej niż 1% do zwyciężczyni Jessici von Bredow-Werndl. Dzisiaj do rywalizacji przystąpiła światowa czołówka - w konkursie o nagrodę Rodziny Tesch najlepszy okazał się Mathias Alexander Rath (GER) na fenomenalnym Totilasie. Ogier ten odnosił liczne sukcesy pod holenderskim zawodnikiem, Edwardem Galem, ale później miał niestety długą przerwę spowodowaną kontuzją. Wszystko jednak wskazuje, że powrócił do wspaniałej formy co potwierdził swoim bezapelacyjnym zwycięstwem z wynikiem 82,300%. Zaskoczeniem "in minus" był dzisiejszy występ pary Charlotte Dujardin & Valegro - niepobici od dwóch lat dziś zajęli "dopiero" 6-te miejsce. 

Wyniki środowego konkursu Grand Prix

Wyniki konkursu rozgrywanego o nagrodę Rodziny Tesch

 

Helen Langehanenberg & Damon Hill - 2 miejsce w konkursie o nagrodę Rodziny Tesch,
fot. Oliwia Chmielewska

 

CAI4*

Do rywalizacji w konkurencji zaprzęgów czterokonnych przystąpiło 25 zaprzęgów i 7 zespołów narodowych. Po ujeżdżeniu w klasyfikacji indywdualnej prowadzi Amerykanin - Chester Weber z wynikiem 35,65 pkt, a w drużynowej - Holandia. 

Wyniki po ujeżdżeniu klasyf. indywidualna

Wyniki po ujeżdżeniu klasyf. drużynowa

 

CICO3*

WKKW-iści bedą rywalizować w Aachen od jutra. Poza klasyfikacją indywidualną drużyny narodowe powalczą o kolejne punkty do klasyfikacji Pucharu Narodów. Swój udział zapowiedziała m.in. Ingrid Klimke (GER)

 

W 2015 roku w Akwizgranie rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy w skokch, ujeżdżeniu, reiningu, powożeniu zaprzęgami czterokonnymi i woltyżerce - z tego powodu rozgrywane w lipcu CHIO nie odbędą się. Namiastką lipcowej rywalizacji będą dwudniowe zawody skokowe - CSI5*.

 

 

 

źródło: chioaachen.de, facebook.com/KentFarringtonLLC