Nie żyje Jean Brohier

Data publikacji: 2020-08-05
RIP fot. Sar The Photographer


Odszedł 94-letni Jean Brohier, założyciel francuskiej stadniny Élevage de Tame – Haras de Tamerville i jeden z pierwszych prywatnych hodowców ogierów selle français. 


Na co dzień Jean Brohier był bardzo skromnym człowiekiem, co stanowiło kontrast dla Jego dużych zasług dla hodowli selle français. Wszystko zaczęło się od zakupienia dwóch klaczy ze stadniny Haras du Pin, przy czym hodowca kierował się nie tylko pochodzeniem koni, ale i tym, że… po prostu bardzo je polubił. W ten sposób Ma Pomme (Furioso – Harmonie/Barnum) i Il Pleut Bergère (Foudroyant II – Vergonne/Hennebont) stworzyły zaczątek wymarzonej stadniny. Jean Brohier marzył o połączeniu tych dwóch linii, co wkrótce się ziściło, ponieważ wcześniej wymienione klacze zostały babkami słynnego ogiera Narcos II (Fair Play III – Gemini/Tanael) – Ma Pomme była matką ogiera Fair Play III (Quastor – Ma Pomme/Furioso), z kolei Il Pleut Bergère wydała na świat klacz Gemini (Tanael – Il Pleut Bergère/Foudroyant II). Narcos II odnosił duże sukcesy z Erikiem Navetem (FRA), wówczas młodym jeźdźcem i przyszłym medalistą olimpijskim, a dobre geny na szczęście przechodziły też na kolejne pokolenia – tutaj przykładem może być ogier Nino des Buissonnets (Kannan – Hermine du Prelet/Narcos II), który wraz ze Steve’em Guerdatem (SUI) zdobył m.in. złoto podczas Igrzysk Olimpijskich (2012)


Stadnina Élevage de Tame – Haras de Tamerville jest położona w Saint-Côme-du-Mont w Normandii (Francja), a jej prowadzeniem już od kilku lat zajmuje się Denis Brohier, syn Jeana


Rodzinę i najbliższych Jeana Brohiera prosimy o przyjęcie wyrazów najgłębszego współczucia.


tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Sar The Photographer

Konie - zobacz rodowody

Gemini

Ma Pomme

Narcos II