Odsłonięcie jeździeckiego muralu w Janowie Podlaskim

Data publikacji: 2020-07-14
Mural w Janowie Podlaskim, fot. Muzeum Południowego Podlasia/Facebook


Wczoraj (13 lipca) w Janowie Podlaskim odbyła się uroczystość z okazji 100. rocznicy urodzin Ludwika Maciąga, uznawanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych pejzażystów i batalistów – najważniejszym elementem obchodów było odsłonięcie muralu, inspirowanego obrazem tego artysty pt. „Ogiery orientalne”


Krótka biografia Ludwika Maciąga i prezentacja Jego pracLudwik Maciąg
(1920-2007) urodził się w Krakowie, jednak w wieku 2 lat przeniósł się wraz z rodzicami do Białej Podlaskiej, by Jego ojciec mógł tam rozpocząć służbę w garnizonie 9 Pułku Artylerii Lekkiej. W okresie II wojny światowej działał w podlaskim oddziale partyzanckim Armii Krajowej, kilka lat później ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (1950), a następnie został dziekanem Wydziału Malarstwa (1969-1972). Dziś jest uznawany za jednego z najwybitniejszych pejzażystów i batalistów, ponadto był też twórcą m.in. gobelinów, znaczków pocztowych czy plakatów. 


Uroczystość odsłonięcia muraluMural powstał na ścianie Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim, a goście ceremonii byli witani przez dyrektor GOK Renatę Kaczmarek, prezydenta Białej Podlaskiej Michała Litwiniuka, wójta gminy Janów Podlaski Leszka Chwedczuka oraz prof. ASP Stanisława Baja. Uzupełnieniem obchodów jest wystawa pt. „Konie”, którą można zobaczyć w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej (ul. Warszawska 12c, oficyna zachodnia) aż do 13 września. tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Muzeum Południowego Podlasia/Facebook