Cykl „Wyścig o folbluty”: Debata o anatomii i fizjologii folblutów

Data publikacji: 2020-05-20
Debata o anatomii i fizjologii folblutów, fot. Tor Wyścigów Konnych SłużewiecPrzed nami kolejny odcinek z cyklu „Wyścig o folbluty”, którego celem jest umacnianie marki polskich koni pełnej krwi angielskiej. Tym razem tematem debaty będą predyspozycje anatomiczne i fizjologiczne folblutów do wyścigów i sportu, a poniżej prezentujemy szczegóły, w tym m.in. opisy zaproszonych ekspertów.


Zapowiedź kolejnego spotkania w ramach cyklu „Wyścig o folbluty”Zaproszeni eksperci:

dr hab. Anna Cywińska, prof. SGGW – sędzia PZJ (sportowe rajdy konne), przewodnicząca Sekcji Fizjologii i Patologii Konia Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Hipiartycznego oraz pracownik naukowy Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Pracuje z najróżniejszymi ośrodkami i międzynarodowymi instytucjami, które zajmują się leczeniem i opieką nad końmi (m.in. Federation of European Equine Veterinary Associations,  Gluck Equine Research Center czy Colorado State University), ponadto jest autorką ponad 150 artykułów (Journal of Equine Veterinary Science, Comparative Exercise Physiology oraz Equine Veterinary Journal) i organizatorką konferencji naukowych. W swojej pracy naukowej skupia się przede wszystkim na fizjologii i patofizjologii wysiłku u koni sportowych. 

dr hab. Małgorzata Dzierzęcka-Gappa – w 1996 r. uzyskała tytuł lekarza weterynarii, w 2001 r. nadano jej stopień doktora nauk weterynaryjnych, a w 2013 r. 2013 r. obroniła pracę habilitacyjną ( „Urazowość kości kończyn oraz ocena zależności parametrów densytometrycznych i geometrycznych tkanki kostnej kości pęcinowych od strony ciała, płci oraz typu morfologicznego koni”). W trakcie swojej kariery naukowej odbyła liczne staże krajowe i zagraniczne (w m.in. Szpitalu Koni Służewiec czy Szpitalu Koni przy torze wyścigów konnych – Taby Galoppbana Hastklinik koło Sztokholmu), jej praca dydaktyczna obejmuje następujące zagadnienia: patologię i biomechanikę narządu ruchu koni, ocenę parametrów densytometrycznych i geometrycznych tkanki kostnej koni czy urazowość kończyn koni pełnej krwi angielskiej. Jeździectwem interesowała się już od najmłodszych lat, a zaangażowanie przerodziło się w uczestnictwo w gonitwach płaskich na warszawskich torach wyścigów konnych i zwycięstwem w 26 gonitwach. 

dr hab. Maria Soroko – pracownik naukowo-dydaktyczny Zakładu Hodowli Koni i Jeździectwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych, organizatorka i trenerka szkoleń z zakresu masażu koni i współorganizatorka międzynarodowych konferencji jeździeckich we Wrocławiu. Specjalizuje się w badaniach nad dobrostanem i treningiem koni wyścigowych oraz zastosowaniu techniki termograficznej w treningu, zoofizjoterapii i medycynie weterynaryjnej koni wyścigowych; praktykę zawodową zdobywa na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice. W 2008 r. założyła własną praktykę masażu koni sportowych. 

lek. wet. Paweł Dukacz – absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (2007), który podczas studiów odbył praktykę w Szpitalu Koni Służewiec, a po zakończeniu nauki również w niemieckich klinikach Pferdeklinik Kerken oraz Pferdeklinik den Heyberg. W 2008 r. powrócił do Polski i nawiązał współpracę z Centrum Zdrowia Konia, dziś prowadzi samodzielną praktykę weterynaryjną, w ramach której leczy konie wyścigowe. Dodatkowo ukończył studia specjalizacyjne, uzyskując tytuł specjalisty chorób koni (2011), a od niedawna jest właścicielem konia wyścigowego. 


Prowadzący:

Annamaria Sobierajska – współautorka Studia TV Toru Służewiec, amazonka i właścicielka koni pełnej krwi angielskiej. 

Marek Szewczyk – niezależny dziennikarz, redaktor naczelny magazynu „Koń Polski”, niegdyś związany z TVP Sport, Eurosportem i NC+.


Panel dyskusyjny „Wyścig o folbluty” – czwartek (21 maja) o godz. 20:00 na facebookowym profilu Toru Wyścigów Konnych Służewiec. Tematy:

– predyspozycje anatomiczne i fizjologiczne folblutów do wyścigów i sportu,

– najczęstsze kontuzje folblutów i ich przyczyny oraz konsekwencje,

– znaczenie fizjoterapii w treningu koni wyścigowych,

– skupiona na cel selekcja hodowlana folblutów źródłem specyficznych dla rasy schorzeń.Przydatne linki:

Strona internetowa TWK Służewiec 

TWK Służewiec na Facebooku

TWK Służewiec na Instagramietekst i opracowanie: equista.pl, fot. materiały prasowe/Tor Wyścigów Konnych Służewiec