Nie żyje Wojciech Fabiński

Data publikacji: 2019-09-30
RIP fot. Sar The PhotographerW nocy z 27 na 28 września br. odszedł Wojciech Fabiński – hodowca, miłośnik koni, filantrop, pomysłodawca i założyciel Stadniny Koni Nad Wigrami, a także opozycjonista w okresie PRL

Informacja o śmierci Wojciecha Fabińskiego na profilu SK Nad Wigrami
Wojciech Fabiński urodził się w 1952 r., a Jego ogromna miłość do koni zaowocowała powstaniem nowoczesnej Stadniny Koni Nad Wigrami, specjalizującej się w hodowli i treningu koni skokowych. W 1999 r. był to niewielki zespół stajni w Czerwonym Krzyżu (woj. podlaskie), stały rozwój doprowadził do powiększenia SK o tereny w Mikołajewie. Przez te wszystkie lata Wojciech Fabiński inspirował się zagranicznymi stadninami, a najciekawsze elementy ich działalności przenosił na polski grunt. Zaczynano od zaledwie 21 boksów, dziś na miejscu przebywa kilkadziesiąt klaczy stadnych, a rocznie przychodzi na świat ok. 40 źrebiąt. Od początku działa tu też Klub Sportowy, a pierwsze sukcesy pojawiły się niemal zaraz po otwarciu – Krzysztof Prasek & ogier Palegro (Power – Watonga/Werther) zdobyli np. brąz na Mistrzostwach Polski (1999), wraz z klaczą Gasteria (Firstgraaf – Gini/Wisconsin) wywalczyli również m.in. brązowy medal Halowych Mistrzostw Polski Młodych Jeźdźców (1999). 


Konie ze Stadniny Koni Nad Wigrami często zajmują wysokie miejsca na różnego rodzaju zawodach, wystarczy przywołać chociażby niedawne Mistrzostwa Polski Młodych Koni (podsumowanie jest dostępne TUTAJ) – Jacek Zagor & wałach Venclova (Wizzerd WV KWPN – V Emy KWPN/ Verdi KWPN) zajęli 2. miejsce w kat. koni 4-letnich, z kolei w kat. koni 7-letnich najwyższe miejsce na podium zajęli Łukasz Troszczyński & klacz Cordoba (Spartacus HAN – Contessa HOL / Corino Z HOL), ten sam jeździec znalazł się również na 2. miejscu, tym razem z klaczą Claudia (Action-Breaker BWP – Clarima SR HOL/ Clarimo HOL). Wojciech Fabiński często towarzyszył swoim koniom na wydarzeniach hodowlano-sportowych, po raz ostatni wspierał je podczas wrześniowego Sportowego Czempionatu Polski Młodych Koni w Olszy (zapowiedź jest dostępna TUTAJ) – wówczas Łukasz Troszczyński dwukrotnie sięgnął po brąz: wraz z wałachem Dżentelmen (Elvaro – ETB Dżinger/Grand Presidium) w kat. koni 4-letnich oraz z klaczą Liryka (Kannan – Liberia/Livello) w kat. koni 5-letnich. 


Wręczenie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia PolskiZa działalność opozycyjną (wraz z grupą innych osób zajmował się przemytem urządzeń i maszyn poligraficznych) Lech Kaczyński nagrodził Go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, jednak samo odznaczenie odebrał z pewnym opóźnieniem – Wojciech Fabiński podjął taką decyzję ze względu na to, że czekał na wyróżnienie wszystkich swoich przyjaciół z tamtego okresu. Rodzinie Wojciecha Fabińskiego składamy najszczersze wyrazy współczucia i żalu. 
tekst i opracowanie: equista.pl, fot. foter.com