FEI analizuje zachowanie Andrew Kochera (USA) w Spruce Meadows

Data publikacji: 2019-07-18
Andrew Kocher (USA) & Carollo, fot. Spruce Meadows Media/Mike Sturk
Andrew Kocher (USA) & Carollo

 

Na początku lipca w Spruce Meadows (CAN) odbyły się zawody North American CSI5*, podczas których najpierw świętowano zwycięstwo Andrew Kochera (USA), a nieco później z oburzeniem komentowano zachowanie amerykańskiego zawodnika wobec 10-letniego wałacha Carollo (Chacco Blue – Lee-lou/La Piko). Sprawa nie umknęła Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI)


W sobotę (6 lipca) wszyscy wiwatowali na cześć Andrew Kochera (USA) & Carollo, ponieważ w pięknym stylu pokonali wszystkich konkurentów w konkursie ATCO Queen Elizabeth II Cup (160 cm) –  zachwycili publiczność tym, że wszystkie 3 rundy (2 nawroty i dogrywkę) przejechali na czysto, co wydawało się niemal niemożliwe (wyniki można zobaczyć TUTAJ). Kolejnego dnia (7 lipca) wystartowali w zmaganiach Sun Life Financial 'Reach for the Sun' Derby (145 cm), podczas których naliczono im aż 28 punktów karnych (wyniki są dostępne TUTAJ). 


Wpis Andrew Kochera na Facebooku8 lipca, czyli dzień po zakończeniu zawodów, Kocher podzieli się na Facebooku swoją radością ze zwycięstwa, a także dodał: „Pary złożone ze wspaniałych koni i jeźdźców wygrywały w jednym weekendzie konkursy QE II i Spruce Meadows Derby, Carollo i ja też spróbowaliśmy, ale nie udało się. Carollo nigdy wcześniej nie skakał na przeszkodach tego rodzaju, teraz z perspektywy czasu wiem, że powinienem go zatrzymać, kiedy tylko wyczułem jego niepokój, ale zawsze próbuję ukończyć rundę –  jako sportowiec i by koń nabrał doświadczenia. Carollo skakał jak wojownik, którym jest. Po jego wielkim zwycięstwie w sobotę nie ma co do tego wątpliwości! Przepraszam jego byłych i obecnych właścicieli za popełnienie błędu. Na wszelki wypadek zleciłem weterynarzom dokładne przebadanie konia, wszystko z nim w porządku. Teraz będzie odpoczywał przed kolejnymi zawodami, z niecierpliwością czekam na to, co osiągnie następnym razem! Dziękuję właścicielom i mojemu zespołowi za umożliwienie mi tego wszystkiego”. Pod tym wpisem nie brak gratulacji i wyrazów podziwu, lecz z czasem zaczęły się tam pojawiać komentarze pełne oburzenia. 

Oświadczenie Roya Wiltena


Powodem jest opublikowane 12 lipca facebookowe oświadczenie napisane przez Roya Wiltena (byłego właściciela Carollo) i uzupełnione o filmiki – jeden z nich pochodzi z nagrań członków zespołu Kochera – widać na nim wycieńczonego ostatnim zwycięstwem wałacha, drugi przedstawia fatalny przejazd duetu z 7 lipca – koń prawdopodobnie ze zmęczenia zbierał punkty karne na niemal wszystkich przeszkodach, przy tym obijał się o spadające elementy, a do tego sprawiał wrażenie przerażonego. Tak Wilten skomentował całą tę sytuację: „Smutne, że niektórzy ludzie nie wiedzą, kiedy należy przestać i jak zadbać o swoje konie po wielkim zwycięstwie w 3 trudnych rundach na poziomie 5* 160 cm w Spruce. Na drugi dzień widział, jak [koń] jest zmęczony po czystych przejazdach, a tylko żartował sobie z niego, był tak zachłanny, chciał jeszcze więcej. Oni powinni być twoimi przyjaciółmi. Jestem oburzony, wszyscy inni też powinni. Powinniśmy stanąć po stronie naszych zwierząt. Jesteśmy ich głosem. Miej trochę odwagi i udostępnij ten post, by to już nigdy się nie wydarzyło! Carollo, przepraszam, że ci z tym nie pomogłem. Dbałem o ciebie przez 6 lat, a teraz to. Dostałem mnóstwo SMS-ów i wiadomości prywatnych od najznamienitszych osób ze środowiska jeździeckiego, ale muszę mieć pewność, że Świat wie. Trzeba przestać udawać, że nic się nie dzieje. Jestem winny, nie zrobiłem nic w związku z moimi podejrzeniami, by chronić konia, którego kocham. Nigdy więcej. Jeśli tak ma to wyglądać, nie zamierzam brać w tym udziału. Pokaż, że ci zależy i powiedz o tym Światu!”. Carollo po zwycięstwie w konkursie ATCO Queen Elizabeth II Cup
Dramatyczny apel Roya Wiltena wzbudza ogromne zainteresowanie – wpis ma mnóstwo komentarzy (w momencie pisania tego artykułu – 1,6 tys.), a większość to stanowcza krytyka Kochera. Sprawę śledzi również Międzynarodowa Federacja Jeździecka, jednak na ich ocenę sytuacji trzeba będzie poczekać. W tej chwili organizacja zleciła przygotowanie i dostarczenie raportów z zawodów w Spruce Meadows (swoje stanowisko ma przedstawić m.in. zagraniczny delegat weterynaryjny), a czegoś więcej dowiemy się dopiero po dogłębnym przeanalizowaniu zachowania amerykańskiego zawodnika. Start Andrew Kochera (USA) & Carollo w konkursie Sun Life Financial 'Reach for the Sun' Derby


tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Spruce Meadows Media/Mike Sturk