FBI przejęło konie wenezuelskiego zawodnika

Data publikacji: 2018-11-26
Kopyta konie skoki fot Dava Palej Timeless Photography

 

22-letni Emanuel Andrade (VEN) stracił 17 wysokiej klasy koni. Sytuacja jest bardzo trudna i związana z głośną sprawą dotyczącą prania brudnych pieniędzy przez m.in. potentata telewizyjnego z USA oraz wysokiego rangą urzędnika państwowego z Wenezueli. Sam Emanuel ma z tą sprawą tylko tyle wspólnego, że jest synem drugiego z wymienionych.

 

Garinco van de Lijnsaerd & Emanuel Andrade

 

 

Jedną z najważniejszych osób związanych z tą sprawą jest Raúl Gorrín, biznesmen i właściciel stacji telewizyjnej Globovisión. Oskarżono go o dawanie łapówek i pranie brudnych pieniędzy na ogromną skalę, przez co Wenezuela straciła ponad 1 mld dolarów. Trzeba też dodać, że rzekome działania Gorrína pokryły się w czasie z naprawdę dramatyczną sytuacją Wenezuelczyków, kiedy to większość obywateli dzień w dzień musiała walczyć o przeżycie.

 

Gorrínowi pomagał Alejandro Andrade, były ochroniarz wenezuelskiego dyktatora Hugo Cháveza i wysoki rangą urzędnik związany ze skarbem państwa (2007-2010). Otrzymywał on łapówki w zamian za pomoc w praniu brudnych pieniędzy, a uzyskane w ten sposób finanse przeznaczał na zakup różnych dóbr – m.in.: ekskluzywnych nieruchomości, luksusowych zegarków czy najlepszych koni sportowych. Andrade przyznał się do winy, obecnie grozi mu do 10 lat więzienia. Wyrok ma zapaść 27 listopada, jednak agenci federalni już rozpoczęli procedurę konfiskowania dóbr, które zostały zdobyte niezgodnie z prawem.

 

W 2012 r. Alejandro Andrade i jego syn wprowadzili się do pięknego rancza w Wellington (Floryda) – to właśnie tutaj młody skoczek trzymał konie, z którymi występował na licznych konkursach, w tym np. IO w Rio (2016) czy WEG Caen (2014). Wszystkie wierzchowce zostały sprowadzone z najlepszych europejskich hodowli i stadnin, a wśród skonfiskowanych koni można wymienić np.: 12-letniego wałacha Bonjovi (Verdi Tn – Whoopy C/Corland), 15-letniego ogiera Hardrock Z (Heartbreaker – Carte Blanche Z/Carthago), 11-letniego wałacha Boy IV (Sandro Boy – Samira III/Lansing) czy 9-letniego wałacha Joli Jumper (Eldorado Van De Zeshoek – Explosion/Action-breaker).

 

Emanuel Andrade ma już na koncie kilka zwycięstw, a jego kariera nabierała rozpędu. W tej chwili sytuacja młodego zawodnika jest o tyle trudna, że aktualne miejsce przebywania koni jest nieznane, a wszystkie wierzchowce najprawdopodobniej trafią na aukcję.

 

 

 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, źródło: miamiherald.com i chronofhorse.com
 

 

 

 

 

Inspiracje

Facebook

Instagram